Սպիտակի նախկին «Վերելակաշինական գործարանի» անշարժ գույքերի ձեռքբերման գործընթացում հափշտակվել է 334 մլն դրամ. ԱԱԾ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Լոռու մարզային վարչության աշխատակիցների ձեռնարկած նպատակային օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շրջանակներում նախապատրաստված նյութերով ձեռք բերված փաստական տվյալների վերլուծության ու համադրման արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ-ում գործող կազմակերպություններից մեկի համահիմնադիրները, տեղյակ լինելով, որ ՀՀ-ում գործող տնտեսվարող կազմակերպություններից մեկը հետաքրքրված է Լոռու մարզի Սպիտակ քաղաքի նախկին «Վերելակաշինական գործարան» ՓԲԸ-ի՝ հարկադրված սնանկությամբ պայմանավորված աճուրդով վաճառքի հանված անշարժ գույքերը ձեռք բերելու գործընթացով, 99,635,200 և 131,179,315 ՀՀ դրամ արժեքներով արտադրամասի, հողամասի առուվաճառքի պայմանագրերով ձեռք են բերել համապատասխանաբար 4135,5 քմ մակերեսով նախկին գործարանի արտադրամասն իր 0,28 հա հողատարածքով և 9766,2 քմ մակերեսով արտադրամասն իր 1,28 հա հողատարածքով:
ԱԱԾ-ից հայտնում են, որ նշված կազմակերպության համահիմնադիրները, նախնական համաձայնության գալով վերոնշյալ գույքի ձեռքբերմամբ հետաքրքրված տնտեսվարող կազմակերպության աշխատակիցների հետ, օգտագործելով հիշյալ կազմակերպությունում իրենց հեղինակությունը, կառավարման մարմինների հետ ունեցած հարաբերությունները, չարաշահել են նրանց վստահությունը և ազդելով նրանց գիտակցության վրա, մոլորեցնելու եղանակով համաձայնություն են ստացել վերջիններից իրենց կողմից ձեռք բերված անշարժ գույքն իրենց ցանկալի արժեքով այդ կազմակերպությանը վաճառելու վերաբերյալ: Այնուհետև, կնքվել են անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագրեր, որոնցով նախկինում 99,635,200 ՀՀ դրամ արժեքով ձեռք բերված անշարժ գույքը 165,260,400 ՀՀ դրամով, իսկ 131,179,315-ը ՝ 398,739,600 ՀՀ դրամով վերավաճառել են կազմակերպությանը՝ այդ կերպ ընկերությունից խարդախությամբ հափշտակելով առանձնապես խոշոր չափերի՝ 334,185,485 ՀՀ դրամը:
Միաժամանակ, նյութերով փաստական տվյալներ են ստացվել առ այն, որ 2017 թվականին Լոռու մարզի Սպիտակի համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող անձը, առանց օրենքով սահմանված ընթացակարգերի պահպանման և համապատասխան պետական մարմինների հետ համաձայնեցման, միանձնյա որոշմամբ քանդման թույլտվություն է տվել կազմակերպությանը, որպիսի պայմաններում կազմակերպությունը ապամոնտաժել է Սպիտակ քաղաքի նախկին «Վերելակաշինական գործարան» ՓԲԸ-ի շինությունները և դրանք տեղափոխել այլ վայր:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ, որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե:

В результате мошенничества причинен ущерб в особо крупных размерах «Спитакскому лифтовому заводу»
В результате оперативно-розыскных мероприятий был раскрыт случай мошенничества в особо крупных размерах в процессе приватизации недвижимого имущества ЗАО «Спитакский лифтовый завод». В результате анализа и сопоставления фактических данных, полученных по материалам, подготовленным в рамках целевых оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых сотрудниками Лорийского областного управления Службы национальной безопасности РА, выяснилось, что соучредители одной из организаций, действующих в РА, будучи в курсе того, что один из хозсубъектов заинтересован процессом приобретения недвижимого имущества, выставленного на аукцион, проведение которого было обусловлено вынужденным банкротством ЗАО «Спитакский лифтовый завод», по договорам купли-продажи стоимостью в 99,635,200 и 131,179,315 драмов, приобрели цех бывшего завода площадью в 4135,5 кв. м со своим земельным участком в 0,28 га и цехом площадью в 9766,2 кв. м со своим земельным участком в 1,28 га.
Соучредители указанной организации, придя к предварительному сговору с сотрудниками хозяйствующего субъекта, заинтересованного в приобретении вышеуказанного имущества, используя свой авторитет в упомянутой организации, отношения с органами управления, злоупотребили их доверием и, влияя на их сознание, путем введения в заблуждение, получили согласие на продажу приобретенной ими у последних недвижимости по желаемой стоимости. В результате приобретенное ранее недвижимое имущество стоимостью в 99,635,200 драмов РА было перепродано данной организации за 165,260,400 драмов РА, а имущество, приобретенное за 131,179,315 дрямов, было перепродано за 398,739,600 драмов. Таким образом, ЗАО «Спитакский лифтовый завод» путем мошенничества был причинен ущерб в особо крупных размерах (334,185,485 драмов РА).
В то же время, по материалам были получены фактические данные о том, что в 2017 году лицо, занимающее должность главы общины Спитак Лорийской области, без соблюдения установленных законом процедур и согласования с соответствующими государственными органами, единоличным решением дало разрешение на снос зданий лифтового завода, в результате чего здания были демонтированы и перемещены в другое место. По данному факту в следственном департаменте СНБ РА по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА возбуждено уголовное дело, которое для предварительного следствия направлено в Следственный комитет РА.