Պողոս Պողոսյանի սպանության գործով 2 դատաբժշկի պաշտոնավարումը կասեցվել է
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը 2022 թվականի հոկտեմբերի 28-ին տեղեկացրել էր, որ 2001 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Երևանի «Առագաստ» սրճարանի զուգարանի միջանցքում Պողոս Պողոսյանին կյանքից զրկելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով փորձագետներ Շ.Գ-ի և Գ.Հ.-ի կողմից ակնհայտ կեղծ եզրակացություն տալու փաստով 2022 թվականի հոկտեմբերի 26-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Նշված վարույթի շրջանակում նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից 2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին դատաբժիշկներ Շ.Գ-ի և Գ.Հ.-ի նկատմամբ կայացվել են հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշումներ և դրանք ուղարկվել են նախաքննություն իրականացնող քննիչին՝ մեղադրյալներին ներկայացնելու համար:
2022 թվականի նոյեմբերի 21-ին հսկող դատախազի համաձայնությամբ նախաքննություն իրականացնող քննիչի կողմից որոշումներ են կայացվել պայմանագրային հիմունքներով աշխատող մեղադրյալներ Շ.Գ.-ի և Գ.Հ.-ի նկատմամբ պաշտոնավարման կասեցումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին, ինչը ենթադրում է վերջիններիս լիազորությունների իրականացման կամ աշխատանքային գործունեության ժամանակավոր ընդհատում:
Որոշման պատճենն ուղարկվել է ՀՀ առողջապահության նախարարության դատական բժշկության գիտագործական կենտրոն՝ այն կատարելու համար:

По делу об убийстве Погоса Погосяна в отношении судмедэкспертов избрана мера пресечения
Генеральная прокуратура Армении 28 октября 2022 года сообщала, что по уголовному делу, возбужденному по факту лишения Погоса Погосяна жизни в коридоре туалета кафе «Арагаст» города Еревана 25 сентября 2001 года, в отношении экспертов Ш. Г. и Г.Г. начато уголовное производство по факту дачи заведомо ложного заключения.
17 ноября 2022 года прокурором, осуществляющим надзор за законностью предварительного следствия в рамках указанного производства, в отношении судебно-медицинских экспертов Ш.Г и Г.Г. вынесены решения о возбуждении общественного уголовного преследования и они направлены следователю, осуществляющему предварительное следствие, для представления обвиняемым. 21 ноября 2022 года с согласия прокурора, осуществляющего надзор за делом, следователем, осуществляющим предварительное следствие, были приняты решения в качестве меры пресечения в отношении обвиняемых Ш.Г. и Г.Г., работающих на договорной основе, избрать приостановление их полномочий, что предполагает временное прекращение их трудовой деятельности. Копия решения была отправлена в Научный центр судебной медицины Министерства здравоохранения РА для ее исполнения.
Отметим, что Погос Погосян был избит до смерти сотрудником Службы безопасности второго президента РА Роберта Кочаряна по кличке «Куку», лишь за то, что, увидев в кафе «Арагаст» Кочаряна, Погосян воскликнул: «Привет Роб!» «Куку» в последствии за это получил лишь условный срок.