ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանում ընթանում են «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» հայցով լսումները (ուղիղ)
Հաագայի Արդարադատության միջազգային դատարանում այսօր՝ հոկտեմբերի 12-ին, մեկնարկել են «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» հայցի լսումները: Այն վերաբերում է Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի կիրառմանը։
Հիշեցնենք, որ անցյալ շաբաթ Հայաստանի կառավարությունը դիմել էր Արդարադատության միջազգային դատարանին՝ Ադրբեջանի դեմ քննվող գործով միջանկյալ միջոց կիրառելու խնդրանքով։
Հայաստանը ՄԱԿ-ի դատարանին կոչ է արել հաստատել Ադրբեջանի հանձնառությունը՝ հրաժարվելու «ցանկացած գործողությունից, որն ուղղակիորեն կամ անուղղակի ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղից մնացած էթնիկ հայերի արտաքսմանը»:
Երևանն ակնկալում է, որ Բաքուն «ձեռնպահ կմնա պատժիչ միջոցներ ձեռնարկելուց Լեռնային Ղարաբաղի ներկայիս կամ նախկին քաղաքական ներկայացուցիչների կամ զինվորականների նկատմամբ»։

В Международном суде правосудия стартовали слушания по обращению Армении против Азербайджана
В Международном суде правосудия в Гааге 12 октября стартовали слушания по обращению Армении в рамках иска «Армения против Азербайджана». Он касается применения Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации.
Напомним, что на прошлой неделе правительство Армении обратилось в Международный суд с просьбой о применении промежуточной меры по делу против Азербайджана.
Армения призвала суд ООН подтвердить приверженность Азербайджана отказу от «любых действий, прямо или косвенно направленных на изгнание оставшихся этнических армян из Нагорного Карабаха».
Ереван ожидает, что Баку «воздержится от принятия карательных мер в отношении нынешних или бывших политических представителей или военных Нагорного Карабаха».
Согласно обращению Армении, 19 сентября Азербайджан в нарушение перемирия совершил агрессию против Нагорного Карабаха, таргетировал гражданское население. По положению на 27 сентября десятки тысяч армян покинули родные дома в Нагорном Карабахе.