ՀՀ ԱԱԾ-ն մեկնաբանել է Ղրիմի կամրջի պայթյունի հետ կապված հրապարակումները
Զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակվել են տեղեկություններ այն մասին, որ 2022 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Ղրիմի կամրջի վրա տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողության կատարման նպատակով օգտագործված պայթուցիկ նյութերը քողարկված են եղել ՀՀ քաղաքացու կողմից վարած բեռնատարի մեջ, որը մինչ այդ արտերկրից մուտք է գործել Հայաստանի Հանրապետություն, այնուհետ՝ ուղևորվել Ռուսաստանի Դաշնություն:
Ինչպես  հայտնում են ՀՀ ԱԱԾ-ից, ստացված տեղեկությունների իսկությունը ստուգելու և դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու նպատակով ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում միջազգային ահաբեկչությանն օժանդակելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ԵԱՏՄ սահմանով պայթուցիկ նյութերի մաքսանենգություն կատարելու և իրավունք վերապահող փաստաթղթեր կեղծելու առերևույթ դեպքերի կապակցությամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի շրջանակներում կատարվել են հարցաքննություններ, առգրավումներ և քննչական ու դատավարական այլ գործողություններ:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է, դեպքի իրական հանգամանքները պարզելու նպատակով իրավական գործիքակազմի հնարավոր բոլոր միջոցների օգտագործմամբ իրականացվում են անհետաձգելի քննչական և օպերատիվ-հետախուզական համալիր միջոցառումներ, որոնց արդյունքների մասին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, ըստ անհրաժեշտության, համապատասխան տեղեկություններ կտրամադրի հանրությանը:

В СНБ инициировано уголовное производство по делу о взрыве Крымского моста
В СНБ инициировано уголовное производство по делу о взрыве Крымского моста. По факту фигурирования в деле имен граждан Армении, а также самой Республики Армения СНБ выступила с заявлением, в котором, в частности, говорится: «В средствах массовой информации были опубликованы сведения о том, что взрывчатые вещества, использованные с целью совершения террористического акта, совершенного 8 октября 2022 года на Крымском перевале, были скрыты в грузовике, управляемом гражданином Армении, который до этого въехал в РА из-за границы, а затем направился в Российскую Федерацию.
С целью проверки подлинности полученной информации и выяснения всех обстоятельств инцидента по фактам оказания содействия международному терроризму, контрабанды взрывчатых веществ через границу ЕАЭС группой лиц по предварительному сговору и фальсификации документов в Следственном департаменте Службы национальной безопасности РА было инициировано уголовное производство по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. В рамках производства были проведены допросы и другие следственные и процессуальные действия.
Предварительное следствие по уголовному делу продолжается, с целью выяснения реальных обстоятельств инцидента с использованием всех возможных средств правового инструментария осуществляются неотложные следственные и оперативно-розыскные комплексные мероприятия, о результатах которых Служба национальной безопасности РА при необходимости предоставит общественности соответствующие сведения».