Երևանի նախկին փոխքաղաքապետից կբռնագանձվի շուրջ 350 մլն դրամի կարողություն
Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական` 28-րդ հայցադիմումը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ Երևանի նախկին փոխքաղաքապետ Վ.Ն.-ից և վերջինիս փոխկապակցված անձից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել`
- Երեք անշարժ գույք՝ Երևան քաղաքում, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքները, որն ընդհանուր կազմում է ավելի քան 309 մլն 750 հազար դրամ, մեկ շարժական գույք, անշարժ գույքի վարձակալությունից ստացված վճարները՝ մինչև գործով վճռի փաստացի կատարումը.
- 19 մլն 786 հազար 303 դրամ՝ որպես ապօրինի եկամուտների և միջոցների մնացորդ,
- 8 մլն 258 հազար 347 դրամի չափով գումար, որը 2013-2022 թվականների ընթացքում չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասի իրավակարգավորումը:

С бывшего вице-мэра Еревана будет взыскано более 309 млн 750 тысяч драмов
Антикоррупционный суд принял в производство очередное 28-ое исковое заявление о конфискации имущества незаконного происхождения. Управление по делам о конфискации имущества незаконного происхождения Генпрокуратуры предъявило суду требование о конфискации имущества бывшего вице-мэра Еревана В.Н. и аффилированного с ним лица в пользу Республики Армения.
Речь идет о трех недвижимых имуществах в городе Ереване среднерыночной стоимостью более 309 млн 750 тыс. драмов, одном движимом имуществе, платежей от аренды недвижимого имущества - до фактического исполнения решения по делу: 19 млн 786 тыс. 303 драмов в качестве остатка незаконных доходов и средств и 8 млн 258 тыс. 347 драмов, которые в течение 2013-2022 гг. не обосновываются законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, переданы добросовестному приобретателю или невозможно идентифицировать и конфисковать, основываясь на правовом регулировании части 4 статьи 20 Закона РА «О конфискации имущества незаконного происхождения».