Պաշտպանության նախարարը և ՄԻՊ-ը քննարկել են 44-օրյա պատերազմին և հետպատերազմյան սահմանային լարվածությանը վերաբերող հարցեր
Օգոստոսի 6-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին։
Արման Թաթոյանն Արշակ Կարապետյանին ներկայացրել է Զինված ուժերին վերաբերող՝ պաշտպանի գրասենյակի կատարած աշխատանքի արդյունքները, ընդգծել համագործակցության դրական ազդեցությունը առկա խնդիրների վերհանման և վերլուծության վրա, ինչպես նաև դրանց լուծումների կարևորությունը։
Պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը կարևորել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի աշխատանքը, մասնավորապես ակտիվ գործակցությունը ՀՀ ՊՆ և ԶՈւ ԳՇ համապատասխան կառույցների հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են 44-օրյա պատերազմին և հետպատերազմյան սահմանային լարվածությանը վերաբերող այն հարցերը, որոնք ուղիղ առնչություն ունեն մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ։
Նախարար Կարապետյանն ընդգծել է, որ այժմ Զինված ուժերում իրականացվում են կարգապահության ամրապնդմանը, զորքերի մարտունակության բարձրացմանն ուղղված, ինչպես նաև զինծառայողների սոցիալական ապահովության համալիր միջոցառումներ։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նաև տեղեկացրել է, որ գրասենյակի կողմից իրականացվել է հասարակության շրջանում սպայի դերի բարձրացման հետ կապված ուսումնասիրություն, որի շրջանակում այժմ պատրաստվում է համապատասխան զեկույց։

Омбудсмен РА представил министру обороны результаты работы Аппарата ЗПЧ относительно ВС
6 августа министр обороны Республики Армения Аршак Карапетян принял Защитника прав человека Республики Армения Армана Татояна.
Как сообщили Infoport.am в Управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства обороны Республики Армения, Арман Татоян представил Аршаку Карапетяну результаты работы Омбудсмена,касающиеся Вооруженных сил, подчеркнув положительное влияние сотрудничества на выявление и анализ существующих проблем, а также важность их решений.
Согласно источнику, министр обороны Аршак Карапетян отметил важность работы Офиса Защитника прав человека—в частности, активное сотрудничество с соответствующими структурами Генштаба Минобороны РА.
«В ходе встречи обсуждались те вопросы, связанные с 44-дневной войной и послевоенной напряженностью границ, которые напрямую связаны с защитой прав человека», - говорится в заявлении.
Из Минобороны РАсообщили также: министр Карапетян подчеркнул, что в настоящее время в Вооруженных силах принимаются меры, направленные на укрепление дисциплины и повышение боеспособности войск, а также меры социальной защиты военнослужащих.
Защитник прав человека также сообщил, что Офисом проведено исследование по повышению роли офицеров в обществе, в рамках которого в настоящее время готовится соответствующий отчет.