ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նոր պետի նշանակման գործընթացը շարունակվում է․ վարչապետի աշխատակազմի պարզաբանումը
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը պարզաբանում է տարածել ՀՀ վարչական դատարանի՝ Օնիկ Գասպարյանի վարչական գործով ընդունված հայցի ապահովման որոշման կապակցությամբ։ Պարզաբանման մեջ, ասվում է․
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանը սահմանադրական նորմի հիմքով` իրավունքի ուժով ուժի մեջ մտած Հանրապետության նախագահի հրամանագրի հիման վրա, 10.03.2021թ․-ին, ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից, ինչն արձանագրել է ՀՀ վարչապետը նույն օրը տարածված հայտարարությամբ։
«Օնիկ Գասպարյանի կողմից ՀՀ վարչական դատարան է ներկայացվել նախ վիճարկման հայց՝ խնդրելով անվավեր ճանաչել նախագահի հրամանագիրը, որը հաստատվել է 2021թ․-ի մարտի 10-ի՝ վարչապետի՝ Օնիկ Գասպարյանին ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից իրավունքի ուժով ազատված համարելու մասին հայտարարությամբ և ճանաչման հայց՝ առ ոչինչ ճանաչել նույն հրամանագիրն առ ոչինչ ճանաչելու պահանջովը։
ՀՀ վարչական դատարանի կողմից, 15.03.2021թ.-ին, վերադարձվել է հայցը և առաջարկվել ոչ ճիշտ հայցատեսակը պատշաճ հայցատեսակով փոխարինել (վերադարձնելու որոշումը հավանաբար հայցվորին տրվել է առձեռն՝ նախապես տեղեկացնելով, քանի որ նույն օրը հայցվորը ներկայացրել է փոփոխված հայցը, նույն որոշումը առձեռն չի տրամադրվել պատասխանողին): Նույն օրը, ներկայացվել է փոխարինված հայցը` Օնիկ Գասպարյանի հայցադիմումն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ վարչապետի՝ Հանրապետության նախագահին արված առաջարկության հիման վրա Հանրապետության նախագահի կողմից վարչական ակտ ընդունված չլինելու պայմաններում իրավունքի ուժով ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետին պաշտոնից ազատելու իրավահարաբերության բացակայությունը ճանաչելու պահանջի մասին, որն ընդունել է վարույթ: Ներկայացվել է նաև հայցի ապահովման միջնորդություն:
Դատարանի կողմից, 17.03.2021թ.-ին բավարարվել է հայցի ապահովման միջնորդությունը, որոշվել է` ձեռնարկել հայցի ապահովման միջոց՝ հայցվորի պահանջի ժամանակավոր բավարարման տեսքով, այն է՝ մինչև սույն գործով գործն ըստ էության լուծող վերջնական դատական ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելը ճանաչել ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ վարչապետի՝ Հանրապետության նախագահին արված առաջարկության հիման վրա Հանրապետության նախագահի կողմից վարչական ակտ ընդունված չլինելու պայմաններում իրավունքի ուժով ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետին պաշտոնից ազատելու իրավահարաբերության բացակայությունը:
Հարկ է նշել, որ ՀՀ Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն համապատասխան ակտը, տվյալ դեպքում՝ ՀՀ նախագահի հրամանագիրն ուժի մեջ է իրավունքի ուժով: Սահմանադիրը նշված սահմանադրական նորմի ուժով ուժի մեջ մտած ակտի շրջադարձի հնարավորություն չի նախատեսել։ Հետևաբար, Օնիկ Գասպարյանը ազատված է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի պաշտոնից, իսկ ՀՀ Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված ընթացակարգով ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նոր պետի նշանակման գործընթացը շարունակվում է»։

Оник Гаспарян освобожден от должности, процедура назначения нового главы ГШ продолжается: аппарат премьера РА
Оник Гаспарян освобожден от должности, процедура назначения нового главы Генштаба ВС РА продолжается. Об этом говорится в разъяснении Аппарата премьер-министра РА относительно обнародованного сегодня решения Административного суда РА о признании недействительным указа об освобождении Гаспаряна от должности.
«Начальник Генштаба ВС Армении Оник Гаспарян освобожден от занимаемой должности на основании вступившего в силу в силу закона указа президента Армении от 10.03.2021 года, что было констатировано премьер-министром Армении. Со стороны Оника Гаспаряна в Административный суд РА был подан иск об оспаривании указа президента, который был утвержден заявлением премьер-министра от 10 марта 2021 года о признании Оника Гаспаряна освобожденным от должности начальника Генштаба ВС РА силой права и иск о признании недействительным решения о признании недействительным того же указа.
Административный суд РА 15.03.2021 года вернул данный иск, предложив оформить его в надлежащем порядке (решение о возврате иска истцу, вероятно, было дано на руки, заранее сообщив об этом ему, поскольку в тот же день истец представил измененный иск, то же решение не было предоставлено ответчику лично). В тот же день был подан замененный иск Оника Гаспаряна против президента Республики Армения Армена Саркисяна и премьер-министра Никола Пашиняна о требовании признать отсутствие правомочности освобождения от должности начальника Генерального штаба ВС в условиях непринятия президентом республики административного акта, на основании предложения премьер-министра Никола Пашиняна об освобождении от должности начальника Генерального штаба ВС Оника Гаспаряна, которое было принято в производство. Было представлено также ходатайство об обеспечении иска. Суд 17.03.2021 года принял решение об обеспечении иска в виде временного удовлетворения требования истца, а именно: до вступления в законную силу окончательного судебного акта, разрешающего дело по существу, признать отсутствие правоотношения по освобождению от должности начальника Генерального штаба ВС Оника Гаспаряна на основании предложения премьер-министра, сделанного президенту республики, в условиях отсутствия принятого президентом административного акта об освобождении от должности начальника Генштаба ВС в силу права.
Следует отметить, что согласно ч. 2 ст. 139 Конституции РА, соответствующий акт, в данном случае указ президента РА, действует на основе силы права. Конституция РА не предусматривает возможности разворота вступившего в силу акта на основе указанной конституционной нормы. Следовательно, Оник Гаспарян освобожден от должности начальника Генштаба ВС РА, а процесс назначения нового начальника Генштаба ВС продолжается по процедуре, установленной частью 2 статьи 139 Конституции РА».