Վերակենդանացման բաժանմունքներում 319 մահճակալներից զբաղված են 289-ը․ Անահիտ Ավանեսյանն՝ համաճարակային իրավիճակի մասին
Կորոնավիրուսի դելտա շտամով պայմանավորված՝ ունենք մահացության, ծայրահեղ ծանր, ծանր ընթացքի համամասնության մեծացում։ Այս մասին այսօր կառավարության նիստում ասաց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Երբ անցյալ տարի ունենում էինք 764 դրական դեպք, հոսպիտալացման տոկոսը շատ ավելի քիչ էր, քան հիմա: Սա նշանակում է, որ նույն ցուցանիշի պարագայում զբաղեցնում ենք շատ ավելի շատ մահճակալներ, և մեր մահճակալային ֆոնդը շատ արագ է սպառվում. Կառավարության նիստին հայտարարեց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը: Նրա խոսքով՝ այս պահին ծավալված է 2044 մահճակալ, որից զբաղված են 1860-ը»,- ասաց նախարարը։
Նախարարի խոսքով՝ միայն վերակենդանացման բաժանմունքներում 319 մահճակալներից զբաղված են 289-ը։ «Հիվանդանոցային զբաղվածության 97-98 տոկոսն այն քաղաքացիներն են, որոնք պատվաստված չեն կամ չեն ստացել ամբողջական պատվաստումը»,- նշեց նախարարը:
Ավանեսյանը շեշտեց, որ կորոնավիրուսի համավարակը հաղթահարելու գերխնդիրը ծանր, ծայրահեղ ծանր, մահվան դեպքերը հնարավորինս նվազեցնելն է, և թույլ տալը առողջապահության համակարգին հասցնել հիվանդների պատշաճ բուժօգնության տրամադրումը:
«Եթե մեր ամբողջ հանրապետության մահճակալային ֆոնդի մի մեծ մասը շարունակում է սպասարկել կորոնավիրուսով հիվանդներին, պատկերացրեք՝ այլ հիվանդություններով մարդկանց համար դժվար է դառնում բուժօգնություն տրամադրելը»,- ահազանգեց Անահիտ Ավանեսյանը

97-98% граждан, госпитализированных коронавирусом, не вакцинированы: Аванесян
В связи с распространением в Армении коронавирусного штамма дельта наблюдается увеличение доли смертности и крайне тяжелого хода болезни. Об этом на заседании правительства 16 сентября заявила министр здравоохранения Анаит Аванесян.
Говоря о текущей статистике, министр отметила, что на сегодняшний день было проведено 6049 тестов, и показатель положительных случаев составляет 764. «К сожалению, вчера было зафиксировано 19 смертей», - отметила она и добавила.
«Если сравнить с прошлогодней ситуацией, то процент госпитализированных больных из тех же 764 положительных случаев был намного меньше, чем сейчас. Это означает, что вскоре число больничных мест для коронавирусных больных может быть исчерпано», - заметила она.
По словам министра, в медицинских учреждениях Армении на данный момент развернуты 2044 мест для коронавирусных больных, из которых заняты 1860. «Из 319-ти мест в реанимации уже заняты 289», - сообщила Аванесян и рассказала о новых тенденциях болезни. «Фиксируется еще одна тенденция: 97-98% больных, находящихся на госпитализации, не вакцинированы или не получили полную вакцинацию», - подчеркнула Анаит Аванесян, заявив, что это очень важный показатель.
«Рост заболеваемости наблюдается и в Израиле, и в Соединенном Королевстве, и в европейских странах, где показатель вакцинации достаточно высок, но в плане госпитализации показатели этих стран намного лучше прошлогодних. То есть наша сверхзадача минимизировать тяжелую, крайне тяжелую и смертельную формы коронавируса и позволить системе здравоохранения оказывать помощь пациентам с другими проблемами. Конечно, основная задача - искоренение этой болезни полностью», - подчеркнула Аванесян.
Она также напомнила, что осенью обостряются различные хронические заболевания, поэтому, по ее словам, на фоне тотального распространения Covid-19 оказание надлежащей медицинской помощи людям с другими заболеваниями затрудняется.