Վանեցյանն անդրադարձավ գերիների մասին իր հայտնի հայտարարությանը
"Պատիվ ունեմ" դաշինքի առաջնորդ, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը այսօրվա ասուլիսում անդրադարձավ իր նախկինում արված հայտարարությանը, թե եթե գա իշխանության, ապա երեք օրում կարող է վերադարձնել բոլոր գերիներին:
Վանեցյանն ընդունեց, որ իր այդ հայտարարությունից հետո եղել են շահարկումներ, անգամ մեղադրել են, որ եթե կարող է գերիների հարցը լուծել, ապա ինչու չի՞ լուծում: Եվ նա պարզաբանեց.
"Մենք ասել ենք, որ եթե ունենանք իշխանություն, կարողանանք հանդես գալ պետության անունից և պետության լծակները օգտագործելով, ապա, այո, ի զորու ենք 2-3 օրում վերադարձնել գերիներին: Նիկոլ Փաշինյանը քարոզարշավի ընթացքում վերադարձրեց գերիների 15 հոգանոց խումբ՝ ականապատ քարտեզների փոխանակման պայմանով: Հիմա հարց՝ եթե կարող էին այդ քարտեզները տային Ադրբեջանին և վերադարձնել գերիներին, ապա ինչո՞ւ դա չեն արել վեց ամիս առաջ: Ընդ որում, ռուսական կողմից էլ եղավ հայտարարություն, որ երբ Մուրադովն ուզել է այդ քարտեզները, հայկական զինված ուժերը ասել են, որ այդպիսի քարտեզներ գոյություն չունեն: Մուրադովն ասել էր, որ այդ քարտեզների դիմաց կարող է վերադարձնել Ադրբեջանում գտնվող բոլոր գերիներին»,- հայտարարեց Վանեցյանը:
Նա վստահություն հայտնեց, որ այս իշխանությունները չեն փորձել լուծել հարցն ամբողջական, այլ օգտագործել այն՝ պահի տակ դիվիդենտներ քաղելու ու քաղաքական վարկանիշը բարելավելու համար:
Իր կողմից նա խոստացավ որ եթե դաշինքը որոշում կայացնի վերցնել մանդատները և գնալ խորհրդարան, ապա օգտագործելու են իրենց բոլոր հնարավորությունները և զբաղվելու են գերիների վերադարձի հարցով:

Возвращение пленных, спекуляции: Ванецян коснулся своего известного заявления
Лидер блока "Честь имею", бывший директор СНБ Артур Ванецян на сегодняшней пресс-конференции коснулся своего заявления о том, что если он придет к власти, то за три дня может вернуть всех пленных.
Ванецян признал, что после его заявления были спекуляции, его даже обвинили в том, что если он может решить этот вопрос, то почему не решает.
«Мы говорили, что, если у нас будет власть, мы сможем выступить от имени государства и, используя эти рычаги, сможем за 2-3 дня вернуть пленных. Никол Пашинян в ходе предвыборной кампании вернул группу пленных из 15 человек в обмен на минные карты. Теперь вопрос: если они могли в обмен на эти карты вернуть пленных, то почему не сделали этого шесть месяцев назад? При этом с российской стороны было сделано заявление о том, что в свое время армянская сторона отказалась предоставить Мурадову эти карты, меж тем последний заверил, что в обмен на эти карты может вернуть всех пленных, находящихся в Азербайджане», - заявил Ванецян.
Он выразил уверенность в том, что эти власти не пытались решить вопрос целостно, а использовали его для получения дивидендов и повышения своего политического рейтинга. Со своей стороны он пообещал, что если блок «Честь имею» примет решение взять мандаты, то они используют все возможности для возвращения пленных.