«Շուշիի հռչակագիրը» անկհայտ սպառնալիք է Հայաստանի և Արցախի համար. «Ապրելու երկիր» կուսակցություն
Օկուպացված Շուշիում 2020 թ. հունիսի 15-ին Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև ստորագրված և օրեր առաջ երկու պետությունների խորհրդարանների կողմից վավերացված «Շուշիի հռչակագիրը» անկհայտ սպառնալիք է Հայաստանի և Արցախի համար, որով պաշտոնապես ամրագրվում և վերահաստատվում է Հայաստանի և հայերի դեմ թշնամական քաղաքականությունն ու դրանից բխող հետևողական գործողությունները: Այս մասին հայտարարություն է տարածել «Ապրելու երկիր» կուսակցությունը:
Հայտարարությունում նաեւ ասվում է. «Մասնավորապես, ինչպես նախորդիվ, այժմ նաև հռչակագրում ամրագրվում է Արցախի հարցի «լուծված» լինելու հանգամանքը՝ ի հեճուկս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հայտարարությունների, առ այն, որ Արցախի կարգավիճակի և խնդրի համապարփակ կարգավորման հարցը շարունակում է մնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի օրակարգում։
«Մեկ ազգ, երկու պետություն», թյուրքալեզու երկրների դաշինք ստեղծելու օրակարգը ամրագրվում է որպես Թուրքիայի և Ադրբեջանի ռազմավարական նպատակ, ավելին՝ «Զանգեզուրի միջանցքը» համարվում է առաջնահերթ այդ նպատակին հասնելու տեսանկյունից՝ դիտվելով տարածաշրջանի կոմունիկացիաների ապաշրջափակման գործընթացներից դուրս։
Վերջերս Ադրբեջանի Մշակույթի նախարարության կողմից ստեղծված աշխատանքային խումբը, որը նպատակ ունի պետական մակարդակով հերթական անգամ վերացնել և խեղաթյուրել հայկական մշակութային ժառանգությունը, ևս մեկ անգամ փաստում է, որ գործ ունենք հակառակորդ երկրների կողմից հետևողական քայլերի հետ, որոնց հեռահար նպատակը տարածաշրջանը բացառապես թուրքական ազդեցության գոտու վերածելն է։
Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի իշխանությունը շարունակում է առաջ մղել նշված մարտահրավերներին անհամարժեք՝ «խաղաղության դարաշրջան» բացելու օրակարգը՝ այն համարելով բացառապես ճանապարհների ապաշրջափակման գործընթաց։ Այնինչ, անհրաժեշտ է խաղաղության հիմքում դնել ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիությունը, պետական մակարդակով հայատյացության և թշնամանքի քարոզի բացառումը և առանց նախապայմանների բանակցային կառուցողական մթնոլորտում խնդիրների լուծմանը հասնելու գործելաոճը։
Այս համատեքստում արտաքին քաղաքականության հիմքում պետք է շարունակի գերիշխել Արցախի կարգավիճակի օրակարգը՝ որպես անվտանգության և երկարաժամկետ կայունության իրական երաշխիք։ Դրան զուգահեռ անհրաժեշտ է հստակ ռազմավարության և բարեփոխումների քաղաքականության մշակումն ու իրագործումը բանակաշինության ոլորտում:
Ադրբեջանի կողմից դրսևորվող ակնհայտ ապակառուցողական և հանդուգն գործելաոճը ոչ միայն չի արժանանում միջազգային հանրության համարժեք գնահատականին, այլև՝ երբեմն անուղղակիորեն «խրախուսվում է», հատկապես երբ միջազգային հանրությունը փորձում է հավասարության նշան դնել ագրեսոր պետության և ագրեսիայի ենթարկված կողմերի միջև:
Վերջերս ԵՄ–ի կողմից ավտորիտար ռեժիմով ղեկավարվող Ադրբեջանին հատկացվելիք 2 միլիարդ եվրոյի օգնության մասին տեղեկատվությունը բազմաթիվ խնդիրներ և հարցեր է առաջացնում տարածաշրջանում ԵՄ –ի կողմից՝ ժողովրդավարական արժեքների հանդեպ ունեցած հանձնառության և դրանց խրախուսման վերաբերյալ:
Քանի որ վերոնշյալ խնդիրներն ունեն առաջնահերթ ռազմավարական նշանակություն մեր տարածաշրջանում իրական և կայուն խաղաղության կառուցման համատեքստում, ուստի «Ապրելու երկիր» կուսակցությունը պատրաստվում է իր հիմնավոր մտահոգությունները ներկայացնել նաև ՀՀ–ում հավատարմագրված դեսպաններին և միջազգային ներկայացուցչություններին, ինչպես նաև առաջարկել ձեռնարկել մշակութային վանդալիզմի դեմ կոնկրետ գործողություններ։

"Шушинская декларация" - очевидная угроза для Армении и Арцаха: партия ''Страна жизни"
«Шушинская декларация» от 15 июня 2021 года, подписанная в оккупированном Шуши между Азербайджаном и Турцией и ратифицированная парламентами двух стран несколько дней назад , представляет собой очевидную угрозу для Армении и Арцаха, которая официально фиксирует и подтверждает враждебную политику в отношении Армении и армян и последующие действия. Об этом говорится в заявлении партии ՛՛Страна жизни՛՛.
՛՛В частности, как и прежде, в декларации указывается, что арцахский вопрос «решен», несмотря на заявления стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ о том, что вопрос всеобъемлющего урегулирования статуса Арцаха остается в повестке дня ОБСЕ Минской группы. Повестка формирования союза тюркоязычных стран «одна нация, два государства» закреплена как стратегическая цель Турции и Азербайджана, более того, «Зангезурский коридор» считается приоритетным с точки зрения достижения этой цели, рассматриваемый вне рамок процесса разблокировки коммуникаций в регионе.
Недавно сформированная рабочая группа, созданная Министерством культуры Азербайджана, целью которой является в очередной раз ликвидировать и исказить армянское культурное наследие на государственном уровне, еще раз доказывает, что мы имеем дело с последовательными шагами вражеских стран, долгосрочная цель которых заключается в том, чтобы превратить регион исключительно в сферу влияния Турции. В то же время, правительство Армении продолжает продвигать несоразмерную этим вызовам повестку открытия «эпохи мира», считая ее исключительно процессом разблокирования дорог.
При этом мир необходимо основывать на недопустимости применения силы, угрозы силой, исключении ненависти, пропаганды вражды на государственном уровне, и путем достижения решения проблем в конструктивной атмосфере переговоров без предварительных условий.
В этом контексте во внешнеполитической повестке должна и впредь доминировать повестка статуса Арцаха как реальной гарантии безопасности и долгосрочной стабильности. В то же время необходимо разработать четкую стратегию и политику реформ в области армейского строительства. Явно деструктивное и дерзкое поведение, проявленное Азербайджаном, не только остаётся без адекватного ответа международного сообщества, но и иногда косвенно «поощряется», особенно когда международное сообщество стремится уравнять государство-агрессора со стороной, пострадавшей от агрессии.
Недавнее объявление ЕС о выделении помощи в размере 2 млрд евро находящемуся под авторитарным режимом Азербайджану поднимает ряд вопросов, в том числе вопрос о приверженности ЕС демократическим ценностям в регионе и их продвижению. Поскольку вышеуказанные вопросы имеют приоритетное стратегическое значение в контексте построения реального и прочного мира в нашем регионе, партия «Страна для жизни» готовится представить аккредитованным в Армении послам и международным представительствам свои обоснованные опасения, а также предложить предпринять конкретные действия против культурного вандализма՛՛.