Մեզ համար շատ կարևոր է, որ ՀՀ-ն ու Ադրբեջանը հնարավորինս շուտ կնքեն խաղաղության պայմանագիր․ Պեսկով
Հայաստանն ու Ադրբեջանը վերջին շրջանում բազմիցս հայտարարել են խաղաղության պայմանագրի շուրջ աշխատանքն ավարտելու իրենց պատրաստակամության մասին, ՌԴ-ն պատրաստ է օգնել նրանց, դա կապահովի խաղաղության և կանխատեսելիության մթնոլորտ Կովկասում: Այս մասին ՛՛Իզվեստիա՛՛-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Կրեմլի ներկայացուցիչը նշել է, որ ՛՛երկու կողմերը վերջին շրջանում բազմիցս հայտարարել են խաղաղության պայմանագրի վրա աշխատանքն ավարտելու, վերջնականացնելու իրենց պատրաստակամության մասին՛՛:
՛՛Ռուսաստանը պատրաստ է օգնել նրանց, պատրաստ է ողջունել դա։ Մենք չենք պարտադրում մեր միջնորդությունը, բայց, անշուշտ, մեզ համար շատ կարևոր է, որ մեր երկու գործընկերները, դաշնակիցները՝ ոչ միայն ԱՊՀ շրջանակներում, այլև մեր զարգացած երկկողմ հարաբերությունների առումով, օր առաջ կնքեն այդ պայմանագիրը։ Եվ դա կապահովի խաղաղության, կայունության, կանխատեսելիության մթնոլորտ Կովկասում, ինչը կարեւոր է մեզ համար՛՛,-ընդգծել Է Պեսկովը։
Նրա խոսքով՝ երեքշաբթի Սանկտ Պետերբուրգում կայացած ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովը ՛՛հնարավորություն է տվել աջակցել երկու պետությունների ղեկավարների շփմանը, որոնք դեռ պետք է ավարտեն աշխատանքը խաղաղության պայմանագրի շուրջ՛՛

Для нас очень важно, чтобы Армения и Азербайджан как можно скорее подписали мирный договор: Песков
Армения и Азербайджан не раз за последнее время декларировали свою готовность завершить работу над мирным договором, РФ готова им помогать, это обеспечит атмосферу мира и предсказуемости на Кавказе, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков в интервью "Известиям".
Представитель Кремля упомянул, что "обе стороны не раз за последнее время декларировали свою готовность завершить, финализировать работу над мирным договором".
"Россия готова им помогать, готова это приветствовать. Мы не навязываем своего посредничества, но, безусловно, для нас очень важно, чтобы два наших партнера, союзника - не только в рамках СНГ, но и в плане наших развитых двусторонних отношений, - как можно скорее заключили этот договор. И это обеспечило бы атмосферу мира, стабильности, предсказуемости на Кавказе, что важно для нас", - подчеркнул Песков.
По его словам, состоявшийся в Санкт-Петербурге во вторник неформальный саммит СНГ дал "возможность поддержать общение лидеров двух государств, которым еще предстоит закончить работу над мирным договором".