Սա Փաշինյանի, բայց ոչ հայ ժողովրդի ընտրությունն է. Պետդումայում արձագանքել են Արցախի Հանրապետության լուծարման որոշմանը
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության լուծարման որոշումը դրական է ռազմական գործողությունները դադարեցնելու տեսանկյունից, ասել է Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Վիկտոր Վոդոլացկին։
Միևնույն ժամանակ Lenta.ru-ի հետ զրույցում նա ափսոսանք է հայտնել Արցախը ստիպված լքող արցախցիների ճակատագրի առնչությամբ:
«Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը և նրա առաջնորդ Փաշինյանը բոլոր վերահսկողական հարթակներում Ղարաբաղը ճանաչել են որպես Ադրբեջանի տարածք, ապա հիմա ընթանում է հանրապետության լուծարման գործընթաց. Հանրապետությունը գոյություն ուներ շատ երկար ժամանակ և, բնականաբար, Ղարաբաղի հայ բնակիչները լքում են տարածքը և, ամենայն հավանականությամբ, կապրեն Հայաստանում, նաև Ռուսաստանում։ Ադրբեջանական կողմն այս տարածքում նորմալ կյանքի համար պայմաններ կստեղծի այն մարդկանց համար, որոնք կմնան այնտեղ, քանի որ սա արդեն իրենց տարածքն է՝ իշխանության բոլոր մարմիններով»,- ասել է Պետդումայի պատգամավորը։
Մինչդետ Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի վերաբերյալ Վոդոլացկին նշել է.«Բնականաբար, այնտեղ տեղակայված մեր խաղաղապահ զորախմբի ներկայությունը, ամենայն հավանականությամբ, այլևս արդիական չի լինի: Բայց դա կորոշեն երեք պետությունների՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարները, քանի որ նրանք երեքով են նման որոշում են կայացրել»։
Միաժամանակ նա նշել է, որ նման հանգուցալուծումը չի կարելի անվանել որոշում «հօգուտ ժողովրդի»։
«Սկզբունքորեն, Ղարաբաղն այլևս չի լինի վիճելի կետ, ինչպես որ այս տարիների ընթացքում եղել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Պարզապես ցավում եմ այն մարդկանց համար, որոնք այժմ լքում են իրենց հայրենի վայրերը՝ թողնելով իրենց նախնիների գերեզմանները։ Սա Փաշինյանի, բայց ոչ հայ ժողովրդի ընտրությունն է»,- նշել է Վոդոլացկին։
«Տասնյակ հազարավոր մարդիկ լքում են իրենց տները. նրանց համար սա մեծ հարված է թե՛ հոգեբանական, թե՛ տնտեսական, նրանք գնում են դեպի անհայտություն, թողնում են իրենց տները, իրենց հողը։ Նրանց կարելի է հասկանալ, նրանք գտնվում են ծանր սթրեսային իրավիճակում։ Հիմա Փաշինյանի խնդիրն է նրանց համար հարմարավետ պայմաններ ստեղծել Հայաստանի տարածքում:
Խոսելով ստեղծված իրավիճակին Ռուսաստանի վերաբերմունքի մասին՝ պատգամավորն ընդգծել է, որ Մոսկվայի առաջնահերթությունը տարածաշրջանում ռազմական գործողությունների դադարեցումն է։
«Ռուսաստանի համար գլխավորն այն է, որ չլինեն զինված բախումներ, խաղաղ բնակիչներ չզոհվեն, մեզ համար գլխավորն այն է, որ այնտեղ չլինի այնպիսի թեժ կետ, որը կարող է բռնկվել և դուրս գալ Ղարաբաղի սահմաններից։ Ռուսաստանի համար կարևոր է Հարավային Անդրկովկասում կայունությունը, որպեսզի առճակատումներ չլինեն և, որ ամենակարևորն է, ռազմական գործողություններ չլինեն»,- եզրափակել է Lenta.ru-ի զրուցակիցը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 28-ին Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը հրամանագիր է ստորագրել, որով դադարեցվում է Արցախի Հանրապետության գոյությունը։
«Մինչև 2024 թվականի հունվարի 1-ը լուծարել պետական ենթակայության բոլոր հիմնարկներն ու կազմակերպությունները, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը (Արցախ) դադարում է գոյություն ունենալ»,- ասված է փաստաթղթում։ Իսկ Արցախի բնակչությունը պետք է ծանոթանա Ադրբեջանի առաջարկած վերաինտեգրման պայմաններին, որպեսզի ինքնուրույն որոշի վերադառնա՞լ կամ մնա՞լ Ղարաբաղի տարածքում։

В России отреагировали на упразднение Нагорного Карабаха
Решение упразднить Нагорно-Карабахскую республику (НКР) позитивно с точки зрения прекращения боевых действий, заявил первый зампред Комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Виктор Водолацкий. В беседе с «Лентой.ру» он, однако, выразил сожаление в отношении судьбы жителей региона, которые вынуждены покинуть НКР.
«Учитывая, что Армения и ее лидер [Никол] Пашинян на всех надзорных площадках признали Карабах территорией Азербайджана, теперь там идет процесс ликвидации республики, которая существовала очень долго, и, естественно, жители Карабаха армянской национальности покидают территорию и, скорее всего, будут жить в Армении и в том числе в России. Азербайджанская сторона будет на этой территории создавать условия для нормальной жизни людей, которые там останутся, потому что это уже их территория со всеми органами власти», — заявил депутат.
При этом он заметил, что подобный исход нельзя назвать решением в пользу народа.
«Принципиально Карабах уже не будет являться той спорной точкой, которой она была все эти годы, между Арменией и Азербайджаном, просто очень жаль тех людей, которые сейчас покидают свои родные места, где остаются могилы их предков. Это выбор Пашиняна, но не выбор армянского народа», — сказал Водолацкий.
Говоря об отношении России к сложившейся ситуации, депутат подчеркнул, что приоритет Москвы — это прекращение военных действий в регионе.
«Для России главное, чтобы не было вооруженных конфликтов, столкновений, чтобы не гибли мирные люди, для нас главное, чтобы там не было горячей точки, которая могла бы вспыхнуть и расшириться за пределы Карабаха. России важен элемент стабильности на Южном Закавказье, чтобы не было никакой конфронтации и, самое главное, не было никаких боевых действий», — заключил собеседник «Ленты.ру».
Ранее глава непризнанной Нагорно-Карабахской республики Самвел Шахраманян подписал указ о прекращении ее существования. «Распустить все государственные учреждения и организации, находящиеся в их ведомственном подчинении, до 1 января 2024 года, и Республика Нагорный Карабах (Арцах) прекращает свое существование», — говорится в документе.
Население Карабаха ознакомится с условиями реинтеграции, предложенными Азербайджаном, с целью самостоятельного решения о возвращении или пребывании на карабахской территории.