ՌԴ նախագահն Ալիևի հետ իր շփումներում և մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին ազատել բոլոր ռազմագերիներ՝ առանց նախապայմանների․ Լավրով
ՌԴ նախագահն Ալիևի հետ իր շփումներում և մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին ազատել բոլորին՝ առանց նախապայմանների։ Այս մասին ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Նա, մասնավորապես, հայտարարել է․
"Եթե լինենք հստակ, ապա եռակողմ հայտարարությամբ խոսքը գնում է այն ռազմագերիների մասին, ովքեր այդ կարգավիճակում էին հենց այդ պահին։ ՀԻմա Ադրբեջանում պահվում են մեծաթվով հայ զինվծառայողներ, ովքեր այնտեղ հայտնվել են նոյեմբերի վերջին, երբ եռակողմ հայտարարությունն արդեն ուժի մեջ էր մտել, երբ արդեն հաստատվել էին պայմանավորվածությունները։
Այնուամենայնիվ, ՌԴ ԱԳՆ-ն և ՌԴ ղեկավարը՝ իր շփումներում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, այլ մակարդակներում, ազդակներ ենք հաղորդում ադրբեջանցի մեր կոլեգաներին, կոչ ենք անում նրանց ազատել բոլորին՝ առանց նախապայմանների։ Դա կլիներ վստահության լավ օրինակ, որը հիմա պակասում է, և իհարկե կարևոր հումանիտար քայլ։

Президент России в своих контактах с азербайджанской стороной призывает освободить всех военнопленных без каких-либо условий: Лавров
Глава МИД России Сергей Лавров на заявил, что надо окончательно решить вопрос освобождения армянских военнопленных в Азербайджане. Об этом он заявил на совместной пресс-конференции с армянским коллегой Араратом Мирзояном в Москве.
Отвечая на вопрос журналистов Лавров отметил, что Азербайджан удерживает армянских солдат, которые оказались там в конце ноября.
"Президент России в своих контактах с азербайджанской стороной призывает освободить всех военнопленных без каких-либо условий. Это будет важной компонентой доверия",- сказал Лавров.
Глава российского МИД также добавил, что Москва активно поддерживает передачу карт минных полей Арменией Азербайджану.