ՌԴ ԱԳՆ-ն Հայաստանին զգուշացրել է հակառուսական քաղաքականության հետևանքների մասին
Մոսկվան Հայաստանի հետ քննարկում է արևմտյան երկրների կողմից Երևանին իր հակառուսական կուրսի մեջ ներքաշելու հարցը, որպեսզի Հանրապետությանը զգուշացնի ռիսկերի մասին, ՛՛ՌԻԱ Նովոստի՛՛-ին ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
՛՛Ցավոք, մենք այդ միտումը տեսնում ենք բավական վաղուց, և մենք դրա մասին խոսում ենք։ Մենք խոսում ենք, այդ թվում՝ շատ վստահաբար, մեր հայ գործընկերների հետ՝ միայն մեկ նպատակով՝ զգուշացնել՛՛,-ասել է նա։
Դիվանագետը հավելել է, որ Մոսկվայի որոշ փաստարկներ ընդունվել են հայկական կողմի կողմից, ՛՛նույնիսկ որոշակի միջոցներ են ձեռնարկվել՛՛:
՛՛Մենք շատ լավ հասկանում ենք, որ Նահանգները և ընդհանուր առմամբ հավաքական Արևմուտքը ոչ միայն տասնամյակներ, հարյուրամյակներ շարունակ օգտագործում են երկրների և ժողովուրդների նկատմամբ վերաբերմունքի մարտավարությունը նրանց գործիքի տեսքով՝ միևնույն ժամանակ քողարկվելով բարի մտադրություններով։ Եթե նման օրինակներ չլինեին մեր տարածաշրջանում, հավանաբար կարելի էր մտածել, որ հենց հետխորհրդային տարածքի նկատմամբ Միացյալ Նահանգները եւ հավաքական Արեւմուտքը չեն կիրառի այդ մարտավարությունը՛՛,-ընդգծել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան անկեղծորեն ցանկանում է, որ Հայաստանը պահպանի իր ինքնիշխանությունը, քաղաքականություն կառուցի՝ ելնելով ազգային շահերից։ Նա բացատրել է, որ ազգային շահերն այն չեն, ինչ ՛՛ինչ-որ մեկը գրել է Բրյուսելում կամ որեւէ այլ մայրաքաղաքում՛՛, այլ այն, ինչն արտացոլում է ժողովրդի մշակութային ինքնությունը՝ կապված Հայաստանում ապրող և իրենց երեխաներին դաստիարակող մարդկանց շահերի հետ:

МИД РФ предупредил Армению о последствиях антироссийской политики
Москва обсуждает с Арменией втягивание Еревана западными странами в свой антироссийский курс, чтобы предупредить республику о рисках, заявила РИА Новости официальный представитель МИД Мария Захарова.
"К сожалению, мы видим эту тенденцию достаточно давно и мы о ней говорим. Мы говорим, в том числе очень доверительно, с нашими армянскими коллегами, партнерами с одной только целью — предупредить", — сказала она.
Дипломат добавила, что некоторые доводы Москвы были восприняты армянской стороной, "даже были приняты определенные меры".
"Мы прекрасно понимаем, что Штаты и в целом коллективный Запад на протяжении не то что десятилетий, столетий использует тактику отношения к странам и народам в виде их инструмента, при этом прикрываясь благими намерениями. Если бы таких примеров не было в нашем регионе, наверное, можно было бы подумать, что именно к постсоветскому пространству Соединенные Штаты и коллективный Запад не будут эту тактику применять", — подчеркнула представитель МИД.
По ее словам, Москва искренне желает, чтобы Армения сохранила свой суверенитет, выстраивала политику исходя из национальных интересов. Она объяснила, что национальные интересы — это не то, что "написал кто-то там в Брюсселе или где-нибудь еще в какой-то столице", а те, которые отражают культурную самобытность народа, сопряженные с интересами людей, живущими и воспитывающими своих детей в Армении.