Ռադիո Sputnik-ի ղեկավարն ափսոսանք է հայտնել արմատական արտահայտությունների համար. Վիշինսկու նամակը՝ ՀՌՀ նախագահին
Ռուսաստանի և Հայաստանի լրագրողներն ու հասարակական գործիչները պատասխանատվություն են կրում երկու երկրների միջև բարեկամության և դաշնակցային հարաբերությունների մթնոլորտի պահպանման համար: Այս մասին ասված է Հայաստանի Հանրապետության հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանին ուղղված՝ Ռադիո Sputnik-ի գլխավոր խմբագիր Կիրիլ Վիշինսկու նամակում, գրում է radiosputnik.ru-ն:
Հայաստանի Հանրապետության հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի ղեկավարին ուղղված նամակում Կիրիլ Վիշինսկին ափսոսանք է հայտնել, որ ավելի վաղ՝ 2023 թվականի աշնանը, կայանի եթերում ՛՛հնչել են արմատական արտահայտություններ, որոնք ակնհայտորեն հակասում են Ռադիո ՛՛Sputnik՛՛-ի խմբագրական քաղաքականությանը՛՛։
Կայանի գլխավոր խմբագիրն ընդգծել է, որ ՛՛Sputnik՛՛ ռադիոն որպես իր առաքելություն է տեսնում արտասահմանյան լսարանին ներկայացնել Ռուսաստանի՝ որպես ուժեղ և բարեկամ տերության արդար կերպարը՝ բարի մտադրություններով: ՛՛Հենց այս իմաստով էլ մենք ծրագրում ենք մեր հետագա հեռարձակումը՝ հասկանալով, որ մեր երկրներում լրագրողներն ու հասարակական գործիչները պատասխանատու են բարեկամության մթնոլորտի և Ռուսաստանի ու Հայաստանի դաշնակցային հարաբերությունների բովանդակության համար՛՛,-ասված է նամակում:
Մինչդեռ, նշել է Վիշինսկին, ՛՛Հայաստանի մեդիա տարածքում Ռուսաստանի եւ նրա ղեկավարության նկատմամբ, մեղմ ասած, ոչ կոռեկտության օրինակները նույնպես այնքան էլ քիչ չեն՛՛: Ռադիո ՛՛Sputnik՛՛-ի գլխավոր խմբագրի խոսքով՝ ՛՛հարյուր հազարավոր հայերի մոտ, որոնք Ռուսաստանի քաղաքացիներ են, որոնց համար Հայաստանը փոքր հայրենիք է, իսկ նրա մեդիատարածքը ամենօրյա հետաքրքրության առարկա է, նման բաները չեն կարող դժգոհություն չառաջացնել՛՛:
՛՛Սպուտնիկ՛՛ ռադիոյի գլխավոր խմբագիրը վստահություն է հայտնել, որ իր նամակով սպառվել է եթերում հնչած արմատական արտահայտությունների պատճառով առաջացած տհաճությունը: ՛՛Հուսով եմ, որ ՛՛Տոսպա՛՛ ռադիոյի հետ մեր աշխատանքի շարունակությունը ռուս-հայկական արդյունավետ համագործակցության օրինակ կլինի՛՛,-եզրափակել է նա:
Հայաստանի հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովը 2023 թվականի դեկտեմբերի 20-ին 30 օրով կասեցրել Է Sputnik Արմենիա ռադիոյի վերահեռարձակող ՛՛Տոսպա՛՛ ռադիոընկերության լիցենզիան: Պատճառը ՛՛Ուրբաթ Տիգրան Քեոսայանի հետ՛՛ ուղիղ եթերի հաղորդման ժամանակ ՀՀ վարչապետի հասցեին հնչած կտրուկ արտահայտություններն են:

Главред радио Sputnik направил письмо главе комиссии по ТВ и радио Армении
Журналисты и общественные деятели в России и Армении несут свою часть ответственности за сохранение атмосферы дружбы и союзнических отношений между двумя странами. Об этом сказано в письме главного редактора радио Sputnik Кирилла Вышинского в адрес председателя Комиссии по телевидению и радио Республики Армения Тиграна Акопяна.
В письме руководителю Комиссии по телевидению и радио Республики Армения Кирилл Вышинский выразил сожаление в связи с тем, что ранее, осенью 2023 года, в эфире станции "прозвучали радикальные высказывания, явно противоречащие редакционной политике радио Sputnik".
Главный редактор станции подчеркнул, что радио Sputnik видит в качестве своей миссии представление зарубежной аудитории справедливого образа России как сильной и дружественной державы с добрыми намерениями. "Именно в этом ключе мы и планируем наше дальнейшее вещание, понимая, что журналисты и общественные деятели в наших странах ответственны за атмосферу дружбы и содержание союзнических отношений России и Армении", – сказано в письме.
Между тем, отметил Вышинский, "примеров, мягко говоря, некорректности в отношении России и ее руководства в медиа-пространстве Армении тоже не так уж и мало". По словам главного редактора радио Sputnik, "у сотен тысяч армян – граждан России, для которых Армения – малая родина, а ее медиапространство – предмет повседневного интереса, подобное не может не вызывать негодования".
Главред радио Sputnik выразил уверенность, что его письмом досадная неприятность, вызванная прозвучавшими в эфире радикальными высказываниями, исчерпана. "Надеюсь, что продолжение нашей работы с радио "Тоспа" будет примером плодотворного российско-армянского сотрудничества", – заключил он.
Комиссия по телевидению и радио Армении 20 декабря 2023 года приостановила на 30 дней лицензию радиокомпании "Тоспа" – ретранслятора радио Sputnik Армения. Причиной послужили прозвучавшие в программе прямого эфира "Пятница с Тиграном Кеосаяном" резкие высказывания в адрес премьер-министра Республики Армения.