Պուտինն Ալիևի հետ քննարկել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևի հետ։ Այս մասին հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Կողմերը քննարկել են ԼՂ հարցը և հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը։
Նշվում է, որ"շարունակվել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի քննարկումը՝ շեշտադրելով տարածաշրջանում անվտանգության եւ կայունության ապահովման գործնական խնդիրների լուծումը՝ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եւ 2021-ի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների տառին եւ ոգուն լիովին համապատասխան":
"Այդ համատեքստում ուշադրություն է դարձվել ադրբեջանա-հայկական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպին։ Ընդհանուր տրամադրվածություն այն է՝ որպեսզի կարգավորումն իրականացվի բացառապես քաղաքական-դիվանագիտական մեթոդներով", - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Կրեմլում հայտարարել են, որ "ռուսական կողմը կշարունակի միջնորդական ջանքերը եւ խորհրդատվական աջակցության ցուցաբերումը, որն ուղղված է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ պետական սահմանի դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացի մեկնարկի մասին պայմանավորվածության ձեռքբերմանը":

Путин и Алиев обсудили инцидент на армяно-азербайджанской границе
Российский лидер Владимир Путин провёл телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Об этом сообщается на сайте Кремля.
Отмечается, что «продолжено обсуждение ситуации вокруг Нагорного Карабаха с акцентом на решение практических задач по обеспечению безопасности и стаби­льности в регионе в полном соответствии с буквой и духом трёхсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года и от 11 января 2021 года».
«В этом контексте было уделено внимание недавнему инциденту на азербайджано-армянской границе. Общий настрой на то, чтобы урегулирование велось исклю­чи­тельно политико-диплома­ти­чес­кими методами», — говорится в сообщении.
В Кремле заявили, что «российская сторона продолжит посреднические усилия и оказание консультативного содействия, направленного на достижение между Азербайджаном и Арменией договорённости о запуске процесса делимитации и демаркации государст­венной границы».