Պաշտոնական Բաքուն մտահոգություն է հայտնել Ֆրանսիայի և Հունաստանի հետ Հայաստանի ռազմական համագործակցությամբ
՛՛Մտահոգության առիթ է Ֆրանսիայի կողմից առաջ քաշված արշավը, որն ուղղված է Հայաստանի ռազմականացմանը և ավելի մեծ ռազմական մատակարարումների (ներառյալ մահաբեր և հարձակողական զինատեսակներ (չակերտները-խմբ.)) վերաբերյալ նոր խոստումներին՛՛: Այս մասին ասված է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեի հայտարարության մեջ՝ կապված 2024 թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայանալիք ԵՄ-Հայաստան-ԱՄՆ համատեղ համաժողովի հետ:
Բացի այդ՝ նշվում է նաև, որ ԵՄ անդամ Հունաստանը վերջերս հայտարարություններ է արել Հայաստանի հետ ռազմական համագործակցության խորացման վերաբերյալ:

Официальный Баку выразил обеспокоенность военным сотрудничеством Армении с Францией и Грецией
''Поводом для беспокойства является кампания, продвигаемая Францией, направленная на милитаризацию Армении и новые обещания о более крупных военных поставках (включая смертоносные и наступательные виды оружия (кавычки-ред.))''.
Об этом говорится в заявлении пресс-секретаря министра иностранных дел Азербайджана Айхана Гаджизаде в связи с предстоящей 5 апреля 2024 года в Брюсселе совместной конференцией ЕС-Армения-США.
Отмечается, что Греция - член ЕС, недавно сделала заявления об углублении военного сотрудничества с Арменией.