Պարտադիր չէ հայ լինել, որ սիրես Հայաստանն ու հայերին. Զատուլին
Պարտադիր չէ հայ լինել, որ սիրես Հայաստանն ու հայերին։ Այս մասին ասված է ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինի հայտարարության մեջ, որը նա հրապարակել է իր Telegram ալիքում։
«Երկրորդ օրն է՝ ապրում եմ տպավորության տակ՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտաքին կապերի «մի ամբողջ» վարչության պետ՝ Ուկրաինայում ՀՀ նախկին դեսպան, «անցանկալի» է հայտարարել իմ այցը Հայաստանի Հանրապետություն։ «Ցավոք,- գրում է նա,- Հայաստանի Հանրապետության դեմ վերջին շրջանի Ձեր հրապարակային հայտարարությունները վնասում են մեր պետությունների միջեւ բարեկամական եւ դաշնակցային հարաբերությունների զարգացմանը»։
Կարճ ասած՝ ինչպես Հեմինգուեյի մոտ է, բայց առանց նրա ոճին բնորոշ հստակության։ Ի՞նչ հայտարարություններ։ Ո՞րը համարել վերջին շրջան: Իսկ ինչպե՞ս ես կարողացա միայն իմ հայտարարություններով «վնասել մեր պետությունների հարաբերությունների զարգացմանը»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հարազատներն ավելի շատախոս են եղել։ Կնոջ թերթում ինձ մեղադրել են այն բանում, որ ես Հայաստանի կառավարությանը պատասխանատու եմ համարում Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմում կրած պարտության եւ նրա (Հայաստանի-խմբ․) տարածքով միջանցքներ ստեղծելու ծրագրերի մասին հարցը Հայաստանի վարչապետին վերահասցեագրելու համար (հետաքրքիր է՝ իսկ դա այդպես չէ՞): Պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը, որը պարոն Փաշինյանի աներձագն է, ուրախությամբ հայտարարել է, որ այն փաստը, որ Հայաստանն այժմ միացել է Ադրբեջանին, որն ինձ 2010-ին «պերսոնա նոն գրատա» էր հայտարարել, վկայում է երկու երկրների առաջացող ընդհանրության մասին։
Ես էլ եմ այդպես կարծում։ Ընդհանրությունն ակնհայտ է, «Կոզա Նոստրա»։ «Իմ գործերը աննման են, իմ խոսքերը հրաշալի են»,- ինքն իր մասին երեք լեզվով գրել է Դարեհը մ.թ.ա. 5-րդ դարի Բեհիստունի արձանագրության մեջ: Եթե «Հայաստան պետությունը Նիկոլն է։ Եվ վերջ», ապա հասկանալի է, թե ինչու են ինձ պատժել։ Նիկոլ Փաշինյանը ոչ մի բանում մեղավոր չի կարող լինել։
Ինձ այնքան էլ չեն անհանգստացնում Նիկոլ Փաշինյանի եւ նրա համախոհների «վերջին շրջանի հրապարակային հայտարարությունները»։ Ես եկել եմ այն եզրակացության, որ նրանց «վերջին շրջանի» արարքները իսկապես բերում են Հայաստանի անջատմանը Ռուսաստանից, իսկ եթե ստացվի, ապա ռուս ժողովրդի հայ ժողովրդից։ Դրանք արդեն իսկ հանգեցրել են Հայաստանի իշխանությունների անջատմանը Լեռնային Ղարաբաղի հայերից։ Միայն Պուտինը գիտի, թե հասել ենք արդյոք մենք Հայաստանի իշխանությունների հետ հարաբերություններում անդառնալի կետի։ Թերեւս հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայանալիք հանդիպումը դա կպարզաբանի։
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներին, կուսակցություններին, հասարակական կազմակերպություններին եւ Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ այլ երկրների հայազգի բոլոր հասարակ քաղաքացիներին, ովքեր երեկվանից ինձ աջակցության նամակներ են ուղարկում։ Դա թանկ արժե: Խնդրում եմ՝ մի կարծեք, որ ես, վիրավորված արգելքից, կփոխեմ իմ վերաբերմունքը եղբայրական քրիստոնյա հայ ժողովրդի նկատմամբ։ Չէ որ չեմ փոխել իմ վերաբերմունքը, նույնիսկ պատերազմի սկսվելուց հետո, եղբայրական ուկրաինացի ժողովրդի նկատմամբ, ինչի համար շատ ավելի շատ հիմքեր կային։
Պարտադիր չէ հայ լինել, որ սիրես Հայաստանն ու հայերին։
P.S. Կարդացի Ալեն Սիմոնյանի բարբաջանքներն իմ, Մարգարիտա Սիմոնյանի, մանկուրտների եւ այլնի մասին։ Ցավում եմ, որ նա չի ամաչում»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Не обязательно быть армянином, чтобы любить Армению и армян: Затулин
Не обязательно быть армянином, чтобы любить Армению и армян. Об этом на своем Telegram канале написал Депутат Государственной Думы Российской Федерации  Константин Затулин.
''Второй день живу под впечатлением: целый «начальник управления внешних связей Национального Собрания Республики Армения» - бывший посол Армении на Украине объявил «нежелательным» мой приезд в Республику Армения. «К сожалению,- пишет он,- Ваши публичные высказывания последнего периода в адрес Республики Армения наносят ущерб развитию дружественных и союзнических отношений между нашими государствами».
Кратко, как у Хемингуэя, но без присущей его стилю ясности. Какие высказывания? Какой период считать последним? И как я сумел одними высказываниями «нанести ущерб развитию отношений между нашими государствами»?
Родственники премьера Никола Пашиняна были словоохотливее. В газете жены меня обвинили в том, что я считаю правительство Армении несущим ответственность за поражение в войне в Нагорном Карабахе и в переадресации к премьеру Армении вопроса о планах создания коридоров по её территории (интересно, а это не так?). Депутат Грачья Акопян, которого называют шурином господина Пашиняна, радостно заявил, что тот факт, что Армения теперь присоединилась к Азербайджану, объявившему меня в 2010 году персоной нон-грата – свидетельство возникающей общности двух стран.
Я тоже так считаю. Общность на лицо, «Коза Ностра». «Дела мои бесподобны, слова мои великолепны»,- так писал о себе самом Дарий на трёх языках в Бехистунской надписи в V веке до н.э.. Если «государство Армения – это Никол. И точка», то понятно за что меня наказали: Никол Пашинян ни в чем не может быть виноват.
Меня не так беспокоят «публичные высказывания последнего периода» со стороны Никола Пашиняна и его соратников. Я пришёл к выводу, что их дела «последнего периода» реально ведут к отрыву Армении от России, а если получится – то и русского народа от армянского. К отрыву властей Армении от армян Нагорного Карабаха они уже привели. Один Путин у нас знает, пришли ли мы уже к точке невозврата в отношениях с властью Армении. Возможно, встреча 31 октября в Сочи это прояснит.
Хочу поблагодарить депутатов Национального Собрания Республики Армения, партии, общественные организации и всех простых граждан армянской национальности в Армении, России и других странах присылающих со вчерашнего дня мне письма в поддержку. Это дорогого стоит. Не думайте, пожалуйста, что я, в обиде на запрет, поменяю своё отношение к братскому христианскому армянскому народу. Не поменял же я отношение, даже с началом войны, к братскому украинскому народу - к чему было гораздо больше оснований.
Не обязательно быть армянином, чтобы любить Армению и армян!
Константин Затулин
26 октября 2022 года
P.S.: Прочел разглагольствования Алена Симоняна о себе, Маргарите Симоньян, манкуртах и проч. Сожалею, что ему не стыдно'',-написал депутат.