«Մնացել են մի քանի անկախ լրատվամիջոցներ»․ ԱՄՆ պետքարտուղարությունը՝ հայաստանյան լրատվադաշտի մասին
Լրատվամիջոցները Հայաստանում 2023 թվականին քաղաքականապես բևեռացված էին, և լրատվամիջոցների ֆինանսական կենսունակությունը շարունակում էր խոչընդոտ լինել մամուլի ազատության համար։ Այս մասին ասված է ԱՄՆ Պետքարտուղարության՝ «Մարդու իրավունքների վիճակի մասին 2023թ․ զեկույցն ըստ երկրների․ Հայաստան» տարեկան զեկույցում։
«Նախկին իշխանությունների կամ խորհրդարանական ընդդիմադիր կուսակցությունների հետ ենթադրյալ կապ ունեցող անձինք կամ խմբերը շարունակում էին բաժնետոմսեր ունենալ բազմաթիվ հեռարձակվող լրատվամիջոցներում և թերթերում, որոնք հակված էին արտացոլելու իրենց սեփականատերերի քաղաքական հայացքներն ու ֆինանսական շահերը: Տարվա ընթացքում պետական ​​կառույցներն ավելացրել են իրենց ֆինանսական ներդրումները ԶԼՄ-ներում՝ մեծացնելով բևեռացումը: Մնացել են մի քանի անկախ լրատվամիջոցներ, որոնք կախված չէին քաղաքական դոնորների ֆինանսական աջակցությունից: Փոխարենը, նրանք ապավինում էին միջազգային դոնորների աջակցությանը գովազդից և բաժանորդային վճարներից ստացված սահմանափակ եկամուտների պատճառով», - ասվում է Պետդեպարտամենտի զեկույցում:
Ըստ ԱՄՆ պետքարտուղարության զեկույցի՝ «հեռարձակվող լրատվամիջոցները՝ ներառյալ հանրային հեռուստատեսությունը, մնում էին բնակչության մեծամասնության համար նորությունների և տեղեկատվության հիմնական աղբյուրներից մեկը»:
«Լրատվամիջոցների որոշ դիտորդների կարծիքով՝ հանրային հեռուստատեսությունը շարունակել է նորություններ և քաղաքական բանավեճեր ցուցադրել իշխանամետ տեսանկյունից, թեև այն հասանելի է մնացել ընդդիմադիր ձայների համար»,- ընդգծվում է փաստաթղթում։
Նշվում է նաև, որ տվյալ ժամանակահատվածում սոցիալական ցանցերի օգտատերերը տարբեր սոցիալական հարթակներում ազատորեն արտահայտել են իրենց կարծիքը կառավարության և նախկին իշխանական կառույցների մասին։
Այն ընդգծում է, որ «կիբերահաբեկումը, այդ թվում՝ լրագրողների նկատմամբ՝ հիմնված քաղաքական պատկանելության, գենդերային ինքնության և գենդերային հավասարության խնդիրների վրա, հանգեցրել է ինքնագրաքննության»։

Госдеп США об армянской прессе: Осталась горстка независимых СМИ
Средства массовой информации в Армении в 2023 году были политически поляризованы, и финансовая жизнеспособность средств массовой информации оставалась препятствием для свободы прессы. Об этом говорится в ежегодном докладе Госдепа США «2023 Country Reports on Human Rights Practices: Armenia».
«Частные лица или группы, предположительно связанные с бывшими властями или парламентскими оппозиционными партиями, продолжали владеть пакетами акций многих вещательных СМИ и газет, что, как правило, отражало политические взгляды и финансовые интересы их владельцев. В течение года государственные органы увеличивали свои финансовые вложения в средства массовой информации, усиливая поляризацию. Осталась горстка независимых СМИ, которые не зависели от финансовой поддержки политических спонсоров. Вместо этого они полагались на поддержку международных доноров из-за ограниченных доходов от рекламы и абонентской платы», - говорится в докладе Госдепа.
Как отмечается в обзоре внешнеполитического ведомства США, вещательные СМИ, включая общественное телевидение, оставались одним из основных источников новостей и информации для большинства населения.
«По мнению некоторых наблюдателей за СМИ, общественное телевидение продолжало показывать новости и политические дебаты с проправительственной точки зрения, хотя и оставалось доступным для оппозиционных голосов», - подчеркивается в документе.
Отмечается также, что в отмеченный период, пользователи социальных сетей свободно выражали свое мнение о правительстве и бывших властных структурах на различных платформах социальных сетей.
При этом подчеркивается, что «киберзапугивание, в том числе журналистов, на почве политической принадлежности, гендерной идентичности и вопросов гендерного равенства привело к самоцензуре».