Մինսկը շահագրգռված է Հայաստանի հետ շփումների բարձր դինամիկայի պահպանմամբ. Լուկաշենկո
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն բելառուս ժողովրդի եւ անձամբ իր անունից շնորհավորել է Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին եւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առիթով։ Այս մասին տեղեկացրել են Բելառուսի նախագահի մամուլի ծառայությունում։
«Մեր պետությունները պատմականորեն կապված են ամուր բարեկամությամբ եւ վստահելի ու փոխշահավետ երկխոսություն զարգացնելու միտվածություն ունեն,- նշվել է Հայաստանի նախագահի հասցեին ուղարկված շնորհավորական ուղերձում։- Համոզված եմ, որ բելառուսա-հայկական համագործակցության կառուցողական բնույթը կնպաստի երկու երկրների տնտեսությունների հետագա ամրապնդմանը եւ քաղաքացիների բարեկեցության աճին, թույլ կտա հարստացնել Մինսկի եւ Երեւանի հարաբերությունները նոր հեռանկարային նախագծերով»։
Նիկոլ Փաշինյանին ուղղված շնորհավորանքում Ալեքսանդր Լուկաշենկոն բարձր է գնահատել ստեղծված երկկողմ հարաբերությունները, որոնք հիմնված են բարեկամության, աջակցության եւ հարգանքի բարի ավանդույթների վրա։ «Մինսկը շահագրգռված է միջպետական երկխոսության հետագա զարգացմամբ եւ երկկողմ շփումների բարձր դինամիկայի պահպանմամբ,- ընդգծել է Բելառուսի նախագահը։- Համոզված եմ, որ տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ամրապնդումը թույլ կտա առավել արդյունավետ իրականացնել համագործակցության առկա պոտենցիալը՝ հանուն Բելառուսի եւ Հայաստանի բնակիչների բարգավաճման»։

Лукашенко поздравил армянский народ с национальным праздником - Днем Независимости
Президент Беларуси Александр Лукашенко от имени белорусского народа и себя лично поздравил Президента Армении Ваагна Хачатуряна и Премьер-министра этой страны Никола Пашиняна с национальным праздником - Днем Независимости.
"Наши государства исторически связаны прочной дружбой и нацелены на развитие доверительного и взаимовыгодного диалога, - говорится в поздравительном послании в адрес Президента Армении. - Убежден, что конструктивный характер белорусско-армянского сотрудничества будет содействовать дальнейшему укреплению экономик двух стран и росту благосостояния граждан, позволит обогатить отношения Минска и Еревана новыми перспективными проектами".
В поздравлении Николу Пашиняну Александр Лукашенко высоко оценил сложившиеся двусторонние отношения, основанные на добрых традициях дружбы, поддержки и уважения. "Минск заинтересован в дальнейшем развитии межгосударственного диалога и сохранении высокой динамики двусторонних контактов, - подчеркнул белорусский лидер. - Уверен, что укрепление взаимодействия в различных областях позволит наиболее эффективно реализовать имеющийся потенциал сотрудничества во имя процветания жителей Беларуси и Армении".