Մինսկի խմբի համանախագահները հանդիպել են ամերիկացի պաշտոնյաների հետ
Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխպետքարտուղարի առաջին տեղակալ Դերեկ Հոգանը և Ազգային անվտանգության խորհրդի Եվրոպայի հարցերով տնօրեն Ամանդա Սլոաթը սեպտեմբերի 27-ին հանդիպել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) և Իգոր Խովաևի (Ռուսաստան) հետ, ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին: Այս մասին հայտնում է Ամերիկայի Ձայնը։
Համանախագահները ներկայացրել են Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների միջև առաջին համատեղ հանդիպման ընթացքը, որն անցկացվել է անցյալ շաբաթ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում: Նրանք նաև նշել են, որ սեպտեմբերի 27-ը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում ռազմական գործողությունների վերսկսման առաջին տարելիցն է և ցավակցություն հայտնել երկու կողմերին մարդկային կորուստների համար: Համանախագահներն ընդգծել են, որ միայն համապարփակ բանաձևը, որն անդրադառնում է բոլոր չլուծված խնդիրներին, կարող է կարգավորել երկու երկրների միջև հարաբերությունները և թույլ տալ տարածաշրջանի ժողովուրդներին միասին ապրել խաղաղության մեջ:
Փոխպետքարտուղարի առաջին տեղակալ Հոգանը և տնօրեն Սլոաթը ողջունել են համանախագահների ջանքերն ու Հայաստանի և Ադրբեջանի վճռականությունը` անմիջական երկխոսության միջոցով վերսկսելու խաղաղության գործընթացը՝ ուղղված տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության և բարգավաճման նպաստմանը: Նրանք ընդգծեցին Միացյալ Նահանգների հանձնառությունը ՝ շարունակելու աշխատանքը համանախագահ երկրների հետ՝ Հայաստանին և Ադրբեջանին օգնելու կարգավորել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կամ դրանից բխող բոլոր չլուծված խնդիրները, այդ թվում ՝ ձերբակալվածների, անհետ կորածների և ականազերծման վերաբերյալ ջանքերը:
Հիշեցնենք, որ օրերս Նյու Յորքում կայացել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը համանախագահների մասնակցությամբ, որից հետո միջնորդները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որտեղ մասնավորապես ասված է.
«ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի շրջանակում Մինսկի խմբի համանախագահները Նյու Յորքում առանձին հանդիպումներ են ունեցելԱդրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ: Համանախագահները համատեղ հանդիպմանը հյուրընկալել են նաև երկու արտգործնախարարներին: Հանդիպումներին մասնակցել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Համանախագահներն ու արտգործնախարարները քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև չլուծված հարցերի լայն շրջանակ: Համանախագահներն առաջարկել են իրավիճակի լիցքաթափման հատուկ կենտրոնացված միջոցառումներ և հնարավոր հաջորդ քայլեր: Համանախագահներն ընդգծել են իրենց շարունակական աջակցությունը ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի և նրա թիմի կողմից ձեռնարկվող կարևոր գործունեությանը և գործողությունների ամբողջ շրջանակին:
Սեպտեմբերի 24-ին համանախագահներն ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը հանդիպել են ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի քաղաքական և խաղաղաշինության հարցերով տեղակալ Ռոզմարի Դիկարլոյի և ԵԱՀԿ գործող նախագահ Անն Լինդեի հետ `վերջին մեկ տարվա իրենցջանքերն, այդ թվում` գործընթացի վերջին զարգացումները քննարկելու համար:
Համանախագահները ողջունում են 2020 թվականի նոյեմբերից ի վեր երկու արտգործնախարարների այս առաջին հանդիպումը որպես երկու երկրների վճռականության նշան անմիջական երկխոսության միջոցով խաղաղության գործընթացը վերսկսելու ուղղությամբ՝ միտված տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության և բարգավաճման նպաստմանը:
Համանախագահները վերահաստատում են իրենց հանձնառությունը` շարունակելու աշխատանքը կողմերի հետ` հասնելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող կամ դրանից բխող մնացած բոլոր հարցերի համապարփակ լուծումներին` իրենց մանդատի շրջանակում»:

США привержены делу урегулирования карабахского конфликта и решению вытекающих из этого проблем: Госдеп
Первый заместитель помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Дерек Хоган и директор Совета национальной безопасности по вопросам Европы Аманда Слоат 27 сентября встретились с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Стефаном Висконти (Франция), Эндрю Шофером (США) и Игорем Ховаевым (Россия), а также личным представителем Действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком.
Сопредседатели представили итоги первой встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана, которая состоялась на прошлой неделе в рамках Генеральной Ассамблеи ООН. Сопредседатели подчеркнули, что только всеобъемлющая резолюция, затрагивающая все нерешенные проблемы, может урегулировать отношения между двумя странами и позволить народам региона жить в мире. В связи с годовщиной военных действий в Нагорном Карабахе посредники выразили соболезнования обеим сторонам.
Первый заместитель помощника госсекретаря Хоган и директор Слоат приветствовали усилия сопредседателей и решимость Армении и Азербайджана возобновить мирный процесс посредством прямого диалога, направленного на содействие безопасности, стабильности и процветанию в регионе. Они подчеркнули приверженность Соединенных Штатов продолжать работу со странами-сопредседателями в деле урегулирования нагорно-карабахского конфликта и решении всех вытекающих из этого нерешенных проблем, в том числе в вопросах возвращения пленных, выяснения судьбы без вести пропавших и разминирования.
Напомним, что на днях в Нью-Йорке состоялась встреча глав МИД Армении и Азербайджана при посредничестве сопредседателей МГ ОБСЕ, после чего они выступили с заявлением, в котором, в частности, говорится:
«В рамках 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН сопредседатели Минской группы ОБСЕ в Нью-Йорке провели отдельные встречи с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым и министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном. Состоялась также совместная встреча сопредседателей с министрами иностранных дел двух стран. Во встречах принял участие также личный представитель Действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
Сопредседатели и министры иностранных дел обсудили широкий спектр нерешенных вопросов между Арменией и Азербайджаном. Сопредседатели предложили специальные централизованные мероприятия по разрядке ситуации и возможные дальнейшие шаги. Сопредседатели подчеркнули свою последовательную поддержку важной деятельности личного представителя Действующего председателя ОБСЕ и его команды.
24 сентября сопредседатели и личный представитель Действующего председателя ОБСЕ встретились с заместителем генерального секретаря ООН по вопросам политики и миростроительства Розмари Дикарло и действующим председателем ОБСЕ Анн Линде для обсуждения событий последнего года.
Сопредседатели приветствуют первую встречу министров иностранных дел двух стран после ноября 2020 года как знак решимости двух стран возобновить мирный процесс посредством прямого диалога, направленного на обеспечение безопасности, стабильности и процветания в регионе.
Сопредседатели вновь подтверждают свою приверженность продолжению работы со сторонами для достижения всеобъемлющего решения всех вопросов, связанных с нагорно-карабахским конфликтом в рамках своего мандата».