Մեր մտադրությունը մեր ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելն է. վարչապետն անդրադարձել է տարածաշրջանային իրավիճակին
Նախքան օրակարգի քննարկումը, վարչապետը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության պատկերացումը՝ տարածաշրջանում իրավիճակի դեէսկալացիայի, երկարատև կայունություն և խաղաղություն հաստատելու քայլերի շուրջ:
Ստորև ներկայացվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքի սղագրությունը.
Հուլիսի 29-ին կառավարության նիստում ես ուրվագծել եմ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պատկերացումը՝ մեր տարածաշրջանում իրավիճակի դեէսկալացիայի, երկարատև կայունություն և խաղաղություն հաստատելու քայլերի մասին, ինչպես նաև ընդգծել եմ միջազգային գործընկերների հետ այդ ուղղությամբ աշխատելու Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը:
Հուլիսի 29-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները նույնպես հանդես եկան հայտարարությամբ, որի առանցքային ուղերձը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով լարվածության նվազմանն ուղղված քայլերի ձեռնարկումն էր, սադրիչ քայլերից և հայտարարություններից զերծ մնալու Ադրբեջանին և Հայաստանին ուղղված կոչը, ինչպես նաև հակամարտության համընդգրկուն և տևական կարգավորման շուրջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո բանակցային գործընթացը վերսկսելը:
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հուլիսի 30-ին հանդես եկավ հայտարարությամբ, որով ողջունեց համանախագահողների հայտարարությունը՝ այդպիսով արտահայտելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո խաղաղ բանակցությունները վերսկսելու Հայաստանի Հանրապետության հանձնառությունը:
Մեզ համար միանշանակ ընդունելի է նաև սադրիչ գործողություններից և հայտարարություններից զերծ մնալու համանախագահների կոչը: Ակնհայտ է, որ այս պայմանի պահպանումն առանցքային նշանակություն ունի պատեհ բանակցային մթնոլորտ և միջավայր ձևավորելու համար: Ու եթե սադրիչ հայտարարությունների հետագծելիության հարցը մեծ բարդություն չի ներկայացնում, սադրիչ գործողությունների և հրադադարի ռեժիմի խախտումներ նախաձեռնող կողմի հարցը մշտապես բանավեճերի տեղիք է տալիս:
Նախկինում ասել եմ, հիմա էլ կարծում եմ, որ հրադադարի խախտումների նախաձեռնող կողմի նույնականացումը և այդ սադրիչ գործողության հասցեական դատապարտումը էական նշանակություն ունի իրադրության հետագա դեէսկալացիայի և կայունացման համար: Այսուհանդերձ, նման գործառույթը դժվար է պատկերացնել առանց միջազգային մոնիթորինգի մեխանիզմի գործարկման: Հուլիսի 29-ի ելույթում այս հարցին նույնպես անդրադարձել եմ՝ ասելով, որ կարծում եմ՝ դա պիտի լինի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի դիտորդական առաքելություն, իսկ եթե ՀԱՊԿ-ի համար դա ընդունելի չէ, այլընտրանքը մնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դիտորդական առաքելությունը:
Վերադառնալով Ադրբեջանի հետ խաղաղ բանակցությունները վերսկսելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կոչին՝ ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը պատրաստ է բանակցային գործընթացում ներգրավվել թե՛ բարձր, թե՛ բարձրագույն մակարդակում, և մենք սպասում ենք կոնկրետ առաջարկների:
Հայաստանի, Արցախի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու մեր ժողովրդից ստացած մանդատը կառավարության վրա դնում է հատուկ պատասխանատվություն: Այս խնդիրը լուծելու համար մենք պետք է լինենք առավելագույնս ակտիվ և ճկուն: Մեր տրամադրությունը և տրամադրվածությունը պիտի լինի հետևյալը՝ առավելագույնն անել օրակարգում առկա խնդիրներով լուծումների գնալու համար:
Իհարկե, կան հարցեր, որոնք հնարավոր է լուծել ավելի արագ: Հարցեր կան, որոնց լուծումն ավելի երկար ժամանակ է պահանջում, բայց մեր տրամադրվածությունը, կրկնում եմ, պիտի լինի հետևյալը՝ գնալ լուծումների: Նման հարցերից մեկը, որը, կարծում եմ, հնարավոր է բավական արագ լուծել՝ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումն է, տարածաշրջանային ապաշրջափակման օրակարգը: Եվկարծում եմ՝ պետք է օր առաջ վերսկսենք աշխատանքները փոխվարչապետերի եռակողմ ձևաչափում և լինենք առավել ակտիվ և նախաձեռնող՝ տարածաշրջանում նոր կոմունիկացիոն և տնտեսական հնարավորությունների իրագործման տեսանկյունից:
Հայ-ադրբեջանական սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի վերաբերյալ մեր դիրքորոշումն անփոփոխ է, և մենք կարծում ենք, որ այս ուղղությամբ նույնպես աշխատանքները պետք է ակտիվանան:
թշնամության և թշնամանքի մթնոլորտի հետագա խորացումը մեր տարածաշրջանում անթույլատրելի է: Դա սպառնալիք է ոչ միայն ողջ տարածաշրջանի, այլև միջազգային անվտանգության համար: Թե թշնամության մթնոլորտի խորացումն ինչպիսի դրսևորումների կարող է բերել, տեսանք Բաքվում բացված, այսպես կոչված, «ավարի պուրակի» օրինակով, որը, կարծում եմ, անարգանք է մեր տարածաշրջանի և տարածաշրջանային քաղաքակրթության հասցեին: Սա ընդգծում եմ՝ ցույց տալու համար, թե որքան հրատապ է տվյալ հարցի կառավարումը: Թշնամության հաղթահարումը կարող է և պետք է դառնա մեր տարածաշրջանային արտաքին քաղաքական օրակարգի կարևորագույն բաղադրիչներից մեկը:
Հայաստանի Հանրապետությունը համոզված է, որ տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության, կայունության, անվտանգության ու տնտեսական զարգացման համար առանցքային են հարևան երկրների հետ բնականոն հարաբերությունների հաստատումը և/կամ զարգացումը: Սահմանակից երկրների հետ հարաբերությունների խորացումը կամ կարգավորումը կառավարության արտաքին քաղաքականության կարևոր ուղղություններից է լինելու:
Այս համատեքստում հարկ եմ համարում նշել, որ, ցավոք, որոշ ուժեր փորձում են սխալ լույսի ներքո ներկայացնել Հայաստանի մտադրությունները՝ ասելով, թե Հայաստանի Հանրապետությունը զինված ուժերի բարեփոխումներն առաջնահերթություն է հռչակել սահմանակից երկրների նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականություն վարելու համատեքստում: Հայաստանի Հանրապետությունը, ինչպես ցանկացած խաղաղասեր պետություն, զինված ուժերը զարգացնելու և վերափոխելու է ոչ թե ագրեսիայի, այլ հնարավոր ագրեսիայից պաշտպանվելու համար, և մենք տարածքներ նվաճելու որևէ մտադրություն չունենք: Մեր մտադրությունը մեր ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելն է: Մենք ագրեսիվ որևէ մտադրություն չունենք, և տարածաշրջանի խաղաղությունը, կայունությունը մեր երկարատև ռազմավարությունն է: Մենք պատրաստ ենք ակտիվ երկխոսություն սկսել այս օրակարգի շուրջ, միջազգային մեր գործընկերների աջակցությամբ, ըստ անհրաժեշտության՝ նաև ուղիղ շփումների միջոցով: Այս հարցերը մենք առավել մանրամասն կքննարկենք կառավարության գործունեության 5-ամյա ծրագրի ընդունման ժամանակ»:

У Армении нет каких-либо намерений завоевывать территории: Никол Пашинян
Идентификация и адресное осуждение провокационных действий инициатора нарушения режима прекращения огня на армяно-азербайджанской границе имеет существенное значение для дальнейшей деэскалации и стабилизации ситуации.
Об этом на заседании правительства 12 августа заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, касаясь периодических нарушений режима прекращения огня на разных участках армяно-азербайджанской границы со стороны Баку.
По его словам, функцию адресного осуждения провокационных действий трудно представить без задействования механизма международного мониторинга. «Я сказал, что думаю, что это должна быть наблюдательская миссия ОДКБ, если это неприемлемо для ОДКБ, альтернативой остается наблюдательская миссия Минской группы ОБСЕ»,- добавил он.
Пашинян также отметил, что для армянской стороны однозначно приемлем также призыв сопредседателей воздержаться от провокационных действий и заявлений. «На заседании правительства 29 июля я наметил представление правительства Республики Армения о деэскалации ситуации в нашем регионе, шагах по установлению долгосрочного мира и стабильности, а также подчеркнул готовность Армении работать в этом направлении с международными партнерами.
29 июля сопредседатели Минской группы ОБСЕ также выступили с заявлением, ключевым посланием которого было принятие мер по снижению напряженности вдоль армяно-азербайджанской границы, призыв к Азербайджану и Армении воздержаться от провокационных шагов и заявлений. 30 июля МИД РА выступил с заявлением, в котором приветствовал заявление сопредседателей, тем самым выразив готовность Республики Армения возобновить мирные переговоры под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Для нас однозначно приемлем также призыв сопредседателей воздержаться от провокационных действий и заявлений.
Очевидно, что сохранение этого условия имеет ключевое значение для формирования подходящей переговорной атмосферы и среды. Если вопрос прослеживаемости провокационных заявлений не представляет большой сложности, то выявление инициатора провокационных действий и нарушителя режима прекращения огня, постоянно дает повод для дискуссий», - сказал Пашинян. Говоря о призыве сопредседателей Минской группы ОБСЕ возобновить мирные переговоры с Азербайджаном, Пашинян подчеркнул, что Армения готова участвовать в переговорном процессе как на высоком, так и на высшем уровне. «Мы ждем конкретных предложений.
Мандат, полученный от нашего народа для открытия эры мирного развития для Армении, Арцаха и региона, возлагает на правительство особую ответственность. Для решения этой проблемы мы должны быть максимально активными и гибкими. Наше настроение и настрой должны быть следующими: сделать все возможное для решения имеющихся в повестке проблем. Конечно, есть вопросы, которые можно решить быстрее. Есть вопросы, решение которых требует более длительного времени.
Один из таких вопросов, который, думаю, можно решить достаточно быстро - это открытие региональных коммуникаций, повестка регионального разблокирования, думаю, что как можно скорее мы должны начать работу в трехстороннем формате вице-премьеров, быть более активными и инициативными с точки зрения реализации новых коммуникационных и экономических возможностей в регионе»,- заявил Пашинян.
Никол Пашинян сказал, что позиция правительства Армении по вопросу демаркации и делимитации армяно-азербайджанской границы неизменна. «Мы считаем, что в этом направлении также должны активизироваться работы». Премьер-министр отметил, что дальнейшее углубление атмосферы вражды в нашем регионе недопустимо. По его оценке, это угроза не только для нашего региона, но и для международной безопасности. "Какие проявления может иметь углубление атмосферы вражды и ненависти, мы увидели на примере парка в Баку, который оскорбляет весь наш регион и региональную цивилизацию. Углубление или урегулирование отношений с соседними странами будет одним из важных направлений внешней политики правительства РА.
К сожалению, некоторые силы пытаются в неверном свете представить намерения Армении, утверждая, что реформы ВС РА нацелены на провозглашение агрессивной политики в отношении соседних государств. Республика Армения, как любое миролюбивое государство, будет развивать и трансформировать свои ВС не для агрессии, а для защиты от возможной агрессии, у нас нет никаких намерений завоевывать новые территории, наше намерение - защищать наш суверенитет и территориальную целостность», - резюмировал премьер-министр Армении.