Ինչու՞ Հայաստանը միացավ հակաչինական Ալիանսին․ Սուրեն Սարգսյան
Քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանն անդրադարձել է հակաչինական Ալիանսին՝ Հայաստանի միանալու հիմնավորումների բացակայությանը։ Նրա ֆեյսբուքյան գրառման մեջ, մասնավորապես ասվում է․
«Այդուհանդերձ, ինչու՞ Հայաստանը միացավ հակաչինական Ալիանսին
Ինչպես և խոստացել էի, անդրադառնում եմ հակաչինական Ալիանսին՝ Հայաստանի միանալու հիմնավորումների բացակայությանը։
Վստահաբար չէի անդրադառնա, եթե չանձնավորվեր և ինձ ԱԳՆ-ն չմեղադրեր «Յուրաքանչյուր միջազգային նախաձեռնությանը Հայաստանի մասնակցության վերաբերյալ կարող են լինել տարբեր գնահատականներ և որակումներ, որոնք միշտ չէ, որ տեղին են՝ հատկապես այն դեպքերում, երբ վերլուծություններում փորձ է կատարվում հասկանալ բոլորի, բայց ոչ Հայաստանի շահերը»։ նախադասությամբ:
Դե, եթե այդպես է, հիմա անդրադառնանք ԱԳՆ՝ Հայաստանի շահերը չհասկանալուն:
Եվ ուրեմն,
1․ Եթե Հայաստանում կրոնի ազատության հետ կապված խնդիրներ կան և եթե Հայաստանում որևէ կրոնական փոքրամասնություն (ռուսներ, եզդիներ և այլն) ունեն խնդիրներ կրոնի ազատության հետ, ապա մեր անդամակցությունը Ալիանսին կլիներ տրամաբանական:
2․ Եթե հայ համայնքը՝ Իրանում, Թուրքիայիում, Սիրիայում, արաբական որևէ այլ երկրում, Եվրոպայում կամ Լատինական Ամերիկայում ունենար խնդիրներ կապված կրոնի ազտության հետ, ապա մեր անդամակցությունը Ալիանսին կլիներ տրամաբանական:
3․ Եթե Ալիանսը` որպես թիրախ ընտրեր Ադրբեջանին կամ Թուրքիային, մեր անդամակցությունը կլիներ տրամաբանական:
Վերոնշյալ կետերում կա՞ն «Հայաստանի շահերը»: Չկան:
Հակաչինական ալիանսին միանալու մեր հիմնավորումներից մեկը հետևյալն է․ «Որպես ցեղասպանություն վերապրած ազգ` մենք մեծ կարևորություն ենք տալիս կրոնական փոքրամասնությունների պաշտպանության հարցերին»։ Փայլուն ձևակերպում։ Համաձայն եմ։ Սակայն, այստեղ մի տրամաբանական հարց է առաջանում։ Էդքան ցեղասպանությունների մասին, որ խոսում եք, քանի՞ Ցեղասպանություն է (այդ թվում հենց հիմա տեղի ունեցող) ճանաչել Հայաստանը վերջին երկու տարիների ընթացքում: Ինչու՞ Ցեղասպանությունների կանխարգելման դրոշակակիր Հայաստանը չի ճանաչում տասնյակ ցեղասպանությունները, որ տեղի են ունեցել 20-21-րդ դարերում: Քաղաքական հարց է՞: Իսկ, որ ուրիշները մեր Ցեղասպանությունը չեն ճանաչում, ինչու՞ ենք նրանց քննադատում: Մենք իրենցից տարբերվում ե՞նք:
Եվ վերջապես, պետք չէ պնդել, որ Ալիանսը քվեարկող կամ բանաձև ընդուող մարմին չէ: Ըստ Ալիանսի կանոնադրության, բոլոր բացահայտված խնդիրները «միանման մտածող» երկրների կողմից բարձրաձայնվելու և ընթացք են ստանալու ՄԱԿ-ում և այլ միջազգային կառույցներում:
Նորից եմ կրկնում, սա ԱՄՆ-Չինաստան մրցապայքարի դաշտն էր, որը մեր կռիվը չէր: Բայց Հայաստանը դարձավ 193 երկրներից ընդամենը 29-րդը, որ դարձավ հակաչինական Ալիանսի անդամ:
Ինչպես ասել է պետքարտուղար Պոմպեոն Ալիանսի հանդիպման ժամանակ, «Չինաստանի Կոմկուսը բոլոր կրոնների թշնամին է»:
Առավել մանրամասն այսօր կանդրադառնամ
168.am
yerkirmedia.am
armdaily.am եթերում և կտամ շուրջ մեկ տասնյակ՝ նախապես պայմանավորված հարցազրույցներ այս թեմայի շուրջ»։

Армения не должна влезать в отношения США-Китай: эксперт
Политолог Сурен Саргсян коснулся вопроса членства Армении в Альянсе религиозной свободы, который, по его мнению, направлен против Китая. Как утверждает эксперт, Армения не должна влезать в отношения США-Китай, и какой-либо целесообразности в членстве республике в этом Альянсе с точки зрения ее национальных интересов нет.
«1. Наше членство в Альянсе было бы логичным, если бы в Армении были проблемы со свободой вероисповедания. 2. Если бы армянская община в Иране, Турции, Сирии, какой-либо другой арабской стране, Европе или Латинской Америке имела проблемы, связанные сот свободой вероисповедания. 3. Если бы Альянс выбрал в качестве мишени Азербайджан или Турцию. Одно из обоснований Армении для присоединения к антикитайскому Альянсу заключается в следующем: «Как нация, пережившая геноцид, мы придаем большое значение вопросам защиты религиозных меньшинств».
Блестящая формулировка. Согласен. Однако здесь возникает логический вопрос. Если мы так заботимся о народах, переживших геноцид, сколько геноцидов, в настоящее время осуществляемых в отношении разных народов, признала Армения за последние годы? Почему «знаменосец» по предотвращению геноцидов не признает десятки геноцидов, которые произошли в 20-21 веках? Это политический вопрос? Тогда почему мы критикуем другие государства, за то, что они не признают геноцид армян?
И, наконец, не следует утверждать, что Альянс не является органом, голосующим или принимающим резолюции. Согласно уставу Альянса, все выявленные проблемы будут озвучены «одинаково мыслящими» странами и получат ход в ООН и других международных структурах. Вновь повторюсь, это поле борьбы США-Китай, и Армения не должна влезать в эти отношения. Между тем, Армения стала 29-й из 193 стран, ставшей членом антикитайского альянса. Как сказал госсекретарь Помпео на встрече с представителями Альянса: "Компартия Китая-враг всех религий"», - написал Саркисян на своей странице в Facebook.