«Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Հայաստանի ատոմակայանին հարվածելու Ադրբեջանի սպառնալիքը»․ Փայլանը՝ Թուրքիայի ԱԳ նախարարին
Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավոր, քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության (ԺԴԿ-HDP) փոխնախագահ Կարո Փայլանը այդ երկրի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուին ուղղված հարցադիմում է ներկայացրել խորհրդարան, գրում է Ermenihaber.am-ը։
Հարցադիմումի մեջ Փայլանը մեջբերելով հայ-ադրբեջանական լարվածության օրերին Չավուշօղլուի՝ Ադրբեջանին բոլոր հնարավորություններով աջակցելու պատրաստակամության մասին հայտարարությունը, հիշեցրել է, որ Թուրքիան Մինսկի Խմբի անդամ է, ինչից ելնելով պետք է չեզոքություն պահպանի։ Փայլանը նշել է, որ չեզոքություն պահպանելու փոխարեն ցեղային պատճառներից ելնելով, Ադրբեջանին բացահայտ աջակցող հայտարարություններն ավելի են մեծացնում լարվածությունը։
Փայլանը հետևյալ հարցերն է հղել Թուրքիայի գլխավոր դիվանագետին
• Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ծագած հակամարտության մեջ ցեղայի՞ն պատճառներով է, որ կողմնակալություն եք ցուցաբերում։
• Դեռևս չե՞ք հասկացել, որ ռասիստական արտաքին քաղաքականությունը «կրակի վրա յուղ լցնել» է նշանակում և միայն մեծացնում է հարցերը:
• Թուրքիայի ռազմական արդյունաբերությունը ցանկանում է ավելի շատ զենք վաճառել Ադրբեջանին։ Լարվածությունն այս պատճառո՞վ է, որ սաստկացնում եք։
• Մտածո՞ւմ եք Ադրբեջան զորք ուղարկելու ուղղությամբ:
• Թուրքիան, եթե ցեղային պետություն չէ, ինչո՞ւ է արտաքին քաղաքականությունը վարում ցեղապաշտական նկրտումներով։
• Երբեմն հիշո՞ւմ եք արդյոք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ եք, որը հիմնադրվել է Հայաստան-Ադրբեջան լարվածությունը նվազեցնելու նպատակով։
• Դեռ չե՞ք հասկացել, որ Կովկասի ապակայունացումը ձեռնտու է միայն Ռուսաստանին։
• Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարության այն սպառնալիքը, ըստ որի՝ նրանք պատրաստ են հարվածելու Թուրքիա-Հայաստան սահմանին գտնվող ատոմակայանին։

Пайлян обратился к Чавушоглу: Как вы прокомментируете угрозу Азербайджана нанести удар по Армянской АЭС на границе с Турцией?
Депутат Меджлиса Турции, вице-председатель прокурдской Демократической партии народов армянин по национальности Каро Пайлян представил в парламенте запрос министру иностранных дел Турции Мевлюту Чавушоглу.
Как передает Ermenihaber, в запросе Пайлян, цитируя заявление Чавушоглу о готовности содействовать Азербайджану во время эскалации на армяно-азербайджанской границе, напомнил, что Турция является членом Минской группы, исходя из чего должна сохранять нейтралитет. Вместе этого, заметил Пайлян, Турция, исходя из этнических соображений, открыто поддерживает Азербайджан, еще больше увеличивая напряженность.
В связи с этим Пайлян, обращаясь к главному дипломату Турции, выступил со следующими запросами: «В конфликте между Арменией и Азербайджаном по этническим причинам Вы проявляете предвзятость. Вы пока не поняли, что расистская внешняя политика подливает масла в огонь и только вызывает новые вопросы?
Военная промышленность Турции снабжает Азербайджану новейшим оружием, в результате чего напряженность между странами увеличивается. Думаете ли вы об отправке войск в Азербайджан?
Если Турция не является «племенным» государством, то почему она ведет внешнюю политику, исходя из этнических соображений?
Хоть иногда помните ли Вы, что Турция - член Минской группы ОБСЕ, с целью которой является снижение напряженности между Арменией и Азербайджаном?
Вы еще не поняли, что дестабилизация на Кавказе выгодна только России?
Как вы прокомментируете угрозу Министерства обороны Азербайджана о возможности нанесения удара по Армянской атомной станции на границе с Турцией?»