ՀՀ և Կուբայի ԱԳ նախարարները կարևորեցին տարբեր մակարդակներով երկխոսության ակտիվացումը
Փետրվարի 26-ի Ժնևում ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 43-րդ նիստի շրջանակներում ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Կուբայի ԱԳ նախարար Բրունո Էդուարդո Ռոդրիգես Պարիլլային:
ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ նախարար Մնացականյանը նշեց, որ չնայած առկա աշխարհագրական հեռավորությանը՝ Հայաստանն առանձնահատուկ կարևորություն է տալիս ամենատարբեր ոլորտներում Կուբայի հետ հարաբերությունների զարգացմանը և ամրապնդմանը: Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծեց, որ հայ-կուբայական համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված բոլոր ջանքերը վայելում են հայկական կողմի լիակատար աջակցությունը:
Արտգործնախարարները պատրաստակամություն հայտնեցին գործնական ջանքեր ներդնել երկկողմ օրակարգի ընդլայնման և ամրապնդման ուղղությամբ: Երկուստեք կարևորվեց տարբեր մակարդակներով երկխոսության ակտիվացումը, արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների անցկացումը՝ որպես տարբեր ոլորտներում համագործակցության առկա ներուժի լիարժեք կիրառման ուղղությամբ քայլերի ուղենշման հարթակ:
Նախարարներ Մնացականյանը և Պարիլլան դրական գնահատեցին միջազգային հարթակներում Հայաստանի և Կուբայի միջև ձևավորված համագործակցությունը՝ հիմնված փոխադարձ աջակցության և վստահության վրա:
Հանդիպման ընթացքում մտքերի հանգամանալից փոխանակում տեղի ունեցավ միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի հրատապ հարցերի շուրջ:

Главы МИД Армении и Кубы подчеркнули важность активации диалога на разных уровнях
В рамках сессии Совета ООН по правам человека в Женеве министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 26 февраля встретился с главой МИД Кубы Бруно Эдуардо Родригес Паррильей.
Министр Мнацаканян отметил, что, несмотря на существующее географическое расстояние, Армения придает особое значение развитию и укреплению отношений с Кубой в различных областях. Зограб Мнацаканян подчеркнул, что все усилия, направленные на расширение армяно-кубинского сотрудничества, пользуются полной поддержкой армянской стороны.
Министры иностранных дел выразили готовность приложить практические усилия для расширения и укрепления двусторонней повестки дня. Двусторонне была отмечена важность активизации диалога на разных уровнях, проведения регулярных консультаций между министерствами иностранных дел в качестве платформы для направления шагов к полному использованию существующего потенциала сотрудничества в различных областях.
Министры Мнацаканян и Париллья высоко оценили сотрудничество между Арменией и Кубой на международных платформах, основанное на взаимной поддержке и доверии.
В ходе встречи состоялся обстоятельный обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки дня.