Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն ներկայացրել է Հայաստանին ուղղված առաջարկների 5 կետերը
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հրապարակել է Հայաստանին ուղարկված հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ 5 կետից բաղկացած փաստաթուղթը։
Ինչպես հայտարարել Է գերատեսչության մամուլի ծառայության ղեկավար Լեյլա Աբդուլաեւան, ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովը Անթալիայում կայացած դիվանագիտական համաժողովում ունեցած ելույթի ընթացքում պատմել է հետկոնֆլիկտային փուլում խաղաղաշինության ուղղությամբ Ադրբեջանի ջանքերի մասին․
"Որպես հերթական քայլ՝ մի քանի օր առաջ Ադրբեջանը միջնորդների միջոցով ՀՀ-ին առաջարկ է ներկայացրել երկու պետությունների միջև հարաբերությունների հաստատման հիմնարար սկզբունքների վերաբերյալ։ Դրանում արտացոլված են երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման հետեւյալ հինգ հիմնարար սկզբունքները՝
▪️ Ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, պետական սահմանների անձեռնմխելիության և միմյանց քաղաքական անկախության փոխադարձ ճանաչում։
▪️ Պետությունների՝ միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջների բացակայության և ապագայում նման պահանջներ չներկայացնելու իրավական պարտավորության փոխադարձ հաստատում։
▪️ Զերծ մնալ միջպետական հարաբերություններում միմյանց անվտանգությանը սպառնալուց, քաղաքական անկախության և տարածքային ամբողջականության դեմ սպառնալիքներ ու ուժ կիրառելուց և ՄԱԿ-ի կանոնադրության նպատակներին անհամապատասխան քայլերից։
▪️ Հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծում և սահմանազատում, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատում։
▪️ Տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացում, այլ համապատասխան հաղորդակցությունների հաստատում և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցություն, - նշել է Աբդուլաևան՝ ներկայացնելով առաջարկի 5 կետերը։

МИД Азербайджана назвал пять основных принципов для нормализации отношений с Арменией
Министерство иностранных дел Азербайджана обнародовало предложения, представленные официальному Еревану для нормализации отношений с Арменией.
Как заявила руководитель пресс-службы ведомства Лейла Абдуллаева, глава МИД АР Джейхун Байрамов в ходе выступления на Дипломатическом форуме в Анталье рассказал об усилиях Азербайджана по миростроительству на постконфликтном этапе.
"В качестве очередного шага несколько дней назад Азербайджан через посредников представил РА предложение о базовых принципах для установления отношений между двумя государствами. В нем отражены следующие пять базовых принципов для нормализации двусторонних отношений:
- взаимное признание государствами суверенитета, территориальной целостности, неприкосновенности своих международно признанных границ и политической независимости;
- взаимное подтверждение отсутствия территориальных претензий государств друг к другу и юридическое обязательство не предъявлять их в будущем;
- в межгосударственных отношениях воздерживаться от взаимных угроз безопасности, применения угроз и силы против политической независимости и территориальной целостности, а также от иных обстоятельств, не соответствующих целям Устава ООН;
- делимитация и демаркация государственной границы, установление дипломатических отношений;
- разблокировка транспортных и других коммуникаций, налаживание сотрудничества в других областях, представляющих взаимный интерес.
Хотелось бы отметить, что два государства, проведя интенсивные, субстантивные и ориентированные на результат переговоры именно на основе этих базовых принципов, могут прийти к двустороннему мирному соглашению", - подчеркнула Л.Абдуллаева.