Հայաստանում արտադրական կանեփի արտադրությունն ու վաճառքը կթույլատրվի․ կառավարությունը որոշումն ընդունեց
Ապրիլի 29-ի կառավարություն նիստում հավանություն տվեց օրենսդրական փաթեթին, որը թույլ է տալիս ՀՀ-ում արտադրական կանեփի արտադրությունը, ներմուծումը, արտահանումն ու վաճառքը։
Միևնույն ժամանակ արտադրական կանեփի արտադրության, վաճառքի համար անհրաժեշտ կլինի հատուկ լիցենզիա։
Լիցենզավորման համար անհրաժեշտ է, որ դիմողը խախտած չլինի թմրամիջոցների մասին օրենքը։ Այն անձինք ովքեր տառապում են թմրամոլությամբ կամ կունենան թմրամիջոցների օգտագործման հետ կապված դատվածություն, չեն կարողանա դիմել լիցենզիայի։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ Հայաստանի գյուղատնտեսական հողերի շուրջ 1/3-ը գտնվում է անմշակ վիճակում, և Հայաստանում թույլատրելով կանեփի արտադրությունը միաժամանակ փորձ է արվում զարկ տալ գյուղատնտեսության զարգացմանը, օգտագործել տնտեսության զարգացմանն ուղղված բոլոր ռեսուրսները։ Հողերի մշակումը ոչ միայն լայն իմաստով կխթանի գյուղատնտեսության ոլորտը և նոր շունչ կհաղորդի երկրի տնտեսությանը, այլ նաև էական նշանակություն կունենա առանձին շրջանակի անձանց կենսապայմանները բարելավելու համար։ Մասնավորապես, կանեփի արտադրությունը՝ որպես բիզնեսի նոր ենթաճյուղ զարգացնելով, կստեղծվեն բազմաթիվ նոր աշխատատեղեր այնպիսի վայրերում, որտեղ մշտապես առկա է տեղի բնակչությանն աշխատանքով (եկամտով) ապահովելու խնդիր»,-օրենքի հիմնավորումներում նշում է կառավարությունը։

В Армении будут разрешены производство и продажа производственной конопли
На заседании правительства 29 апреля был одобрен законодательный пакет, разрешающий производство, импорт, экспорт и продажу производственной конопли.
"Около 1/3 сельскохозяйственных земель Армении не используется.Разрешая производство конопли, одновременно предпринимается попытка дать толчок развитию сельского хозяйства, использовать все ресурсы, направленные на развитие экономики. Разработка земель не только в широком смысле стимулирует сферу сельского хозяйства и придаст новое дыхание экономике страны, но и будет иметь существенное значение для улучшения жизненных условий отдельных районов.
В частности, развивая в качестве новой подотрасли бизнеса производство конопли, будет создано множество новых рабочих мест в таких районах, где постоянно существует проблема обеспечения местного населения работой (доходом)",- в обоснованиях закона отмечает правительство.
Для лицензирования необходимо, чтобы заявитель не нарушал закон «О наркотических средствах». Лица, страдающие наркоманией или имеющие судимость за употребление наркотиков, не могут обращаться за лицензией. Правительство также отметило, что промышленная конопля была источником производства волокон и масла, который используется для производства различных производственных и потребительских товаров.