Հայաստանն ու Բելառուսն առանց ԵԱՏՄ-ի չեն կարող գոյատեւել․ Հայաստանում Բելառուսի դեսպան
Այնպիսի հզոր երկրներ, ինչպիսիք են Իրանն ու Հնդկաստանը, Կուբան, Վիետնամը եւ շատ ուրիշներ, մեծ ուշադրություն են դարձնում Եվրասիական տնտեսական միությանը։ Այս մասին այսօր Եվրասիական փորձագիտական ​​ակումբի 7-րդ տարեկան նիստին «ԵԱՏՄ-ի 7 տարիները. երեկ, այսօր, վաղը» համաժողովի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանում Բելառուսի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկը:
Դեսպանի խոսքով՝ տարիների ընթացքում ԵԱՏՄ-ն ապացուցել է իր կենսունակությունը: Նա ընդգծեց, որ ԵԱՏՄ-ն բախտորոշ է դարձել Բելառուսի համար. «Բելառուսում մեզ մոտ հիբրիդային պատերազմ է ընթանում, եւ ոմանք ասում են, որ այն կարող է իսկական պատերազմի վերածվել։ Բայց, չնայած մեր երկրի դեմ սահմանված բոլոր պատժամիջոցներին, մենք կարողացանք ավելացնել արտահանումը, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ-ի շնորհիվ։ Մեր գյուղատնտեսությունը չի հասցնում միս ու կաթնամթերք արտադրել։ Այսօր, օրինակ, մի քանի հարյուր ավտոբուս ուղարկեցինք Լենինգրադ։ Այդ քաղաքն ինձ համար միշտ Լենինգրադ կմնա»,- ասաց Կոնյուկը։
Նա նաեւ նշեց, որ այնպիսի փոքր երկրներին, ինչպիսիք են Հայաստանը եւ Բելառուսը, առանց ԵԱՏՄ անդամակցության շատ դժվար կլինի: «Առանց Եվրասիական տնտեսական միության մենք չենք կարողանա գոյատեւել, մեզ առանձին պարզապես կոչնչացնեն, եւ դա փաստ է։ Երեկ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ընդհանրապես հայտարարեց, որ Ռուսաստանի եւ Բելառուսի միությունն ավելի ուժեղ է լինելու, քան Եվրամիությունը։ Եվ դրանով ամեն ինչ ասված է: Այդպես էլ կլինի»,- վստահ է դեսպանը։

Армения и Беларусь не могут существовать без ЕАЭС: Посол
Евразийскому экономическому союзу уделяют большое внимание такие мощные страны, как Иран и Индия, Куба и Вьетнам и многие другие, заявил на 7-ом ежегодном заседании Евразийского экспертного клуба на тему «7 лет ЕАЭС: вчера, сегодня, завтра» Чрезвычайный и Полномочный Посол Беларуси в Армении Александр Конюк. По словам посла, за эти годы ЕАЭС доказал свою жизнеспособность. Он подчеркнул, что ЕАЭС стал судьбоносным для Беларуси.
«В Беларуси развернулась гибридная война, которая, по некоторым оценкам, может перерасти в настоящую войну. Но, несмотря на все санкции против нашей страны, мы смогли увеличить экспорт, в том числе благодаря ЕАЭС. Наше сельское хозяйство не успевает производить мясо и молочные продукты. Сегодня, например, мы отправили несколько сотен автобусов в Ленинград. Этот город для меня всегда останется Ленинградом», - сказал Конюк.
Он также отметил, что таким маленьким странам, как Армения и Беларусь, будет очень сложно без членства в ЕАЭС. «Без Евразийского экономического союза мы не сможем выжить, нас по отдельности просто уничтожат, и это факт. А вчера президент Беларуси Александр Лукашенко вообще заявил, что союз России и Белоруссии будет сильнее Евросоюза. Так и будет», - заверил дипломат.