Հայաստանից հրաժարվելը խայտառակություն կլիներ Ֆրանսիայի եւ ամոթալի՝ Եվրոպայի համար. Ֆրանսուա Օլանդ
Հայաստանից հրաժարվելը խայտառակություն կլիներ Ֆրանսիայի եւ ամոթալի՝ Եվրոպայի համար։ Եկել է վճռականորեն եւ համոզված կերպով հայտարարելու ժամանակը, որ նրա սահմանները սրբազան են։ Այս մասին ասել է Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը։
«Նախագահ եղած ժամանակ ես մասնակցել եմ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ  հակամարտության լուծումը գտնելու միջնորդական ջանքերին։ Այդ փորձը ստիպում է ինձ նախազգուշացում անել. արդարությունն ու պատիվն այսօր Ֆրանսիայից պահանջում են անել հնարավոր ամեն բան, որպեսզի օգնեն հայերին»,- նշել է նա։
Նրա կարծիքով՝ Հայաստանից երես թեքելով՝ Ռուսաստանը մի քանի նպատակներ է հետապնդում. «Նախ՝ դա թույլ կտա Պուտինին չեզոքացնել Էրդողանին, որի դերը մեծացել է Ուկրաինա ներխուժումից հետո։ Երկրորդ՝ դաշն կնքել Ադրբեջանի հետ գազի հարցում։ Երրորդ՝ պատժել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին այն բանի համար, որ նա հեռացել է Մոսկվայից եւ մոտեցել Եվրոպային։ Այդ ցինիկ շրջադարձի արդյունքը ահավոր է հումանիտար մակարդակով։ 120 000 արցախահայեր հուսահատ փորձում են փախչել իրենց հայրենիք, եւ նրանց ճնշող մեծամասնությունը արդեն գնացել է այնտեղ։ Մյուսները քաղցում են, նրանց հետապնդում են եւ սպառնում։ Նրանց տները լքված են կամ այրված, նրանց եկեղեցիները՝ ավերված։ Շարունակվում է էթնիկ զտումը։ Կա նրանցից շատերի կյանքի վտանգ... Բայց ամենավատն առջեւում է, որովհետեւ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը կարող է տուժել»։
«Այս ամենին նպաստում է Վլադիմիր Պուտինը. անհաջողություն կրելով Ուկրաինայում՝ նա մտադիր է ռեւանշ վերցնել Կովկասում։ Նա լի է վճռականությամբ՝ ցույց տալու, որ Հայաստանն առանց Ռուսաստանի վերահսկման վտանգում է անհետանալ։ Էրդողանը, որը չի հրաժարվել իր օսմանյան երազանքից, Ադրբեջանին դրդում է գնալ որքան հնարավոր է հեռու իր գործողությունում։
Ինչ վերաբերում է եվրոպացիներին, նրանք խնայում են Բաքվին, որպեսզի չկորցնեն մատակարարումների նոր աղբյուրը։ Ամերիկացիները շատ բան են անում Ուկրաինային օգնելու համար, բայց կարող են համարել, որ Կովկասն իրենցից չափազանց հեռու է։
Ուստի, եկել է վճռականորեն եւ համոզված կերպով հայտարարելու ժամանակը, որ Հայաստանի սահմանները սրբազան են, եւ դրանք պետք է երաշխավորված լինեն։ Ֆրանսիան պետք է լինի առաջնագծում»։

Франсуа Олланд: Отказ от Армении был бы позором для Франции и постыдным для Европы
Отказ от Армении был бы позором для Франции и постыдным для Европы. Настало время решительно и убежденно заявить, что ее границы священны. Об этом заявил бывший президент Франции Франсуа Олланд.
«Будучи президентом, я участвовал в посреднических усилиях по поиску решения в конфликте между Арменией и Азербайджаном. Этот опыт заставляет меня сделать предупреждение: справедливость и честь сегодня требуют от Франции сделать все возможное, чтобы помочь армянам», - отметил он.
На его взгляд, отвернувшись от Армении, Россия преследует несколько целей:
«Во-первых это позволит Путину нейтрализовать Эрдогана, чья роль возросла после вторжения на Украину.  Во-вторых,  заключить союз с Азербайджаном по газовому вопросу. В-третьих, наказать премьер-министра Армении Никола Пашиняна за то, что он отошел от Москвы и сблизился к с Европой. Результат этого циничного разворота ужасен на гуманитарном уровне. 120 000 армян Нагорного Карабаха отчаянно пытаются бежать на свою родину, и подавляющее большинство из них уже прибыли туда. Остальные голодают, их преследуют и им угрожают. Их дома заброшены или сожжены, их церкви разрушены. Продолжается этническая чистка. Существует опасность для жизни многих из них... Но самое худшее впереди, потому что территориальная целостность самой Армении может пострадать».
«Все этому способствует Владимир Путин, потерпев неудачу на Украине,  он намерен взять реванш на Кавказе. Он полон решимости показать, что Армения без надзора России рискует исчезнуть. Эрдоган, который не отказался от своей османской мечты, подталкивает Азербайджан пойти как можно дальше в своей операции.
Что касается европейцев, они щадят Баку, чтобы не потерять новый источник поставок. Американцы многое делают для помощи Украине, но могут счесть, что Кавказ слишком далеко от них.
Поэтому настало время решительно и убежденно заявить, что границы Армении священны, и они должны быть гарантированы. Франция должна стоять на передовой».