«Հայաստանի հետ բանակցությունները կշարունակվեն, երբ Երևանն ընդունի Բաքվի պայմանները». Բայրամով
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ Հայաստանի կողմից ՛՛ոչ կառուցողական քայլերը՛՛ հանգեցրել են երկու երկրների միջև կարգավորման գործընթացի դանդաղեցմանը, տեղեկացնում է Ինտերֆաքսը:
՛՛Հայաստանի կողմից ոչ կառուցողական եւ հակասական քայլերը դանդաղեցրել են կարգավորման գործընթացը՛՛, - ասել է Բայրամովը շաբաթ օրը ԳԴՀ ԱԳՆ ղեկավար Աննալենա Բերբոքի հետ բանակցությունների արդյունքներով կայացած ճեպազրույցում:
Նա ընդգծել է, որ չնայած այս ամենին՝ Ադրբեջանի կառավարությունն այլընտրանք չի համարում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորումը:
Բայրամովը միաժամանակ նշել է, որ Հայաստանի հետ բանակցությունները կշարունակվեն, երբ Երևանն ընդունի Բաքվի պայմանները:
Նրա խոսքով՝ գերմանացի գործընկերոջ հետ բանակցությունների ընթացքում նրանք մանրամասն քննարկել են իրավիճակը տարածաշրջանում, հաղորդակցությունների բացումը, Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը:
Բայրամովն ընդգծել է, որ Բերբոքի ուշադրությունն է հրավիրել տարածաշրջանում նոր իրողությունների վրա:
Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՛՛հակաահաբեկչական միջոցառումների՛՛ ավարտից հետո Ադրբեջանը բազմաթիվ այցելություններ է կազմակերպել միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար, որպեսզի, Բայրամովի խոսքով, ՛՛նրանք ամեն ինչ տեսնեն իրենց աչքերով՝ ներառյալ սպառազինությունը, որը կար հայ անջատողականների մոտ՛՛:

՛՛Переговоры с Арменией продолжатся, когда Ереван примет условия Баку՛՛: Байрамов
Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что ''неконструктивные шаги'' со стороны Армении привели к замедлению процесса нормализации между двумя странами.
"Неконструктивные и противоречивые шаги со стороны Армении замедлили процесс нормализации", - сказал Байрамов в субботу на брифинге по итогам переговоров с главой МИД ФРГ Анналеной Бербок.
При этом он подчеркнул, что несмотря на все это, правительство Азербайджана считает безальтернативой нормализацию отношений с Арменией.
В то же время Байрамов отметил, что переговоры с Арменией продолжатся, когда Ереван примет условия Баку.
По его словам, в ходе переговоров с германским коллегой они подробно обсудили ситуацию в регионе, открытие коммуникаций, подписание мирного договора с Арменией.
Байрамов подчеркнул, что довел до сведения Бербок новые реалии в регионе
Глава МИД Азербайджана отметил, что после завершения ''антитеррористических мероприятий'' в Карабахе, Азербайджан организовал многочисленные поездки для представителей международных организаций, чтобы, по словам Байрамова, ''они все увидели своими глазами, включая вооружение, которое имелось у армянских сепаратистов''.