Հանձնարարել եմ, որ ադրբեջանական կողմին պաշտոնապես փոխանցեն, որ իմ որդին պատրաստ է պատանդի կարգավիճակով գնալ Բաքու. Նիկոլ Փաշինյան
Շիրակի մարզի Մեծ Մանթաշ համայնքում վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ լավ լուր ունի կապված գերիներին մասին:
«Համապատասխան մարմիններին հանձնարարել եմ, որ ադրբեջանական կողմին պաշտոնապես փոխանցեն մեր առաջարկը, որ իմ որդին պատրաստ է պատանդի կարգավիճակով գնալ Բաքու՝ մեր բոլոր գերիների վերադարձի պայմանով»,-ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ դա միակ պայմանը, ուղղությունը չէ, և հուսահատ քայլ չէ գերիների խնդիրը լուծելու համար:
«Այս ընթացքում շատ-շատ ինտենսիվ աշխատանք է արվում, ընդ որում՝ ոչ մեկ ուղղությամբ»,-նշեց վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նա ասաց, որ առաջարկել են՝ երկու կողմերը հայելային ճանապարհով հետ քաշեն զորքերը և սահմանի երկայնքով կանգնեն ռուս սահմանապահները և նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ներգրավմամբ կսկսեն սահմանագծի ճշգրտման աշխատանքները Սոթք-Խոզնավար հատվածում:
Հիշեցնենք՝ Հունիսի 7–ին Արմավիրի մարզում նախընտրական քարոզչության ժամանակ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով գերիների խնդրին, հայտարարել էր, որ «գերիների հարցն այսօր ուզում են օգտագործել մեր պետության ու ժողովրդի դեմ ՝ անհամաչափ զիջումներ պարտադրելու համար»:
Այնուհետեւ նա նշել է, որ գերիները «կներեն մեզ, եթե Ադրբեջանում մնան եւս մեկ-երկու ամիս, բայցհաստատ չեն ների, եթե նրանց ազատ արձակելու համար մենք զիջենք մեր երկրի անկախությունն ու ինքնիշխանությունը»: Այս հայտարարությունն արժանացել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կոշտ քննադատությանը, որը, մասնավորապես, Փաշինյանին առաջարկել է իր որդուն փոխանակել 20-25 գերիների հետ։
Ի պատասխան վարչապետի պաշտոնակատարը հայտարարեց, որ Սերժ Սարգսյանն իրավունք չունի նման կոչերով հանդես գալ, բայց ինքը պատրաստ է իր որդուն փոխանակել գերիների հետ ՝ Սարգսյանին և երկրորդ նախագահ Քոչարյանին առաջարկելով Ադրբեջանի ղեկավարի հետ բանակցություններ սկսել այդ թեմայով։

Мой сын готов поехать в Азербайджан, сегодня официально обратимся к Баку: Пашинян
В рамках предвыборной кампании исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян вновь коснулся вопроса пленных и своего вчерашнего предложения отправить своего сына в Баку в обмен на их репатриацию.
Во время выступления в Ширакской области он сказал, что поручил соответствующим органам передать азербайджанской стороне свое вчерашнее предложение по обмену пленных на своего сына.
«Что касается моего сына Ашота, то он готов в статусе заложника поехать в Баку с условием возвращения всех пленных. Но я не хочу, чтобы вы подумали, что это единственный выход по возвращению наших пленных или шаг отчаяния. Просто одно лишнее слово по этому чувствительному вопросу может иметь крайне нежелательные развития», - заверил Пашинян.
Отметим, что 7 июня во время предвыборной агитации в Армавирской области исполняющий обязанности премьер–министра Никол Пашинян, касаясь проблемы пленных, заявил, что «вопрос пленных сегодня хотят использовать против нашего государства и народа для навязывания несоразмерных уступок».
Затем он отметил, что пленные «простят нам, если останутся в Азербайджане еще месяц, два, но точно не простят нас, если ради их освобождения мы уступим независимость и суверенитет нашей страны».
Данное заявление удостоилось жесткой критики третьего президента Армении Сержа Саргсяна, который, в частности, предложил Пашиняну обменять своего сына на 20-25 пленных. В ответ на это и. о. премьер-министра заявил, что Серж Саргсян не в праве выступать с подобными призывами, но сам он готов обменять своего сына на пленных, предложив Саргсяну и второму президенту Кочаряну начать с главой Азербайджана переговоры на эту тему. Сам Ашот Пашинян также выразил готовность отправиться в Баку в обмен на армянских пленных.