Գուտերեշը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման մտադրության մասին համատեղ հայտարարությունը և հույս ունի, որ այն կծառայի երկարատև խաղաղության ապահովման համար: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը:
՛՛Գլխավոր քարտուղարը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը՛՛,- ասել է նա: ՛՛ՄԱԿ-ը կողմերին կոչ է անում օգտագործել այս համաձայնագիրը փոխադարձ վստահության խթանման և երկարաժամկետ խաղաղության ապահովման համար՝ ի շահ իրենց ժողովուրդների և տարածաշրջանի՛՛:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, ըստ որի՝ Ադրբեջանն ազատ է արձակում 32 հայ զինծառայողների, իսկ ՀՀ-ն՝ 2 ադրբեջանցի զինծառայողների:

Гутерриш приветствовал совместное заявление Армении и Азербайджана
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш приветствует совместное заявление Азербайджана и Армении о намерении нормализовать отношения и надеется, что оно послужит для обеспечения долгосрочного мира. Об этом заявил на брифинге официальный представитель главы всемирной организации Стефан Дюжаррик.
"Генеральный секретарь приветствует совместное заявление Армении и Азербайджана, - сказал он. - ООН призывает стороны использовать это соглашение для продвижения взаимного доверия и обеспечения долгосрочного мира на благо своих народов и региона".
Вечером 7 декабря аппарат премьер-министра Армении и администрация президента Азербайджана выступили с совместным заявлением и сообщили, что Ереван и Баку подтверждают свое намерение урегулировать отношения и заключить мирный договор, основанный на уважении принципов суверенитета и территориальной целостности. Азербайджан в знак доброй воли освободил 32 армянских военнослужащих, а Армения - двух азербайджанских военнослужащих.