Ես այնպիսի զգացողություն ունեմ, որ մի շարք մարդիկ պարզապես կորցրել են չափի զգացումը. Զախարովան՝ Խանդանյանին
Արևմուտքին հաճոյանալու համար, ամեն դեպքում, պետք է խուսափել եզրագծին հասնելուց և աբսուրդի մեջ չընկնելու: Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հայաստանի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական ​​հանձնաժողովի նախագահ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանի հայտարարությունն այն մասին, որ Վաշինգտոնում և Բրյուսելում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները «միջազգային հեղինակություն ունեն, և դա դրանց լեգիտիմություն է հաղորդում»։
«Ես այնպիսի զգացողություն ունեմ, որ, ցավոք, նման բաներ ասող մի շարք մարդիկ պարզապես կորցրել են չափի զգացումը։ Սա մեր՝ նման դիրքորոշումը չհասկանալու հարցը չէ, ոչ մի դեպքում, մենք ինչեր ասես, որ չենք տեսել, սա շատ կարևոր խնդիր է հենց Հայաստանի համար։ Հարավային Կովկասում իսկապես կայուն խաղաղության հաստատման ոչ այլընտրանքային ճանապարհային քարտեզը Ռուսաստանի Դաշնության, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնագրերի մի շարք է, որոնք կնքվել են 2020-2022 թվականներին։ Վաշինգտոնն ու Բրյուսելը կամ ուղղակիորեն կրկնօրինակել են դրանք, հիշեցնեմ նրանց, ովքեր խոսում են Վաշինգտոնի և Բրյուսելի հարթակների ավելի բարձր լեգիտիմության մասին, կամ փոխել են դրանք՝ իրենց պատեհապաշտական ​​շահերի համար։ Նման կեղծ միջնորդների ինչպիսի՞ լեգիտիմության մասին ընդհանրապես կարելի է խոսել, եթե հաշվի առնենք, որ հավաքական Արևմուտքը՝ ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ, զբաղված է միջազգային իրավունքի դեմ բացահայտ խախտումներ իրականացնելով, հրահրում է պատերազմներ, հակամարտություններ, կազմակերպում գունավոր հեղափոխություններ և բոլորին պարտադրում այն ​​կանոնները, որոնք հորինել են հենց իրենք՝ արևմտյանները։ Մյուս շատ կարևոր կետն այն է, որ եթե Վաշինգտոնի և Բրյուսելի հարթակներում ինչ-որ բան քննարկվի, որը, օրինակ, կհակասի Հայաստանի ազգային շահերին, ապա չեն հիշի արդյոք նման քաղաքական գործիչների հայտարարություններն այն մասին, որ հենց այդ հարթակներն հայտարարություններին ու փաստաթղթերին ավելի բարձր լեգիտիմություն տալիս։ Պարզապես պետք է իմանալ պատմությունը, ձեր երկրների ու տարածաշրջանների պատմությունը և համաշխարհային պատմությունը»,- ասել է նա՝ նշելով, որ շատ հաճախ Արևմուտքի ընկերները տապալվում են նրա օգնությամբ։

Захарова Ханданяну: У меня такое ощущение, что ряд людей просто утратили чувство меры
В стремлении понравиться Западу, все таки нужно не доходить до края и не срываться в абсурд. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявление председателя постоянной Комиссии парламента Армении по внешним отношениям, депутата от правящей партии «Гражданский договор» Саркиса Ханданяна о том, что переговоры Армении и Азербайджана на площадках в Вашингтоне и Брюсселе «имеет международный авторитет и это добавляет им легитимности».
«У меня такое ощущение, что, к сожалению, ряд людей, которые заявляют подобные вещи, просто утратили чувство меры. Это не вопрос нашего не понимания подобной позиции, ни в коем случае, мы и не такое видели, это вопрос очень важный для самой Армении. Безальтернативная дорожная карта для установления действительно устойчивого мира на Южном Кавказе – это комплекс трехсторонних договоренностей РФ, Азербайджана и Армении на высшем уровне, которые были заключены в период с 2020 по 2022 года. Вашингтон и Брюссель либо их прямо копировал, напомню тем, кто говорит о большей легитимности вашингтонских и брюссельских площадок, либо переиначили в собственным конъюнктурным интересам. О какой легитимности таких псевдопосредников вообще может идти речь, при том, что коллективный Запад, во главе с США, занимается откровенным надругательством над международным правом, провоцирует войны, конфликты, устраивает цветные революции, навязывает всем выдуманные самими западниками правила. Еще один очень важный момент, если что-то на вашингтонских и брюссельских площадках будет обсуждаться, что, например, будет идти в разрез с национальными интересами Армении, потом не вспомнят ли о заявлениях подобных политиков о том, что сами эти площадки придают заявлениям и документам большую легитимность. Надо просто знать историю, историю своих стран и регионов и всемирную историю», - заявила она, отметив, что очень часто друзья Запада, были свергнуты при его содействии.