Երկիր մոլորակի ուղեծիր է դուրս բերվել Հայաստանի առաջին տիեզերական արբանյակը (լուսանկարներ)
Երկիր մոլորակի ուղեծիր է դուրս բերվել Հայաստանի Հանրապետության առաջին տիեզերական արբանյակը: ՀՀ կառավարության նիստի մեկնարկին այս մասին հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«2022 մայիսի 25-ին Երևանի ժամանակով 22:35-ին ԱՄՆ-ի Կանավերլ հրվանդանում գտնվող տիեզերակայանից Space X ընկերության տիեզերանավով երկիր մոլորակի ուղեծիր է դուրս բերվել Հայաստանի առաջին տիեզերական արբանյակը»,- ասաց Փաշինյանը:
Փաշինյանը հավելեց, որ սա տեղի է ունեցել հայկական պետական «Գեոկոսմոս» բաժնետիրական ընկերության և իսպանական «Սատլանտիս» ընկերության համագործակցության արդյունքում: «Տեղի ուենցածի նշանակությունը հնարավոր չէ գերագնահատել, սրանով Հայաստանի Հանրապետությունը թևակոխում է տիեզերական գործունեության դարաշրջան,և մենք հույս ունենք, որ այս ոլորտում մեր ունեցած հարուստ ավանդույթները կվերականգնվեն: Նկատի ունեմ Հայաստանում երկար տարիներ գոյություն ունեցած տիեզերական գիտաարտադրական ոլորտը: Այս համատեքստում ուզում եմ ընդգծել, որ մեր առաջնահերթ նպատակներից մեկը տիեզերական տեխնոլոգիաների տեղայնացումն է ՀՀ-ում, ինչպես նաև տիեզարական սարքերի արտադրության կազմակերպումը»,-ասաց ՀՀ վարչապետը:

Армения вывела на околоземную орбиту свой первый спутник
Армения вывела на околоземную орбиту свой первый спутник. Об этом сообщил премьер-министр РА Никол Пашинян на заседании правительства.
По его словам, запуск стал возможен в результате сотрудничества армянского государственного ЗАО "Геокосмос" и испанской компании Santlantis. Спутник был запущен 25 мая в 22:35 по ереванскому времени с космодрома на мысе Канаверал ракетой SpaсeX.
"Одним из наших приоритетов является локализация космических технологий на территории Армении, а также организации производства космического оборудования. До конца 2023 года будет создан центр управления спутниками и станция приема, вокруг которых будет сформирована научная-исследовательная команда экспертов ", - заявил Пашинян.
Премьер отметил, что фотографии со спутника будут использоваться для контроля за границами, предотвращения и управления кризисными ситуациями, сохранения окружающей среды, мониторинга климатических изменений, дорожного и градостроительства.