Հայաստանի վրա ռազմական ճնշում գործադրելու Ադրբեջանի պատրաստակամությունը լարվածություն է պահպանում երկու երկրների հարաբերություններում. ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչություն
ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչությունը, Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն, պաշտպանության նախարարության հետախուզական գործակալությունը և ազգային անվտանգության գործակալությունը երեկ Կոնգրեսին են ներկայացրել «գլոբալ ռիսկեր» ամենամյա զեկույցը: Դրանում նշվում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները 2023 թվականին, հավանաբար, կմնան լարված։
«Ադրբեջանահայկական հարաբերությունները 2023 թվականին, հավանաբար, կմնան լարված, իսկ երբեմն էլ՝ անկայուն, խաղաղության պայմանագրի բացակայության պայմաններում՝ հաշվի առնելով միջպետական սահմանին զինված ուժերի մոտիկությունը, հրադադարի ռեժիմի պահպանման մեխանիզմի բացակայությունը եւ Հայաստանի հետ բանակցություններում իր նպատակներն առաջ տանելու համար ռազմական ճնշումն օգտագործելու Ադրբեջանի պատրաստակամությունը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է նաև, որ «սահմանագծված սահմանի երկայնքով անմիջական հարևանությամբ զինված ուժերի շարունակական ներկայությունը մեծացնում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև զինված դիմակայության վտանգը, թեև նման բախումները, հավանաբար, կրելու են սահմանափակ բնույթ և ինտենսիվություն»:
Զեկույցում արձանագրվել է նաև 2022 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան և Արցախի դեմ սադրանքները։

Центральное разведывательное управление США, Федеральное бюро расследований, Разведывательное управление Минобороны и Агентство национальной безопасности вчера представили Конгрессу ежегодный доклад «Глобальные риски». В нем отмечается, что отношения между Арменией и Азербайджаном в 2023 году, вероятно, останутся напряженными.
“Азербайджано-армянские отношения, в 2023 году, вероятно, останутся напряженными, а иногда и нестабильными в отсутствие мирного договора, учитывая близость вооруженных сил к межгосударственной границе, отсутствие механизма поддержания режима прекращения огня и готовность Азербайджана использовать военное давление для продвижения своих целей в переговорах с Арменией”, - говорится в сообщении.
Отмечается также, что “продолжающееся присутствие вооруженных сил в непосредственной близости вдоль демаркированной границы повышает риск вооруженного противостояния между Арменией и Азербайджаном, хотя такие столкновения, вероятно, будут носить ограниченный характер и интенсивность”.
В докладе также зафиксирована агрессия Азербайджана против Армении в сентябре 2022 года и провокации против Арцаха.