Ե՞րբ եք բացելու Հայաստանի հետ սահմանը». Փայլանը հարց է ուղղել Թուրքիայի իշխանություններին
Թուրքիայում գործող ընդդիմադիր, քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ - HDP) հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը օրենքով սահմանված կարգով հարցադիմում է հղել Թուրքիայի փոխնախագահ Ֆուաթ Օքթային և արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուին՝ գրավոր պատասխանի պահանջով. հայտնում է ermenihaber.am-ը:
Հարցադիմումի մեջ նշվել է․ «Չնայած այն բանին, որ Թուրքիան 1991թ․ Հայաստանի անկախությունը ճանաչած առաջին երկիրն է, բայց ղարաբաղյան պատերազմի պատճառով 1993 թվականից առ այսօր փակել է Հայաստանի հետ սահմանը և սառեցրել դիվանագիտական ու քաղաքական հարաբերությունները։ 1993-ից հետո քաղաքական իշխանությունները Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավումը կապել են Ադրբեջանի տարածքներից հայկական ուժերի դուրսբերման հետ։
Նախորդ տարվա Ղարաբաղի պատերազմի արդյունքում ձեռք բերված հրադադարի պայմանագրով հայկական զինված ուժերը հետ են քաշվել տասնյակ տարիներ իրենց զբաղեցրած տարածքներից։ Վերջին շրջանում ինչպես նախագահ Էրդողանը, այնպես էլ Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանը Թուրքիա-Հայաստան հարաբերությունները կարգավորլու կոչեր պարունակող հայտարարություններ են արել։

Когда вы откроете границу с Арменией? Пайлан задал вопрос властям Турции
Депутат Милли Меджлиса Турции от оппозиционной прокурдской «Демократической партии народов» Каро Пайлан, который является армянином по национальности, в установленном законом порядке направил запрос вице-президенту Турции Фуату Октаю и министру иностранных дел Мевлюту Чавушоглу с требованием письменного ответа. Об этом сообщает ermenihaber.am.
«Несмотря на то, что Турция является первой страной, признавшей независимость Армении в 1991 году, из-за Карабахской войны с 1993 года по сей день закрыла границу с РА и заморозила с ней дипломатические и политические отношения. После 1993 года власти Турции связали нормализацию отношений с Арменией с выводом армянских сил с территорий Азербайджана.
По договору о прекращении огня, достигнутому в результате прошлогодней войны в Карабахе, армянские вооруженные силы отступили от занимаемых ими десятки лет территорий. В последнее время как президент Эрдоган, так и премьер-министр Армении Пашинян выступили с призывами урегулировать отношения Турция-Армения.