Դավիթ Տոնոյանը Չինաստանի գործընկերոջ հետ քննարկել է տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցեր
Պեկինում անցկացվող միջազգային անվտանգության հարցերով Սյանշանի 9-րդ համաժողովի շրջանակում հոկտեմբերի 22-ին կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի առանձին երկկողմ հանդիպումը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պաշտպանության նախարար, գեներալ-գնդապետ Վեյ Ֆենխեի հետ:
Պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները բարձր են գնահատել հայ-չինական երկկողմ համագործակցության ընթացքը, գոհունակություն են հայտնել ռազմական եւ ռազմատեխնիկական բնագավառում իրականացվող միջոցառումների վերաբերյալ:
Հատուկ ուշադրության են արժանացել երկու պետությունների ուսումնական հաստատություններում զինծառայողների փոխադարձ վերապատրաստման, խաղաղապահ առաքելություններին ներգրավման, օպերատիվ եւ մարտական պատրաստության միջոցառումներին համատեղ մասնակցության հարցերը:
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել հայ-չինական փոխգործակցության հետագա զարգացման ուղիների, ոլորտների ու հեռանկարների, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային եւ միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցերի շուրջ:

Министры обороны Армении и Китая подчеркнули важность активизации сотрудничества
В рамках проходящего в Пекине 9-го Форума Сяншана по вопросам международной безопасности 22 октября состоялась отдельная двусторонняя встреча министра обороны Армении Давида Тонояна с министром обороны Китайской Народной Республики генерал-полковником Веем Фенхе.
Главы оборонных ведомств высоко оценили ход армяно-китайского двустороннего сотрудничества, выразили удовлетворение мероприятиями в военной и военно-технической сфере.
Особое внимание было уделено вопросам взаимной переподготовки военнослужащих в учебных заведениях двух государств, вовлечения в миротворческие миссии, совместного участия в мероприятиях оперативной и боевой подготовки.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями вокруг путей дальнейшего развития армяно-китайского сотрудничества, а также вопросов региональной и международной безопасности.