Այս ուղերձը ծանրակշիռ ներդրում է Հայոց ցեղասպանության գլոբալ ճանաչման և ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում. ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ Բայդենի ուղերձի մասին
ՀՀ ԱԳՆ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ կապված ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հետ:
Հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորև.
՛՛Ողջունում ենք ԱՄՆ նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված ուղերձը, որով հստակ մատնանշվում է 20-րդ դարի սկզբին հայ ժողովրդին բաժին հասած զանգվածային ոճրագործության սահմանումը՝ որպես ցեղասպանություն: Նշենք, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևեր են ընդունվել 2019 թվականին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի կողմից:
Հայոց ցեղասպանության դժվարին օրերին Ամերիկայի կառավարությունը և ժողովուրդն անշահախնդիր օգնություն են ցուցաբերել և մահվան ճիրաններից փրկել բազմաթիվ մարդկային կյանքեր: ԱՄՆ նախագահի ուղերձը շարունակում է ճշմարտության և արդարության կողքին կանգնելու ամերիկյան այս ուժեղ ավանդույթները:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և դատապարտումը համամարդկային խնդիր է: Այսօր ԱՄՆ իշխանությունները աներկբայորեն վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և մարդասիրության սկզբունքներին:
Այս ուղերձը ծանրակշիռ ներդրում է Հայոց ցեղասպանության գլոբալ ճանաչման և ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում՛՛:

Это послание - весомый вклад в дело глобального признания Геноцида армян и предотвращения геноцидов в будущем: МИД РА о послании Байдена
МИД Армении выступил с заявлением в связи с признанием президентом США Джо Байденом Геноцида армян.
В заявлении, в частности, говорится: «Приветствуем послание президента США, посвященное годовщине Геноцида армян, которым четко обозначается определение массового преступления, выпавшего на долю армянского народа в начале 20-го века, как геноцид.
Отметим, что резолюции, признающие и осуждающие Геноцид армян, были приняты Палатой представителей и Сенатом США в 2019 году.
В трудные дни Геноцида армян правительство и народ Америки оказали бескорыстную помощь и спасли от когтей смерти множество человеческих жизней. Послание президента США продолжает эти сильные американские традиции стоять рядом с истиной и справедливостью.
Признание и осуждение Геноцида армян-общечеловеческая проблема. Сегодня власти США недвусмысленно подтвердили свою приверженность защите прав человека и принципам гуманизма.
Это послание - весомый вклад в глобальное признание Геноцида армян и предотвращение новых геноцидов».