Ատելության դեմ միակ համարժեք պայքարն ատելությունն է և ուժի ցուցադրումը.  Վազգեն Մանուկյանի կոչը ժողովրդին
Ատելության դեմ միակ համարժեք պայքարն ատելությունն է և ուժի ցուցադրումը. Վազգեն Մանուկյանի կոչը ժողովրդին
Ատելության դեմ միակ համարժեք պայքարն ատելությունն է և ուժի ցուցադրումը։ Կվախենան, կհանդիպեն դիմադրության՝ կհանդարտվեն: Այս մասին ժողովրդին ուղղված իր կոչում նշել է ՀՀ նախկին վարչապետ Վազգեն Մանուկյանը:
Նրա կոչը ներկայացնում ենք ստորեւ.
Մեր պետության, ժողովրդի գոյության առջև այժմ կանգնած է ոխերիմ թշնամի՝ Ադրբեջանը։
Տասնյակ տարիներ այդ ժողովրդին քարոզվել է ատելություն և արհամարհանք մեր հանդեպ։ Բոլոր ռազմական գործողությունների ժամանակ նրանք այդ ատելությունը ցուցաբերել են մեր զինվորների, գերիների, խաղաղ բնակչության նկատմամբ՝ կատարելով անմարդկային վայրագություններ։
Ադրբեջանի պայքարը միայն Արցախն Ադրբեջանի կազմ մտցնելու քաղաքական պայքար չէ։ Այդ պայքարն ուղղված է մեր պետության, մեր ժողովրդի դեմ, և ատելության քարոզչությունը, Սևանը, Երևանը գրավելու իրենց նպատակները չեն դադարել անգամ 44-օրյա պատերազմում ունեցած հաջողություններից հետո։
Եվ հիմա ինչ փաստաթուղթ էլ ստորագրվի (ինչպես որ ստորագրվել ու խախտվել է նոյեմբերի 9-ի կապիտուլյացիայի փաստաթուղթը), ինչ պայմանավորվածության էլ գանք, դա ընդամենը ժամանակավոր դադար է լինելու Ադրբեջանի համար, որպեսզի նրանք ևս մի քայլ անեն իրենց նպատակների ուղղությամբ։
Այդ ատելությունն աճելու է նաև Ադրբեջանում ներքին խնդիրների, իշխանության ներքին պայքարների ընթացքում։ Հակադրվող ուժերը մրցելու են միմյանց դեմ՝ միավորներ շահելով այդ ատելությունը ցուցադրելու հաշվին։
Ատելության դեմ միակ համարժեք պայքարն ատելությունն է և ուժի ցուցադրումը։ Կվախենան, կհանդիպեն դիմադրության՝ կհանդարտվեն։
Վերջիվերջո իրենք են մորթել ու գլխատել մեր զինվորներին ու խաղաղ բնակիչներին, անդամահատել մեր կանանց, գնդակահարել մեր գերիներին։ Ո՞նց կարող է դա մեզ մոտ չբերել ատելության և  գոնե բնազդային ձգտման պաշտպանելու մեր երկիրն ու ժողովրդին։
Իհարկե մեր կողմից պետք է լինի քաղաքական պայքար, խելոք վերլուծություններ, համագործակցություն մեր դաշնակիցների հետ, միջազգային հարթակի ակտիվ օգտագործում։ Բայց եթե չկա գիտակցում, որ մեր դեմ կանգնած է մեզ ատող և հետևողականորեն մեզ ոչնչացնելու ձգտող թշնամի, մենք ոչ մի բանի չենք հասնի, հատկապես այս պայմաններում, երբ աշխարհը մտել է մի նոր վիճակի մեջ, որտեղ միջազգային օրենքներն ու պայմանավորվածություններն արդեն սկսում են չաշխատել։
Այն իշխանությունը, որը չկարողանա ցույց տալ ուժ, ապահովել միասնական կամք թշնամու դեմ և այդ դիրքերից խոսել աշխարհի հետ, երկիրը կտանի կործանման։
Մեր ժողովրդի մի մասն ատում է Ռուսաստանին, մի մասն ատում է Արևմուտքին, բոլորն ատում են իրար։
Սիրելի՛ ժողովուրդ,
Եթե այդ ողջ ատելությունն ուղղվի ոչ թե թվացյալ, այլ մեր իրական թշնամու դեմ, ապա կլինի և՛ միասնություն, և՛ ուժ, և՛ հաղթանակ»:

Единственная равноценная борьба против ненависти - это ненависть и демонстрация силы. Об этом в своем обращении к народу заявил бывший премьер-министр Армении Вазген Манукян. «Дорогие соотечественники, Существованию нашего государства, народа сейчас угрожает заклятый враг - Азербайджан.
На протяжении десятка лет они пропагандировали ненависть и презрение к нам. Во время всех военных действий они проявляли эту ненависть к нашим солдатам, пленным, мирному населению, совершая бесчеловечные зверства. Борьба Азербайджана - это не только политическая борьба за включение Арцаха в состав Азербайджана. Эта борьба направлена против нашего государства, нашего народа, пропаганда ненависти направлена на захват Севана, Еревана. Она не прекратилась даже после 44-дневной войны.
И какой бы документ ни был подписан (как был подписан и нарушен документ от 9 ноября), к какой бы договоренности мы ни пришли, это будет всего лишь временным перерывом для Азербайджана, чтобы он сделал еще один шаг в направлении своих целей. Эта ненависть будет расти и в Азербайджане и на фоне внутренних проблем.
Противостоящие друг другу силы будут соревноваться за счет демонстрации ненависти к армянскому народу. Единственная равноценная борьба против ненависти - это ненависть и демонстрация силы. Испугаются, встретят сопротивление - успокоятся. В конце концов, они зарезали и обезглавили наших солдат и мирных жителей, расстреляли наших пленных.
Как это может не привести к ненависти и хотя бы инстинктивному стремлению защитить нашу страну и народ? Конечно, с нашей стороны должна быть политическая борьба, умный анализ, сотрудничество с нашими союзниками, активное использование международной платформы. Но если нет осознания того, что против нас стоит враг, который нас ненавидит и последовательно стремится нас уничтожить, мы ничего не добьемся, особенно в этих условиях, когда мир вошел в новое состояние, когда международные законы и договоренности уже начинают не работать. Та власть, которая не сможет показать силу, обеспечить единую волю против врага и с этих позиций говорить с миром, приведет страну к гибели. Часть нашего народа ненавидит Россию, часть ненавидит Запад, все ненавидят друг друга. Дорогой народ, Если вся эта ненависть будет направлена не против кажущегося, а против нашего реального врага, то будет и единство, и сила, и победа».