Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով մինչ օրս առկա են չլուծված հումանիտար խնդիրներ. Արարատ Միրզոյանը՝ ԵԽ Գլխավոր քարտուղարին
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի մամուլի համար հայտարարությունը՝ Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպման արդյունքներով.
«Հարգելի՛ Գլխավոր քարտուղար,
Ուրախ եմ ողջունել Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին Հայաստանում:
Եվրոպայի խորհուրդը Հայաստանի հիմնական գործընկերներից է մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման գործում։ Մենք բարձր ենք գնահատում Եվրոպայի խորհրդի ցուցաբերած աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը և վստահ ենք, որ կշարունակենք կազմակերպության հետ արդյունավետ փոխգործակցությունը։
Այս համատեքստում ցանկանում եմ նաև երախտագիտությունս հայտնել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդական առաքելությունների կողմից ունեցած նպաստը Հայաստանում ազատ և մրցակցային ընտրությունների անկցացման գործում և ընդգծել, որ 2018թ. և 2021թ. արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի կողմից ճանաչվել են ժողովրդավարական ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող:
Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցության կարևոր գործիք է կազմակերպության կողմից Հայաստանի համար իրականացվող Գործողությունների ծրագիրը։ Ծրագրային համագործակցության այս ձևաչափը կարևոր նշանակություն ունի թե՛ Հայաստանի կառավարության մի շարք ռազմավարական ծրագրերի արդյունավետ իրականացման, թե՛, ընդհանուր առմամբ, ԵԽ շրջանակներում մեր ստանձնած պարտավորությունների կատարման համար։
Այսօր տիկին գլխավոր քարտուղարի հետ գոհունակություն ենք հայտնել ներկայումս իրականացվող 2019-2022թթ. ծրագրի շրջանակներում արձանագրված հաջողությունների կապակցությամբ, և ցանկանում եմ ուրախությամբ տեղեկացնել, որ երկուստեք պատրաստակամություն ենք հայտնել՝ շարունակելու այս ձևաչափով համագործակցությունը՝ ձևավորելով նոր՝ 2023-2026թթ. Գործողությունների ծրագիրը:
Ուզում եմ ընդգծել, որ 2018թ.-ին Հայաստանի ժողովուրդը միակամորեն ընտրել և 2021թ. վերահաստատել է ժողովրդավարական զարգացման, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, իրավունքի գերկայության ապահովամ և կոռուպցիայի դեմ անհաշտ պայքարի ուղին և չի շեղվելու դրանից: Հայաստանը վճռականորեն առաջ է շարժվելու բարեփոխումների իր օրակարգով և այդ ճանապարհն անցնելու է՝ սերտորեն համագործակցելով իր միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհրդի հետ:
Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարի հետ այսօր անդրադարձել ենք նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին, 2020թ.-ին Արցախի դեմ ագրեսիայի հետևանքներին և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցերին: Իմ կողմից առանձնահատուկ շեշտվել է այն փաստը, որ 2020թ․ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ուժի կիրառմամբ լուծելու փորձ կատարելով, ինչպես նաև Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժելով՝ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է Եվրոպայի խորհրդին անդամակցությամբ իր իսկ ստանձնած պարտավորությունները, և այս հանգամանքը պետք է համարժեք արձագանքի արժանանա Եվրոպայի խորհրդի և անդամ երկրների կողմից:
Ես վերահաստատել եմ ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը՝ ջանքեր գործադրելու տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։ Այս համատեքստում հիմնարար է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հասցեագրումը, որը կներառի Արցախի ժողովրդի անվտանգության և բոլոր իրավունքների ապահովման ու Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերջնական որոշման առանցքային կետերը։
Հարգլի՛ գործընկերներ,
Արցախի ժողովուրդն ունի նույն իրավունքներն ինչ բոլորը և հակամարտության գոտում գտնվելու հանգամանքն Արցախի հայերին չի կարող զրկել իրենց համընդհանուր հիմնարար իրավունքներից։
Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով մինչ օրս առկա են չլուծված հումանիտար խնդիրներ․ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերադարձի և Արցախ մարդասիրական հասանելիության հարցերը, որոնց քաղաքականացումն անընդունելի է։ Նույն կերպ անընդունելի են նաև հայատյաց և ռազմատենչ հռետորաբանությունը, քաղաքացիական բնակչության ֆիզիկական և հոգեբանական ահաբեկումը:
Կարծում ենք՝ հումանիտար և մարդու իրավունքներին վերաբերող այս հարցերում Եվրոպայի խորհուրդը, կազմակերպության համապատասխան մարմինները և ղեկավարները պետք է առավել հաստատակամ գտնվեն և հնարավոր բոլոր ջանքերը գործադրեն, որպեսզի հարգվեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից ընդունված միջանկյալ որոշումները, ԵԽԽՎ բանաձևերը և Մարդու իրավունքների հանձնակատարի՝ 2021թ. նոյեմբերի 8-ի հուշագրի դրույթները:
Ամփոփելով խոսքս, կրկին ողջունում եմ Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարին և նրան ուղեկցող պատվիրակությանը և խոսքը սիրով փոխանցում եմ տիկին Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին։

Народ Арцаха имеет те же права, что и все, и то обстоятельство, что армяне Арцаха находятся в зоне конфликта не может лишить их своих всеобщих основополагающих прав: Арарат Мирзоян
Заявление министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна для прессы по итогам встречи с Генеральным секретарем Совета Европы Марией Пейчинович-Бурич:
«Уважаемый Генеральный секретарь,
Рад приветствовать Генерального секретаря Совета Европы Марию Пейчинович-Бурич в Армении.
Совет Европы является одним из основных партнеров Армении в деле осуществления реформ в сферах прав человека, демократии и верховенства права. Мы высоко ценим содействие Совета Европы демократическому развитию Армении и уверены, что продолжим эффективное взаимодействие с организацией.
В этом контексте хочу также выразить признательность наблюдательным миссиям Парламентской ассамблеи Совета Европы за содействие в деле проведения свободных и конкурентных выборов в Армении и подчеркнуть, что проведенные в 2018 и 2021 годах внеочередные парламентские выборы в Армении признаны Советом Европы соответствующими самым высоким демократическим стандартам.
Важным инструментом сотрудничества с Советом Европы является осуществляемая организацией Программа действий для Армении. Этот формат программного сотрудничества имеет важное значение как для эффективной реализации ряда стратегических программ правительства Армении, так и для выполнения наших обязательств в рамках Совета Европы в целом.
Сегодня мы с госпожой генеральным секретарем выразили удовлетворение в связи достигнутыми успехами в рамках нынешней программы 2019-2022 гг. и хотел бы с радостью сообщить, что мы выразили обоюдную готовность продолжить сотрудничество в данном формате для формирования новой Программы действий на 2023-2026 годы.
Хочу подчеркнуть, что в 2018 году народ Армении выбрал и подтвердил на внеочередных парламентских выборах 2021 года путь демократического развития, укрепления демократических институтов, защиты прав человека, обеспечения верховенства права и непримиримой борьбы с коррупцией и не отклонится от него. Армения будет стремительно двигаться вперед по своей повестке реформ и пройдет этот путь, тесно сотрудничая со своими международными партнерами, в том числе с Советом Европы.
Cегодня мы с генеральным секретарем Совета Европы коснулись также процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта, последствий агрессии против Арцаха в 2020 году, а также вопросов, касающихся урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном. С моей стороны был особо подчеркнут тот факт, что, пытаясь решить нагорно-карабахский конфликт с применением силы в 2020 году, а также вторгаясь на суверенную территорию Армении, Азербайджан грубо нарушил взятые на себя обязательства по членству в Совете Европы, и это обстоятельство должно удостоиться адекватной реакции со стороны Совета Европы и стран-членов.
Я подтвердил готовность правительства РА приложить усилия, направленные на установление стабильности и мира в регионе. В этом контексте, основополагающим является адресация нагорно-карабахского конфликта, что будет включать ключевые положения обеспечения безопасности и всех прав народа Арцаха и окончательного определения статуса Нагорного Карабаха.
Народ Арцаха имеет те же права, что и все, и то обстоятельство, что армяне Арцаха находятся в зоне конфликта не может лишить их своих всеобщих основополагающих прав.
В результате развязанной агрессии против Арцаха до сих пор существуют нерешенные гуманитарные проблемы: возвращение армянских военнопленных, удерживаемых в Азербайджане, и гуманитарный доступ в Арцах, политизация которых неприемлема. Таким же образом неприемлемы антиармянская и воинственная риторика, физическое и психологическое терроризирование гражданского населения.
Мы считаем, что в гуманитарных вопросах и вопросах, касающихся прав человека, Совет Европы, соответствующие органы и руководители организации должны быть более решительными и должны приложить все возможные усилия, чтобы уважать промежуточные решения, принятые Европейским судом по правам человека, резолюцию ПАСЕ 2391 (2021) и положения меморандума комиссара по правам человека от 8 ноября 2021 года.
В заключение, вновь приветствую Генерального секретаря Совета Европы и сопровождающую ее делегацию и передаю слово госпоже Марии Пейчинович-Бурич».