Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Լեհաստանի Սենատի նախագահ Տոմաշ Գրոձկիի հետ
Հուլիսի 19-ին Վարշավայում պաշտոնական այցով գտնվող Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի նախագահ Տոմաշ Գրոձկիի հետ:
Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ խորհրդարանական ձևաչափով սերտ համագործակցությունը կարևոր դեր ունի հայ-լեհական միջպետական հարաբերությունների օրակարգը հարստացնելու և բարեկամական կապերը առավել խորացնելու գործում: Այս առումով շեշտվել է տարբեր մակարդակներով ակտիվ փոխայցելությունների և շփումների դինամիկայի պահպանման կարևորությունը:
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից անցկացվող բարեփոխումները՝ ուղղված ժողովրդավարության ամրապնդմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և իրավունքի գերակայության ապահովմանը։ Տոմաշ Գրոձկին նշել է, որ  լիովին աջակցում են Հայաստանին՝ ժողովրդավարական առաջընթացի ճանապարհին։
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը զրուցակցին է ներկայացրել  Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակը և հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ ԼՂ հիմնախնդրի հանգուցալուծման և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի առավելապաշտական  հռետորաբանությունը  խաթարում է տարածաշրջանային կայունության ու խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերը։
Անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ ազատ արձակման և հայրենադարձման, ինչպես նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության անհրաժեշտությունը:
Ընդգծվել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է իր լուծումը գտնի խաղաղ ճանապարհով՝ բանակցությունների սեղանի շուրջ:

Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с маршалом Сената Польши Томашем Гродзким
19 июля находящийся с официальным визитом в Варшаве министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с маршалом Сената Республики Польша Томашем Гродзким.
Собеседники сошлись во мнении, что тесное сотрудничество в парламентском формате играет важную роль в обогащении повестки армяно-польских межгосударственных отношений и еще большем углублении дружественных связей. В этой связи была подчеркнута важность сохранения динамики активных взаимных визитов и контактов на разных уровнях.
Арарат Мирзоян представил проводимые правительством РА реформы, направленные на укрепление демократии, защиту прав человека и обеспечение верховенства права. Томаш Гродзкий отметил, что полностью поддерживают Армению на пути демократического прогресса.
В ходе встречи глава внешнеполитического ведомства РА представил собеседнику ситуацию в зоне нагорно-карабахского конфликта и позицию армянской стороны по разрешению нагорно-карабахского конфликта и урегулированию отношений с Азербайджаном. Арарат Мирзоян подчеркнул, что максималистская риторика Азербайджана подрывает усилия, направленные на установление региональной стабильности и мира.
Коснувшись гуманитарных проблем, созданных в результате 44-дневной войны, министр Мирзоян подчеркнул необходимость немедленного освобождения и возвращения незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц, а также защиты армянского культурно-исторического и религиозного наследия на территориях, перешедших под азербайджанский контроль.
Было подчеркнуто, что нагорно-карабахский конфликт должен найти свое решение мирным путем за столом переговоров.