Արա Այվազյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների դեսպանների հետ. օրակարգում էր ռազմագերիների, պատանդների եւ պահվող այլ անձանց վերադարձի հարցը
Հունվարի 20-ին ԱԳ նախարար Արա Այվազյանն ընդունեց ՀՀ-ում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ներկայացուցիչներին՝ ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին, Ֆրանսիայի դեսպան Ջոնաթան Լաքոթին եւ ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիին:
Հանդիպման օրակարգում էին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հետպատերազմական իրադրությանը, տարածաշրջանային անվտանգությանը եւ խաղաղությանն առնչվող հարցեր:
Ընդգծվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությունը: ՀՀ ԱԳ նախարար Այվազյանը ընդգծեց կարգավորման հիմնարար սկզբունքների ամբողջական իրականացման անհրաժեշտությունը՝ այս համատեքստում շեշտելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման եւ անվտանգության իրավունքը:
Նախարար Այվազյանը, ներկայացնելով հրադադարի հաստատման եւ Արցախ խաղաղապահների տեղակայման վերաբերյալ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կյանքի կոչման ընթացքը, առանձնահատուկ ընդգծեց հումանիտար հարցերի լիարժեք եւ անխափան հասցեագրման առաջնահերթությունը, մասնավորապես՝ ռազմագերիների, պատանդների եւ պահվող այլ անձանց վերադարձի մասով:
ԱԳ նախարարը եւ դեսպանները մտքեր փոխանակեցին Արցախում ստեղծված հումանիտար իրադրության եւ արցախահայության կարիքների հասցեագրման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի շուրջ:
Այս առնչությամբ առանձնահատուկ կարեւորվեց միջազգային կառույցների, մասնավորապես՝ ՄԱԿ եւ դրա մասնագիտացված գործակալությունների՝ տեղում անխափան ներգրավվածությունը:
Նախարար Այվազյանը զրուցակիցների ուշադրությունը հրավիրեց նաեւ Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային, կրոնական ժառանգության պահպանման ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկման հրատապության վրա՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից հայկական պատմամշակութային, կրոնական ժառանգության ոչնչացման կամ ինքնության խեղաթյուրման ուղղությամբ ձեռնարկվող ջանքերը:

Вопросы возвращения военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц обсудили министр ИД РА и послы стран МГ ОБСЕ
Министр иностранных дел Республики Армения Ара Айвазян 20 января принял послов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Армении - посла РФ Сергея Копыркина, посла Франции Джонатана Лакота и посла США Линн Трейси. Об этом сообщили в департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении.
В повестке встречи были вопросы, касающиеся послевоенной ситуации в зоне нагорно-карабахского конфликта, региональной безопасности и мира. Министр иностранных дел Армении  подчеркнул необходимость полноценной реализации основополагающих принципов урегулирования, подчеркнув в этом контексте право народа Арцаха на самоопределение и безопасность.
Министр Айвазян, представляя ход реализации заявления от 9 ноября о прекращении огня и размещении миротворцев в Арцахе, особо подчеркнул приоритет полноценной и бесперебойной адресации гуманитарных вопросов, в частности, по части возвращения военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц.
Министр иностранных дел и послы обменялись мнениями вокруг гуманитарной ситуации в Арцахе и шагов, предпринимаемых в направлении адресации потребностей армян Арцаха. В связи с этим особо была отмечена важность бесперебойной вовлеченности международных структур, в частности ООН и ее специализированных агентств на местах.
Министр Айвазян обратил внимание собеседников также и на актуальность шагов по сохранению армянского историко-культурного и религиозного наследия на территориях, оставшихся под азербайджанским контролем, учитывая усилия Азербайджана по уничтожению армянского историко-культурного, религиозного наследия или искажению их идентичности.