Անհրաժեշտ է էլ ավելի խորացնել ՀՀ-Չինաստան երկկողմ համագործակցությունը. Աղաջանյանը հանդիպել է Չիանստանի դեսպանի հետ
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը դեկտեմբերի 21-ին հանդիպել է Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգի հետ:
Ողջունելով դեսպանին` Էդուարդ Աղաջանյանը կարևորել է երկու երկրների խորհրդարանականների շփումները, բարեկամական խմբերի միջև համագործակցությունը, խոսել երկկողմ հարաբերություններում առկա ներուժի իրացման և մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման անհրաժեշտությունից: Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով` դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Հայաստանի և Չինաստանի միջև կապերը դրական զարգացում են ապրել:
Դեսպանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է էլ ավելի խորացնել երկկողմ համագործակցությունը և այդ հարցում աջակցելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Անդրադարձ է եղել զբոսաշրջության, ենթակառուցվածքների, կրթության, մշակույթի և այլ ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին: Կողմերը փոխշահավետ ծրագրեր իրականացնելու պատրաստակամություն են հայտնել:

Связи между Арменией и Китаем положительно развиваются со дня установления дипломатических отношений: Агаджанян
21 декабря председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Китайской Народной Республики в РА Фан Йонгом.
Приветствуя посла, Э.Агаджанян особо отметил контакты между парламентариями двух стран, взаимодействие групп дружбы, коснулся необходимости реализации имеющегося потенциала в двусторонних отношениях и развития сотрудничества в ряде сфер. По словам председателя комиссии, связи между Арменией и Китаем положительно развиваются со дня установления дипломатических отношений.
Посол подчеркнул необходимость дальнейшего углубления двустороннего сотрудничества и выразил готовность содействовать в этом вопросе.
Затронуты перспективы сотрудничества в сферах туризма, инфраструктур, образования, культуры и других областях. Стороны выразили готовность к реализации взаимовыгодных программ.