ԱՄՆ բիոլոգիական (նաև՝ կենսաբանական) լաբորատորիաները՝ Հայաստանում. Պենտագոնը զարգացնում է մահացու վտանգավոր վիրուսների հետազոտության մասշտաբները
ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում դեմոկրատ Ջո Բայդենի ընտրվելուց հետո այդ երկրում ձեռնամուխ են եղել հետսովետական երկրներում ռազմա-կենսաբանական գործունեության ընդարձակմանը: Չնայած համավարակի տարածման պայմաններում ամերիկյան բիոլաբորատորիաների հետ կապված տեղի բնակչության դժգոհության աճին, Ուկրաինայի, Վրաստանի, Ղազախստանի, Մոլդովայի և Հայաստանի կառավարությունները երկարաձգում են Համատեղ բիոլոգիական գործունեության ծրագրի (Cooperative Biological Engagement Program, CBEP) շրջանակներում ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության ռիսկերի նվազեցման գործակալության (Defense Threat Reduction Agency, DTRA) հետ կնքված համաձայնագիրը: Նկատենք՝ 2019 թվականին ծրագիրն անվանափոխվել էր կոչվելով՝ Բիոլոգիական ռիսկերի նվազեցման ծրագիր (Biological Threat Reduction Program, BTRP):
Միաժամանակ, հարկ է նկատել, որ դեռևս անպատասխան են մնում ԱՄՆ սահմաններից դուրս Պենտագոնի (ԱՄՆ պաշտպանության նախարարություն) կողմից հիմնված այդ լաբորատորիաների գործունեության օրինականության ու թափանցիկության մասին հարցերը:
Հայաստանում ամերիկյան բիոլոգիական (նաև՝ կենսաբանական)  նախագծերի հետ առնչություն ունեցող մեր աղբյուրները խմբագրությանն են տրամադրել փաստաթղթեր, որոնք մանրամասներ են բացահայտում Հայաստանի տարածքում ԱՄՆ ռազմա-կենսաբանական գործունեության մասին: Ուսումնասիրելով նշված փաստաթղթերը, մենք մտահոգիչ եզրահանգման ենք եկել առ այն, որ ամերիկյան ռազմական գերատեսչության ներկայացուցիչները մեր երկրի կենսաբանական հետազոտությունների ոլորտում ունեն անսահմանափակ հասանելիություն  և առավելագույնս հետաքրքրված են հատկապես վտանգավոր հարուցիչների (պաթոգեների) հետ աշխատանքի հարցում, որոնք Պենտագոնը երկար ժամանակ ուսումնասիրել և փորձարկել է որպես կենսաբանական զենք:
Ներկայումս Հայաստանի Հանրապետությունում գործում են 12 բիոլաբորատորիաներ, որոնք կառուցվել, նորոգվել ու արդիականացվել են ամերիկյան կողմի՝ մասնավորապես ԱՄՆ պաշտպանական գերատեսչության ֆինանսական միջոցների հաշվին:
Կառույցների ստեղծման ու վերազինման վրա ամերիկյան կողմը հատկացրել է 50 մլն ԱՄՆ դոլար (https://www.novoye-vremya.com/posts/amerikanskie-laboratorii-v-armenii-ugrozhayut-vsemu-miru-2020-06-08-192132 ) գումար: Դժվար է հավատալ, որ աշխարհի ամենաշատ պատերազմող երկրի պաշտպանության նախարարությունը պետական բյուջեից այդչափ գումար կարող է առանձնացնել՝ բացառապես Հայաստանի քաղաքացիների մասին հոգ տանելու համար, Հայաստանի, որը նույնիսկ սահմանակից չէ: Հայաստանյան քաղաքական կուսակցությունների ու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները կարծում են, որ նման համագործակցությունը որոշ իմաստով կոռուպցիոն գործարքի է նման՝ մահացու վիրուսների շտամներին և տեղի բնակչության գենոտիպերի նմուշներին հասանելիություն ստանալու նպատակով: Դրանք շատ անհրաժեշտ են Պենտագոնին՝ Ռուսաստանի սահմանների մոտ երկակի օգտագործման հետազոտության համար:
2020-ի գարնանը «Հայոց արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցության նախագահ Խաչիկ Ասրյանը հրապարակայնորեն պահանջել է (https://www.eurasianinfoleague.com/component/k2/item/37139-my-trebuem-raspustit-i-likvidirovat-vse-amerikanskie-laboratorii-na-territorii-respubliki-armeniya-zayavlenie.html ) դադարեցնել Պենտագոնի վտանգավոր կենսաբանական փորձարկումները Հայաստանի տարածքում:
Ցավոք, «ամերիկյան բիոլաբորատորիաները վերացնելու» մասին նրա կոչը կառավարության կողմից անտեսված մնացին: Ավելին, մեր աղբյուրների տրամադրած նոր փաստաթղթերի համաձայն, Հայաստանի իշխանությունները ԱՄՆ-ին կանաչ լույս են տվել ծրագիրն իրականացնել մինչև առնվազն 2025 թվականը:
2020-2025 թթ. ժամանակահատվածի համար կենսաբանական գործունեության ծրագիրը գործընկերների հետ քննարկելու նպատակով 2019 թվականի հուլիսին Հայաստան էր ժամանել ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության ռիսկերի նվազեցման գործակալության (Defense Threat Reduction Agency, DTRA) պատվիրակությունը: Հանդիպումներ են կազմակերպվել և կայացել ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի, Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարության, կենսաանվտանգության աշխատանքային խմբի, ինչպես նաև Գյուղատնտեսական ինստիտուտի ռեկտորի հետ:
Լուսանկար. ՀՀ կառավարությանն ուղված DTRA-ի նամակը:
Միևնույն ժամանակ, պետք է ընդգծել, որ ԱՄՆ Պաշտպանության նախարարությունը մտադիր է 2025 թվականից հետո ևս շարունակել համագործակցությունը Հայաստանի հետ հատկապես վտանգավոր հարուցիչների (պաթոգեների) ուսումնասիրության գործում: Հիշեցնենք, որ նախորդ տարի մայիսին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի մամուլի քարտուղարը լրագրողներին ու հանրությանը հերթական անգամ վստահեցրել էր, որ ԱՄՆ պաշտպանական գերատեսչության կողմից ֆինանսավորվող և Հայաստանի տարածքում գործող բիոլաբորատորիաները վերահսկվում են բացառապես Հայաստանի պատկան մարմինների կողմից: Սակայն, մեր ձեռքի տակ հայտնված փաստաթղթերը միանգամայն հակառակ պատկերն են ցույց տալիս՝ վկայելով, որ լաբորատորիաների գործունեությունը մասշտաբային վերահսկողության է ենթարկվում ամերիկյան վերահսկողների կողմից:
Այսպես, օրինակ՝ 2020-2025 թվականներին Հայաստանում իրականացվող ԱՄՆ կենսաբանական գործունեության ծրագրում, որը ըստ էության Հայաստանի և ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության ռիսկերի նվազեցման գործակալության միջև կնքված պայմանագիր է, մատնանշվում է, որ եթե հայկական կողմը հրաժարվի կատարել որևէ պահանջ, ապա ամերիկյան կողմն անհապաղ դադարեցնում է ֆիանսավորումը:
Լուսանկար. Կնքված համաձայնագրից
Բացի այդ, տարբեր ժամանակներում ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության ռիսկերի նվազեցման գործակալության կողմից Հայաստանում հատկապես վտանգավոր վիրուսների հետազոտության համար իրականացվող կենսաբանական ծրագրերում ներգրավվել են մասնագետներ ամերիկյան ռազմա-բժշկական այնպիսի կազմակերպություններից, ինչպիսիք են՝ Ռազմածովային բժշկական հետազոտական կենտրոնը (NMRC-F), Ուոլթեր Ռիդի անվան ցամաքային զորքերի գիտահետազոտական ինստիտուտը (WRAIR), ինչպես նաև ԱՄՆ Զինված ուժերի ինֆեկցիոն հիվանդությունների գիտահետազոտական ինստիտուտը (USAMRIID):
Լուսանկար. 2016 թ առաջին կեսին Հայաստանում կենսաբանական ռիսկի նվազեցման ծրագրից
Մեզ տրամադրված փաստաթղթերից առանձնակի հետաքրքրություն առաջացրեց ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության ռիսկերի նվազեցման գործակալության (DTRA) պաշտոնական նամակը, որով հայկական կողմը ծանուցվում էր Հայաստանում ամերիկյան ռազմական գերատեսչության կենսաբանական  (բիոլոգիական) ծրագրի  նոր ղեկավարի նշանակման մասին: Դա 2018-ի մայիսին էր, երբ Հայաստանում իշխանության եկավ գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Առանց որևէ պատճառի Միացյալ Նահանգները իր ռազմա-կենսաբանական ծրագրերի իրագործման համար ղեկավար է նշանակել Բրենդ Սիգելին: Վերջինս մինչ այդ ԱՄՆ նույնատիպ՝ ռազմա-կենսաբանական ծրագիրն է ղեկավարել Ուկրաինայում, որտեղ նույնպես կան մտահոգություններ այդ ոլորտում ամերիկյան կողմի գործունեության կապակությամբ:
Անկախ փորձագետները և լրագրողները նկատում են, որ կատարված ուսումնասիրության արդյունքները կիրառվում են ամերիկյան զինվորականների կողմից կենսաբանական (բիոլոգիական) նոր տեսակի զենք ստեղծելու վրա, որն ուղղված կարող է լինել սլավոնական էթնոսի դեմ (https://strana.ua/news/263131-laboratorii-ssha-v-ukraine-chto-o-nikh-izvestno.html ): Այդուհանդերձ, նրանց աշխատանքների արդյունքները մնում են գաղտնիք միջազգային հանրության համար:
Լուսանկար. ԱԱԾ տնօրենի տեղակալին ուղղված DTRA-ի պաշտոնական նամակը
«Սահմանադրական իրավունք» կուսակցության նախագահ Հայկ Բաբուխանյանի խոսքով, այս ամբողջ ժամանակաընթացքում ամերիկյան բիոլաբորատորիաների կողմից կատարված լուրջ գիտական հետազոտություն չի հանրայնացվել, դրանց մասին բաց ռեսուրսներում հրապարակված ոչ մի տվյալ չկա: (https://infopress.am/ru/2021/03/04/%d1%82%d1%80%d0%b5%d0%b2%d0%be%d0%b6%d0%b8%d1%82-%d1%82%d0%be-%d1%87%d1%82%d0%be-%d0%b2%d0%be-%d0%b2%d1%80%d0%b5%d0%bc%d1%8f-%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b4%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d0%b8-%d0%b1%d0%b8%d0%be%d0%bb/ ):
Միաժամանակ կորոնավիրուսի համավարակի ընթացքում այդ կենտրոններում զննություն են անցել շուրջ 600 հայ զինծառայողներ: Ո՞րն է իրականացվող հետազոտությունների վերջնական նպատակը: Ի՞նչ են ցանկանում ամերիկացի զինվորականներն ստանալ դոլարի և տեխնիկական օգնության դիմաց: Ակնհայտ է՝ Պենտագոնը Հայաստանի կառավարության թողտվությամբ օգտագործում է մեր և մեր քաղաքացիների ռեսուրսները՝ անօրինական և երկակի նշանակության կենսաբանական (բիոլոգիական) հետազոտությունների համար: Փորձագետները բազմիցս են ահազանգել վտանգների մասին՝ հիշեցնելով, որ դեռևս 2001-ին ԱՄՆ-ն հրաժարվել էր ընդունել Մանրէաբանական և թունավոր զենքերի մշակումը, արտադրությունը, պահեստավորումը և դրանց ոչնչացումը (BTWC) արգելելու մասին կոնվենցիայի արձանագրությունը, որը նախատեսում է փոխադարձ վերահսկողության մեխանիզմներ: Իսկ դա նշանակում է, որ Պենտագոնն իրեն ազատել է պատասխանատվությունից՝ բացառելով հետխորհրդային տարածքում իր կողմից ֆինանսավորվող բիոլաբորատորիաների գործունեության հետ կապված անկախ հետաքննություն անցկացնելու հնարավորությունը:
Եթե իշխանությունները չապահովեն խիստ վերահսկողություն երկրի տարածքում գործող բիոլոգիական կենտրոնների նկատմամբ և չհետևեն Կոնվենցիայից (BTWC)  բխող պահանջների կատարմանը, ապա Հայաստանը կարող է դառնալ ԱՄՆ ռազմա-կենսաբանական փորձարկումների զոհը:
Դատելով վերջին իրադարձությունների ընթացքից, Հայաստանում իշխանությունները ականջալուր են ժողովրդի պահանջին, երբ վերջինս զանգվածաբար դուրս է գալիս փողոց:  Այդ պատճառով արտահերթ ընտրություններից առաջ ուղղակի պետք է բարձրացնել Հայաստանի կենսաբանական ինքնուրույնության հարցը և պետությունից պահանջել դադարեցնել ԱՄՆ ռազմա-կենսաբանական գործունեությունը, որը մեծ սպառնալիք է ներկայացնում մեր երկրի անվտանգության համար:

Биологические лаборатории США в Армении: Пентагон наращивает масштаб исследований смертельно опасных вирусов
С приходом в Белый дом демократа Джо Байдена США взяли курс на расширение военно-биологической деятельности на постсоветском пространстве. Несмотря на рост недовольства местных жителей по поводу американских биолабораторий, особенно на фоне свирепствующей пандемии, правительства Украины, Грузии, Казахстана, Молдовы и Армении продлевают соглашения, заключенные с Агентством по снижению угрозы (Defense Threat Reduction Agency, DTRA) минобороны США в рамках Программы совместной биологической деятельности (Cooperative Biological Engagement Program, CBEP), переименованной в 2019 году для успокоения общественности в Программу снижения биологической угрозы (Biological Threat Reduction Program, BTRP). Между тем по-прежнему остаются без ответа вопросы о законности и прозрачности деятельности данных объектов, размещенных Пентагоном за пределами США.
Наши инсайдеры, связанные с американскими биологическими проектами в Армении, передали нашей редакции документы, раскрывающие детали военно-биологической деятельности США на территории страны. Изучив полученные материалы, мы пришли к неутешительным выводам: представители американского военного ведомства имеют неограниченный доступ к ресурсам нашего государства в области биологических исследований, и крайне заинтересованы в работе с особо опасными патогенами, которые давно изучаются и тестируются Пентагоном в качестве биологического оружия.
В настоящее время на территории Республики функционируют 12 биолабораторий, построенных или модернизованных на денежные средства из бюджета американского военного ведомства. На создание и оснащение объектов США выделили более 50 млн долларов (https://www.novoye-vremya.com/posts/amerikanskie-laboratorii-v-armenii-ugrozhayut-vsemu-miru-2020-06-08-192132). Трудно поверить в то, что министерство обороны самой воюющей страны в мире выделило деньги из государственной казны исключительно ради заботы о гражданах даже не граничащей с ними Армении. Вот и представители армянских политических партий и общественных организаций считают подобное сотрудничество больше похожим на подкуп с целью получить доступ к штаммам смертельных вирусов и образцам генотипов местного населения, необходимым Пентагону для исследований двойного назначения у границ России. Весной 2020 года председатель партии «Армянские орлы. Единая Армения» Хачик Асрян публично потребовал (https://www.eurasianinfoleague.com/component/k2/item/37139-my-trebuem-raspustit-i-likvidirovat-vse-amerikanskie-laboratorii-na-territorii-respubliki-armeniya-zayavlenie.html) остановить опасные биологические эксперименты Пентагона на территории Армении.
К сожалению, его призыв «ликвидировать американские биолаборатории» остался без внимания со стороны Правительства. Более того, согласно новым документам от наших источников, власти дали США зеленый свет на реализацию проектов Пентагона как минимум до 2025 года.
Чтобы обсудить план биологической деятельности на период 2020-2025 гг. со своими партнерами и посетить подконтрольные им лаборатории, в Армению в июле 2019 года приезжала делегация DTRA. Проводилась встреча с руководством Национального центра по контролю и профилактике заболеваний, Службы по контролю безопасности пищевых продуктов, Рабочей группой по биобезопасности, ректором Национального университета сельского хозяйства Армении.
Письмо от DTRA в адрес правительства Армении с уведомлением о предстоящем визите для обсуждения дальнейшего сотрудничества
При этом минобороны США намерено продолжить сотрудничество с Арменией в области изучения особо опасных патогенов и после 2025 года.
Напомним, в мае этого года пресс-секретарь МИД Армении в очередной раз заверил журналистов и общественность в том, что биологические лаборатории на территории страны, финансируемые американским военным ведомством, контролируются исключительно государственными органами Армении. Однако оказавшиеся в нашем распоряжении документы противоречат официальным заявлениям и свидетельствуют о масштабном контроле деятельности лабораторий со стороны американских кураторов.
Так, например, в плане биологической деятельности США в Армении на 2020-2025 гг., который представляет собой договор между правительством Армении и Агентством по снижению угрозы МО США указано, что в случае невыполнения армянской стороной каких-либо требований и условий американцев финансирование немедленно прекращается.
Из плана биологической деятельности США в Армении
на 2020-2025 гг.
Помимо этого, в разный период времени в биологических проектах DTRA по изучению особо опасных инфекций в Армении были задействованы  специалисты американских военно-медицинских организаций, таких как Военно-морской медицинский исследовательский центр NMRC-F, НИИ Сухопутных войск им. Уолтера Рида (WRAIR) и НИИ инфекционных болезней ВС США (USAMRIID).
Из плана реализации Программы снижения биологической угрозы
в Армении на 1 квартал 2016 г.
Среди переданных документов особый интерес у нашей редакции вызвало официальное письмо DTRA с уведомлением армянской стороны о назначении нового руководителя биологической программы американского военного ведомства в Республике. Произошло это в марте 2018 года, за пару месяцев до прихода к власти на волне прозападных протестов действующего премьер-министра Никола Пашиняна. Без объяснения причин Соединенные Штаты поставили во главе своих военно-биологических проектов Брандта Сигеля, ранее проявившего себя в качестве руководителя аналогичных проектов DTRA в Украине, где также обеспокоены деятельностью США. Независимые эксперты и журналисты отмечают, что результаты проводимых исследований используются американскими военными для создания нового вида биологического оружия, направленного на представителей славянского этноса (https://strana.ua/news/263131-laboratorii-ssha-v-ukraine-chto-o-nikh-izvestno.html).
Впрочем, как раз результаты их работы и остаются загадкой для мировой общественности.
Официальное письмо DTRA в адрес генерал-лейтенанта Арутюняна, заместителя директора Национальной службы безопасности Армении, с представлением  Брандта Сигеля в качестве нового руководителя CBEP от марта 2018 года
По словам председателя партии «Конституционное право» Айка Бабуханяна, за все время никаких серьезных научных достижений американские биолаборатории публично не продемонстрировали, результаты проводимых исследований в открытых источниках не публикуются (https://infopress.am/ru/2021/03/04/%d1%82%d1%80%d0%b5%d0%b2%d0%be%d0%b6%d0%b8%d1%82-%d1%82%d0%be-%d1%87%d1%82%d0%be-%d0%b2%d0%be-%d0%b2%d1%80%d0%b5%d0%bc%d1%8f-%d0%bf%d0%b0%d0%bd%d0%b4%d0%b5%d0%bc%d0%b8%d0%b8-%d0%b1%d0%b8%d0%be%d0%bb/). Между тем  в период пандемии коронавируса на данных объектах проводили обследование 600 армянских военнослужащих. Какова конечная цель проводимых исследований? Что американские военные хотят получить в обмен на доллары и техническую помощь? Очевидно, что Пентагон использует наши ресурсы и наших граждан в незаконной биологической деятельности двойного назначения при попустительстве действующего правительства Армении.
Эксперты неоднократно били тревогу, напоминая, что в 2001 году США отказались принимать протокол к Конвенции о запрещении разработки, производства и накопления запасов бактериологического и токсинного оружия и об их уничтожении (КБТО), предусматривающий механизмы взаимного контроля. А значит, Пентагон освободил себя от ответственности, исключив возможность проведения независимого расследования в отношении финансируемых им биолабораторий на постсоветском пространстве.
И если власти не обеспечат строгий контроль над всеми биологическими объектами на территории страны и соблюдение всех пунктов КБТО, Армения рискует оказаться беспомощной жертвой  военно-биологических экспериментов США.
Судя по последним событиям, власть прислушивается к своему народу только в том случае, если граждане массово выходят на улицу. Поэтому в преддверии досрочных парламентских выборов  просто необходимо поднять вопрос о биологическом суверенитете Армении и потребовать от государства остановить военно-биологическую деятельность США, представляющую угрозу безопасности нашей страны.