Ալիևը և Փաշինյանը պատրաստ են հասնել խաղաղության պայմանագրի. Պեսկով
Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդներ Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևն արձանագրում են խաղաղ բանակցություններն ավարտին հասցնելու և միասնական խաղաղության պայմանագրի հասնելու պատրաստակամություն: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
՛՛Ի՞նչ հակամարտող կողմերը։ Նրանք արձանագրում են խաղաղ բանակցությունների ավարտի, միասնական փաստաթղթի, խաղաղության պայմանագրի հասնելու լիակատար պատրաստակամություն, ոչ մի ռիսկ չկա՛՛,-ասել է նա Առաջին ալիքին տված հարցազրույցում՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ռիսկայի՞ն չէ արդյոք երկրների ղեկավարներին Պետերբուրգ հրավիրելը:
Նշենք, որ Ռուսաստանի ղեկավարը Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի եւ Ուզբեկստանի գործընկերներին հրավիրել է Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին:

Алиев и Пашинян готовы выйти на мирный договор: Песков
Лидеры Армении и Азербайджана Никол Пашинян и Ильхам Алиев констатируют готовность к финализации мирных переговоров и выхода на единый мирный договор, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
"Какие противоборствующие стороны? Они констатируют полную готовность к финализации мирных переговоров, к выходу на единый документ, мирный договор, риска никакого нет", - сказал он в интервью Первому каналу, отвечая на вопрос, не рискованно ли приглашать лидеров стран в Петербург.
Российский лидер пригласил коллег из Азербайджана, Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Таджикистана, Туркмении и Узбекистана на неформальный саммит СНГ в Петербург.