Ալիևը դարձյալ բողոքել է Հայաստանից
Ադրբեջանի Հանրապետության Նախագահ Իլհամ Ալիևն այսօր ընդունել է Բուլղարիայի Հանրապետության Ժողովրդական ժողովի նախագահ Ռոսեն Դիմիտրով Ժելյազկովին:
Վերջինիս հետ զրույցում Ալիեւը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը լիովին վերականգնել է ՛՛իր տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքներին համապատասխան՛՛ (չակերտները-խմբ.): Նա նշել է, որ դրանից հետո մի շարք եվրոպական ինստիտուտներ Ադրբեջանի դեմ ՛՛լայնածավալ արշավ են սկսել՛՛, որը ՛՛կողմնակալ բնույթ՛՛ է կրում:
Ընդգծելով, որ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում ՛՛կանխակալ և կեղտոտ՛՛ քարոզարշավ է ընթանում Ադրբեջանի դեմ՝ Ալիեւը նշել է, որ նման մոտեցումն անհանդուրժելի է իրենց պատվիրակության համար:
Ադրբեջանի նախագահի խոսքով՝ նույնիսկ 2020 թվականին 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո Հայաստանը ՛՛դրական վերաբերմունք չցուցաբերեց՛՛ (չակերտները-խմբ.) Ադրբեջանի ՛՛խաղաղության առաջմղման նախաձեռնությունների՛՛ նկատմամբ:

Алиев снова пожаловался на Армению
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев сегодня принял председателя Народного Собрания Республики Болгария Росена Димитрова Желязкова.
В беседе с последним Алиев заявил, что Азербайджан полностью восстановил "свою территориальную целостность и суверенитет в соответствии с принципами международного права" (кавычки-ред.). Он отметил, что после этого ряд европейских институтов начали "широкомасштабную кампанию" против Азербайджана, которая носит "предвзятый характер".
Подчеркнув, что в Парламентской ассамблее Совета Европы ведется "предвзятая и грязная" кампания против Азербайджана, Алиев отметил, что такой подход неприемлем для их делегации.
По словам президента Азербайджана, даже после окончания 44-дневной войны в 2020 году Армения "не проявила позитивного отношения" (кавычки-ред.) в отношении "инициатив Азербайджана по продвижению мира".