ԱԳՆ տեղակալը մասնակցել է ՄԱԿ-ի Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի 82-րդ նստաշրջանի ընդհանուր քննարկմանը
Ապրիլի 20-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը մասնակցել և ելույթով հանդես է եկել Բանգկոկում անցկացվող ՄԱԿ-ի Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովի (ESCAP) 82-րդ նստաշրջանի ընդհանուր քննարկմանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն իր ելույթում կարևորել է տարածաշրջանային համագործակցությունը` որպես կայուն զարգացման ապահովման հիմք: Ընդգծվել է խաղաղության, դիմակայունության և փոխկապակցվածության ամրապնդման անհրաժեշտությունը, հատկապես կառուցվածքային սահմանափակումների բախվող երկրների համար: Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն ընդգծել է նաև դեպի ծով ելք չունեցող երկրների արտաքին ցնցումների նկատմամբ խոցելիությունը նվազեցնելու և դեպի շուկաներ անխոչընդոտ մուտքի ապահովման անհրաժեշտությունը:
ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկաների ուշադրությանն է հրավիրել այս տարի Հայաստանում հյուրընկալվող ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի կազմակերպման հարցում ՀՀ նախագահության սկզբունքային մոտեցումներին ու տեսլականին: Այս առումով ընդգծվել է կենսաբազմազանության պաշտպանության առանցքային նշանակությունը պարենային անվտանգության, հանրային առողջապահության և տնտեսական կայունության ապահովման համար։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է վերջին մեկ տարվա ընթացքում Հարավային Կովկասում տեղի ունեցած զարգացումներին՝ ընդգծելով, որ 2025թ. օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները խթան են հանդիսացել տնտեսական համագործակցության և կայուն զարգացման առաջմղման համար՝ թե՛ տարածաշրջանում, թե՛ դրա սահմաններից դուրս։ Անդրադառնալով «ԹՐԻՓՓ» նախագծի իրականացմանը՝ ԱԳ նախարարի տեղակալը շեշտել է հարևան երկրների հետ գործուն տնտեսական կապերի հաստատման, հաղորդակցությունների վերականգնման և տրանսպորտային ուղիների վերաբացման կարևորությունը՝ տարածաշրջանային դիմակայունության ամրապնդման համար։
Անդրադառնալով տեխնոլոգիական նորարարությամբ, սոցիալ-տնտեսական և կլիմայական գործոններով պայմանավորված գլոբալ սրընթաց փոփոխություններին՝ ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Հայաստանի կողմից իրականացվող համապարփակ բարեփոխումների գործընթացը՝ ուղղված էներգետիկ անվտանգության ամրապնդմանը, էներգաարդյունավետության բարձրացմանը և էներգախնայողության խթանմանը։ Այս համատեքստում կարևորվել է միջուկային էներգիայի, արևային էներգիայի և էլեկտրաէներգիայի կուտակման համակարգերի զարգացումը:
Ամփոփելով՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը վերահաստատել է Հայաստանի հաստատակամ հանձնառությունը՝ ուղղված միջազգային կազմակերպությունների և զարգացման գործընկերների հետ բազմակողմ համագործակցության խթանմանը և կայուն զարգացման ուղղությամբ շոշափելի արդյունքների ապահովմանը։

Роберт Абисогомонян принял участие и выступил с речью на общих прениях 82-й сессии Экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихого океана
20 апреля заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян принял участие и выступил с речью на общих прениях 82-й сессии Экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО), проходящей в Бангкоке.
В своем выступлении заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян подчеркнул, что региональное сотрудничество является основополагающим фактором обеспечения устойчивого развития. Была отмечена необходимость укрепления мира, стойкости и взаимосвязанности, особенно для стран, сталкивающихся со структурными ограничениями. Роберт Абисогомонян также подчеркнул, что крайне важно снизить уязвимость стран, не имеющих выхода к морю, перед внешними потрясениями и обеспечить им беспрепятственный доступ к рынкам.
Заместитель министра иностранных дел обратил внимание участников на принципиальные подходы и видение председательства Армении в отношении проведения 17-го заседания Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17) в конце этого года. В этой связи было подчеркнуто, что сохранение биологического разнообразия имеет решающее значение для обеспечения продовольственной безопасности, общественного здравоохранения и экономической устойчивости.
Заместитель министра иностранных дел Армении затронул развития, произошедшие на Южном Кавказе за последний год, отметив, что соглашения, достигнутые в Вашингтоне 8 августа 2025 года, послужили катализатором для развития экономического сотрудничества и устойчивого развития как в регионе, так и за его пределами. Касаясь реализации проекта «Дорога Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP), заместитель министра иностранных дел подчеркнул важность установления эффективных экономических связей, восстановления коммуникаций и возобновления транспортных маршрутов с соседними странами для укрепления региональной устойчивости.
Касаясь стремительных глобальных изменений, обусловленных технологическими инновациями, социально-экономическими и климатическими факторами, заместитель министра иностранных дел представил процесс проводимых Арменией всеобъемлющих реформ, направленных на укрепление энергетической безопасности, повышение энергоэффективности и стимулирование энергосбережения. В этом контексте была подчеркнута важность развития атомной энергии, солнечной энергии и систем накопления электроэнергии.
В завершение заместитель министра иностранных дел Армении вновь подтвердил твердую приверженность Армении продвижению многостороннего сотрудничества с международными организациями и партнерами по развитию, а также обеспечению ощутимых результатов на пути к устойчивому развитию.