Ադրբեջանը փորձում է սեպ խրել հայ-վրացական հարաբերություններում. Դավիթ Բաբայան
Ակնհայտ է, որ Ալիեւը աշխարհաքաղաքական եղանակ է ուզում փոխել, այդ թվում նաև մեր բարեկամ Վրաստանում: Այս մասին InfoPort.am-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը` անդրադառնալով Վրաստան կատարած պետական այցի շրջանակներում Մցխետայում Ալիևի պատվին բացված, այսպես կոչված, «Ղարաբաղի խանության ժառանգությունը» ցուցահանդեսին, որի ժամանակ նրան ուղեկցում էր Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին:
«Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը փորձում է Վրաստանում էլ խաղեր տալ, ինչ կապ ունի Վրաստանը եւ, այսպես կոչված, «Ղարաբաղի խանությունը»: Պարզ է, որ սա Ադրբեջանի աշխարհաքաղաքական նպատակներին հասնելու ձեւերից մեկն է: Բաքուն ուզում է ւ հայ-վրացական հարաբերությունների մեջ սեպ խրել` ուժեղացնելով Թուրքիա-Վրաստան-Ադրբեջան կապը իրենց աշխարհաքաղաքական ծավալապաշտական նպատակներին հասնելու համար: Եվ , երկրորդ, մինչև «Ղարաբաղի խանության» մասին խոսելը, թող բարձրաձայնեն վրացական եկեղեցական համալիրների հարցը, որոնք Ադրբեջանը փորձում է յուրացնել: Այս ամենի պատասխանը պետք է տա Վրաստանը»,- նշեց նա:
Միևնույն ժամանակ Արցախի գլխավոր դիվանագետը շեշտեց, որ ադրբեջանական նմանօրինակ կեղծ քարոզչության տարածման դեմը պետք է առնել հստակ, նպատակաուղղված քայլերով:

Азербайджан пытается вбить клин в армяно-грузинские отношения: Давид Бабаян
Очевидно, что Алиев хочет изменить геополитические настроения, в том числе и в дружественной нам Грузии. Об этом в беседе с InfoPort.am заявил министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян, коснувшись, так называемой, выставки «Наследие Карабахского ханства», открывшейся в честь госвизита Алиева в Грузию в Мцхете, на которую его сопровождал премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили.
«Очевидно, что Азербайджан пытается играть в свои игры в Грузии, какое отношение имеет Грузия к так называемому «Карабахскому ханству»? Ясно, что это один из способов достижения своих геополитических целей. Баку хочет вбить клин в армяно-грузинские отношения, усилив связь Турция-Грузия-Азербайджан для достижения своих геополитических экспансионистских целей. И, во-вторых, прежде чем говорить о «Карабахском ханстве», пусть поднимают вопрос грузинских церковных комплексов, которые Азербайджан пытается присвоить.
Ответ на все это должна дать Грузия»,- отметил он. В то же время главный дипломат Арцаха подчеркнул, что против распространения ложной азербайджанской пропаганды нужно предпринять четкие и целенаправленные шаги.