Ադրբեջանը փորձում է բոլոր հայերին տեղահանել Լեռնային Ղարաբաղից. Բաքուն պնդում է՝ Լեռնային Ղարաբաղ չկա. Նիկոլ Փաշինյան
Ադրբեջանի փոխանցված հիգ կետանոց առաջարկին Հայաստանը պատասխանել է թե հրապարակային, թե աշխատանքային դիվանագիտական խողովակներով, վստահեցնում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ այս պատասխանը նշանակում է, որ Հայաստանի համար ընդունելի է փոխադարձաբար տարածքային ամբողջականության ու սահմանների անխախտելիության ճանաչման սկզբունքը:
«Ուրեմն հարց է ծագում՝ ինչո՞ւ է Ադրբեջանը այս արձագանքը համարում արձագանքի բացակայություն, պատճառն այն է, որ Հայաստանն իր հրապարակային ու դիվանագիտական արձագանքներում արձանագրել է, որ կա Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր ու Հայաստան-Ադրբեջան համապարփակ կարգավորման համատեքստում պետք է հասցեագրվի Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների հարցը. Ադրբեջանի դիրքորոշումն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր չկա, այն այլևս լուծված է», - ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, թե Բաքվի այս դիրքորոշումը չի պատասխանում մի կարևոր հարցի՝ ինչպես է այդ դեպքում լուծվել Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների հարցը. այս հարցի պատասխանը չկա ու սա է պատճառը, որ միջազգային հանրությունը շարունակաբար խոսում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտության մասին, ինչի դրսևորումը տեսնում ենք միաջզգային ամենատարբեր հարթակներում:
Փաշինյանի խոսքով՝ Ադրբեջանը փորձում է բոլոր հայերին տեղահանել Լեռնային Ղարաբաղից՝ այդպիսով հարցը փակված համարելու համար:
«Եթե սխալվում ենք, թող Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների ու անվտանգության երաշխիքների քննարկման նկատմամբ կոնկրետ հետաքրքրվածություն ցուցաբերի: Պաշտոնական Բաքուն հակառակ ուղղությամբ է շարժվում՝ պնդելով, որ Լեռնային Ղարաբաղ չկա. սա է պատճառը, որ Ադրբեջանի պաշտոնական շրջանակները բավական ագրեսիվ են արձագանքում բոլոր այն դեպքերին, երբ միջազգային հանրությունը օգտագործում է Լեռնային Ղարաբաղ անվանումը», - ասաց նա:

Азербайджан пытается депортировать всех армян из Нагорного Карабаха - Баку утверждает, что Нагорного Карабаха нет: Пашинян
На переданные Азербайджаном предложения Армения ответила как по публичным, так и по рабочим дипломатическим каналам, уверяет премьер-министр РА Никол Пашинян.
По его словам, этот ответ означает, что для Армении приемлем принцип взаимного признания территориальной целостности и нерушимости границ двух стран.
«В этом свете возникает вопрос о том, почему Азербайджан притворяется, что не получила ответа от Армении. Причина в том, что Армения в своих публичных и дипломатических откликах констатировала, что есть проблема Нагорного Карабаха, и в контексте всеобъемлющего урегулирования Армения-Азербайджан должен быть урегулирован вопрос прав армян Нагорного Карабаха. Позиция Азербайджана заключается в том, что нагорно-карабахского конфликта нет, он уже решен», - пояснил Пашинян. По его словам, Азербайджан пытается депортировать всех армян из Нагорного Карабаха, чтобы таким образом закрыть этот вопрос. «Именно в этом причина того, что официальные круги Азербайджана довольно агрессивно реагируют на все те случаи, когда международное сообщество использует название Нагорный Карабах»,- констатировал Пашинян.
Между тем, заметил армянский премьер, международное сообщество также констатирует, что вопрос прав армян Арцаха не решен и на различных площадках поднимает вопрос о необходимости всеобъемлющего мирного урегулирования этой проблемы.
«Если мы ошибаемся, пусть Азербайджан проявит конкретный интерес к обсуждению прав и гарантий безопасности армян Нагорного Карабаха», - заключил он.