Ադրբեջանը գնում է ավտոկրատ Ռուսաստանի և Բելառուսի քայլերով՝ հիասթափեցնող և տխուր․ Մարինա Կալյուրանդ
Ադրբեջանը գնում է ավտոկրատ Ռուսաստանի և Բելառուսի հետքերով: Այս մասին «X»-ի իր միկրոբլոգում գրել է Եվրախորհրդարանի Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների խմբի նախագահ Մարինա Կալյուրանդը՝ մեկնաբանելով ԵԽԽՎ որոշումը՝ չհաստատել ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները։
«Դա հիասթափեցնող է և տխուր: Սա վարքագիծ է, որը սպասելի չէ մի երկրից, որը ցանկանում է լինել ԵՄ «վստահելի տնտեսական գործընկերը», - ասել է Կալջուրանդը:
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովն այս ամսվա սկզբին որոշեց չհաստատել ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները, որոնք վիճարկվել էին նստաշրջանի բացման օրը՝ եզրակացնելով, որ երկիրը «չի կատարել է 20 տարի առաջ իր անդամակցությունից բխող հիմնարար պարտավորությունները»։ Եվրոպայի խորհրդին։
«Շատ լուրջ մտահոգություններ են պահպանվում ազատ և արդար ընտրություններ անցկացնելու (Ադրբեջանի) ունակության, իշխանությունների տարանջատման, գործադիրի նկատմամբ օրենսդիր մարմնի թուլության, դատական ​​իշխանության անկախության և մարդու իրավունքների հարգման վերաբերյալ, ինչի մասին վկայում են բազմաթիվ փաստեր։ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումները և կարծիքները Վենետիկի հանձնաժողովին»,- ասվում է խորհրդարանականների բանաձևում՝ հիմնված Մոգենս Յենսենի (Դանիա) զեկույցի վրա։ Բանաձեւն ընդունվեց 76 կողմ, 10 դեմ, 4 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ։
Վեհաժողովն անդրադարձել է նաև Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակին, նշելով, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը «չի կարողացել ճանաչել շատ լուրջ մարդասիրական և մարդու իրավունքների հետևանքները», որոնք բխում են Լաչինի միջանցքով ազատ և անվտանգ անցման բացակայությունից՝ կրկին հիշեցնելով սեպտեմբերյան բանաձեւը։ դատապարտելով 2023 թվականի ռազմական գործողությունը, «որը հանգեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի ողջ հայ բնակչության փախուստին Հայաստան և «էթնիկ զտումների» մեղադրանքներին։

Марина Кальюранд: Азербайджан следует шагам автократической России и Беларуси
Азербайджан следует шагам автократической России и Беларуси. Об этом в своем микроблоге в Х написала председатель группы Европарламента по связям с Южным Кавказом Марина Кальюранд, комментируя решение ПАСЕ не утверждать полномочия азербайджанской делегации.
«Это разочаровывает и печалит. Это поведение, не ожидаемое от страны, которая хочет быть «надежным экономическим партнером» ЕС», - отметила Кальюранд.
Парламентская Ассамблея Совета Европы ранее в этом месяце приняла решение не утверждать полномочия азербайджанской делегации, которые были оспорены в день открытия сессии, заключив, что страна «не выполнила основные обязательства», вытекающие из ее вступления в Совет Европы. 20 лет назад.
«Сохраняется очень серьезная обеспокоенность по поводу способности (Азербайджана) проводить свободные и справедливые выборы, разделения властей, слабости его законодательной власти по отношению к исполнительной власти, независимости судебной власти и уважения прав человека, о чем свидетельствует многочисленные решения Европейского суда по правам человека и заключения Венецианской комиссии», — говорится в резолюции парламентариев, основанной на докладе Могенса Йенсена (Дания). Резолюция была принята 76 голосами за, 10 против и 4 воздержавшихся.
Ассамблея также сослалась на ситуацию в Нагорном Карабахе, отметив, что руководство Азербайджана «не осознало очень серьезных гуманитарных последствий и последствий с точки зрения прав человека», вытекающих из отсутствия свободного и безопасного прохода через Лачинский коридор, вновь напомнив сентябрьскую резолюцию осуждающую военную операцию 2023 года, «которая привела к бегству всего армянского населения Нагорного Карабаха в Армению и к обвинениям в «этнической чистке»».